Aktuality


Vraťte nám stát! píše kandidátům na prezidenta

přidáno: 30. 12. 2012 8:10, autor: Pražské Fórum

Vzhledem k blížícím se prezidentským volbám se obrátila občanská sdružení sjednocená pod hlavičkou Vraťte nám stát! (mezi nimi i Pražské fórum) na jednotlivé kandidáty s žádostí o zodpovězení dvou otázek.

Celý dopis, jehož znění si můžete přečíst v příloze, se věnuje především kauze odposlechů rozhovorů mezi poslancem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem. V širší rovině se zabývá výroční zprávou BIS a podezřením z propojení politiky s organizovaným zločinem.

Vraťte nám stát! pokládá všem kandidátům na prezidenta dvě otázky:

1) V případě, že budete zvolen(a) do funkce prezidenta ČR, jak hodláte využívat svých pravomocí ve vztahu k BIS vzhledem k tomu, jak je vážná bezpečnostní situace dle zpráv BIS?

2) Podpoříte bezodkladné zřízení občanské parlamentní vyšetřovací komise, která bude schopná vyšetřit napojení organizovaného zločinu na politiku, veřejnou správu a justici a která poskytne veřejnosti informace, jakým způsobem na zprávy BIS reagovaly odpovědné ústavní instituce (vláda, prezident, Parlament)?

"Protikorupční“ vláda nechce vyšetřovat propojení kmotrů a organizovaného zločinu

přidáno: 22. 11. 2012 9:39, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 14. 12. 2012 15:46 ]

Platforma Vraťte nám stát! dlouhodobě prosazuje zřízení občanské vyšetřovací komise za účelem prověření odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška. Pražské fórum je jednou z iniciativ, které se připojily k prohlášení Vraťte nám stát!

Poslední tisková zpráva a článek Václava Němce v Lidových novinách (viz příloha)kritizují postoj vlády k požadavkům občanských sdružení.

Kromě toho si můžete přečíst kritické zhodnocení argumentů vlády a také tiskovou zprávu Libora Michálka (viz příloha).

Za demokracii ještě demokratičtější

přidáno: 16. 11. 2012 14:43, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 18. 11. 2012 13:16 ]

Prahou prošel satirický průvod masek, do kterého se zapojilo i Pražské fórum.

Myšlenkovým pozadím průvodu je manifest Za demokracii ještě demokratičtější.

Videozáznam z průvodu:

Průvod Sametové posvícení 17.11.2012


Mediální ohlasy:

http://www.lidovky.cz/satirickemu-pruvodu-vevodila-dojna-krava-ceska-republika-pmw-/ln_domov.asp?c=A121117_184626_ln_domov_vs

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-58634350-foto-pruvod-masek-17-listopadu


Právě dnes vyrazí Prahou satirický průvod masek, do kterého se zapojí i Pražské fórum. Inpirací je basilejská Fastnacht.

A myšlenkovým pozadím je manifest Za demokracii ještě demokratičtější.

Také byste chtěli vlastního kmotra a neomezenou imunitu? Zúčastněte se Sametového posvícení!

Více informací zde: http://www.facebook.com/events/125152690966267/

Organizátorka Olga Cieslarová v Hydeparku: http://www.ceskatelevize.cz/specialy/hydepark/14.11.2012/ .


Vyjádření k přerušení jednání zastupitelstva Prahy 6

přidáno: 12. 11. 2012 12:31, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 12. 2. 2013 4:45 ]

Praha, 12. listopadu 2012

Zasedání zastupitelstva Prahy 6 bylo v pátek 9. 11. 2012 přerušeno kvůli dlouhotrvajícím sporům radnice s občany ohledně prodeje obecních bytů. K přerušení došlo během interpelací občanů. Ti budou muset přijít vyjádřit svá stanoviska za 14 dnů znovu.

Proti privatizaci obecních bytů na Praze 6 se občané bouří už od letošního dubna. Městská část totiž dlouho tvrdila, že si 900 obecních bytů ponechá ve vlastnictví, a pak se rozhodla bez řádného odůvodnění postupovat přesně opačně.

Lidé, kteří bydlí na Praze 6 desetiletí a přispívají do radniční pokladny vysokým nájemným, si nyní mají koupit si byty za úplně jiné ceny, než za jaké byly prodávány v poslední vlně privatizace.

Ne vždy se ale jedná o zachovalé nemovitosti. V mnoha případech jsou v havarijním stavu jako např. dům v ulici Zikmunda Wintra č. 8. Na ten si na posledním zasedání stěžovaly tři nájemnice, z nichž jedna ukázala zastupitelům i fotografie rozpadlé střechy, plesnivých stěn a holubího trusu.

Dlouhotrvající spory radnice a občanů vygradovaly v pátek 9.11. v přerušení zasedání. Média o tom informovala tak, že zdůraznila konflikt jednoho občana se zastupitelem Ivanem Maškem (TOP 09). Příčin přerušení zasedání je ale očividně několik – koalice ODS - ČSSD, která připomíná časy opoziční smlouvy, nezodpovědné hospodaření a arogance mnohých politiků, především radního Štěpána Stupčuka (ČSSD).

Na posledním zasedání se, mimo jiné, rozhodovalo o prodeji pozemků u letiště. Navzdory protestům z řad Strany zelených a TOP 09 byly tyto strategicky umístěné nemovitosti prodány za směšných 5000 Kč,- za metr čtverečný. Inkriminovaný tisk předkládal právě Stupčuk, který nedokázal coby doktor práv zodpovědět otázky opozičních zastupitelů týkající se právních aspektů prodeje a musel žádat o pomoc magistra Kose z právního odboru úřadu.

Jednací řád ZMČ Prahy 6 v části páté čl. III umožňuje předsedajícímu přerušit zasedání z důvodu absence zastupitelů nebo z jiných závažných důvodů. Pokračování zasedání musí být svoláno do 15 dnů. Tiskový mluvčí Adam Halmoši uvedl, že s největší pravděpodobností bude zasedání pokračovat v pátek 23.11. od 18:30, tedy přibližně ve stejný čas, kdy bylo přerušeno.

Pro občany to znamená další volný čas strávený ve společnosti svých volených zástupců. Je vůbec možné, že se za 14 dnů něco změní? Obáváme se, že občané budou nadále rozčilení a koalice se bude jejich výtkám vysmívat. Starostka Marie Kousalíková (ODS) pak může zasedání přerušovat donekonečna, bude-li chít. Otázka je, co se tím vyřeší.

(Přílohou je prohlášení Sdružení na ochranu nájemníků k pátečním událostem)

Odkazy:

Video z interpelací (přerušení je na konci):

https://www.youtube.com/watch?v=OcBbY56tRYg&feature=plcp

Jednací řád ZMČ Praha 6:

http://www.praha6.cz/zast_rad.html

Zákon o hl.m.Praze:

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=49301&nr=131~2F2000&rpp=15#local-content

Stenozáznamy a usnesení ZMČ Praha 6:

http://www.praha6.cz/zast_zapisy.html

Článek o přerušeném zasedání Prahy 6:


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Zastupitele-Prahy-6-prerusili-jednani-Lide-jim-nadavali-253068


Články o prodeji bytů na Praze 6:

http://ulice.tyden.cz/zpravy/najemnici-sepsali-petici-proti-bytove-politice-prahy-6_3381.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/183312-obyvatele-prahy-6-bojuji-proti-privatizaci-obecnich-bytu/

Tisková zpráva Pražského fóra o prodeji bytů na P1:

http://www.prazskeforum.cz/pro-media/tiskove-zpravy/prazskeforumupozornujenanevyhodnyprodejbytuanapraze1

Články o prodeji bytů na P1 na webu Pražské fóra:

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/mestskacastpraha1vitanoveobcanky

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1


Rozhovor s Pražským fórem

přidáno: 11. 11. 2012 3:01, autor: Pražské Fórum

Hana Urbanová v rámci své diplomové práce na téma „Boj proti korupci v Praze-Protikorupční strategie státní správy a OS za „Nečasovy vlády“ požádala Pražské fórum o rozhovor, který je přílohou tohoto příspěvku.

Úryvek z rozhovoru:

1) Jaký nástroj či prostředek v boji proti korupci považujete za nejefektivnější? Který nástroj používáte Vy a jakým způsobem?

Nemusí to být nic složitého. Snad by stačily 2 věci - ze strany občanů větší zájem, odvaha, sebevědomí, důvěra a od politiků nastavení systému tak, aby měli občané dostatek prostředků ověřovat si, jestli vše funguje tak, jak má; dále by měli politici vykazovat co největší transparentnost.

Pražské fórum spolu s dalšími 5 sdruženími prosadilo na ZHMP interpelace občanů. Spolu s tím jsme vytvořili manuál pro občany Nebát se a mluvit, který visí na našem i magistrátním webu. Na galerii pro veřejnost v budově ZHMP je nyní tabule se zasedacím pořádkem zastupitelů i s barevnými fotografiemi. Na displeji se při rozpravě zastupitelů zobrazuje nejen jméno řečníka, ale i jeho stranická příslušnost. Přiměli jsme magistrát, aby zveřejňoval hlasování jednotlivých zastupitelů u každého usnesení. Zasadili jsme se o to, aby se na webu objevovaly zápisy z jednání Rady HMP. Také jsme protestovali proti tomu, když z magistrátního webu zmizely videozáznamy ze zasedání. Na základě našich připomínek se změnil postup při volbě přísedících u soudu tak, že se zastupitelé touto věcí více zabývají a do výběrového řízení se hlásí více lidí.

To všechno jsou drobné kroky, které ve výsledku přispějí k tomu, že občané mají více práv a na politiky je více vidět.

Před deseti lety byl zpečetěn osud pražské vody

přidáno: 24. 10. 2012 12:46, autor: Pražské Fórum

Při příležitosti desátého výročí podpisu nevýhodné smlouvy se společností Veolia vydává Pražské fórum tuto tiskovou zprávu:


Před deseti lety byl zpečetěn osud pražské vody


Praha, 25.října 2012


Právě dnes uběhne deset let od podpisu smlouvy, která rozhodla o pronájmu pražské vodovodní infrastruktury na další čtvrtstoletí. Na transakci vydělala francouzská společnost Veolia na úkor hlavního města. Pražské fórum přináší detailní analýzu privatizace pražských vodovodů a kanalizací zpracovanou za podpory Nadačního fondu proti korupci.


Analýza obsahuje nové souvislosti kauzy privatizace vodovodů a kanalizací. Popisuje agresivní obchodní strategii, kterou společnost Veolia uplatňuje i v zahraničí. Nabízí detailní, systematický popis průběhu jednání, jež předcházela uzavření problematické smlouvy. Podrobně se věnuje roli klíčových aktérů, např. tehdejšího náměstka primátora Jiřího Paroubka (ČSSD) a radního Miloše Gregara (ODS).


Podpis smlouvy umožnil Veolii pronájem infrastruktury do roku 2013. Následný dodatek prodloužil nájemní vztah až do roku 2028. Nadnárodní společnosti Veolia každoročně stoupá zisk, který by za jiných okolností mohl být použit na dlouhodobě podfinancované opravy vodovodů a kanalizací. Praha kvůli zmíněné smlouvě nedosáhla na dotaci v hodnotě 6 až 7 miliard Kč na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Náklady na rekonstrukci se tak s největší pravděpodobností promítnou ve zvýšení cen vody. O problematičnosti smluv svědčí také skutečnost, že jsou nyní opětovně prošetřovány Úřadem na ochranu hospodářské soutěže.


„Kde jsou bývalí aktéři kauzy Veolia nyní? Pavla Béma a Jiřího Paroubka chrání poslanecká imunita a Zdeněk Kovářík, který předkládal zastupitelstvu smlouvu ke schválení, je zástupcem tajemníka úřadu Prahy 1. To, co se stalo, budeme připomínat tak dlouho, dokud tito a další lidé nevyvodí osobní zodpovědnost“, dodává Kristýna Opletalová z Pražského fóra.


Nové vedení města v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS) nedávno představilo plán na převzetí části vodohospodářského průmyslu. Zároveň chce s Veolií jednat o případné změně smlouvy. Pražské fórum tuto inciativu vítá.

„Doufáme, že nezůstane jen u slov. Analýza přináší zásadní poznatky a měla by se proto stát pomůckou k prošetření kauzy a hledání cest k rozvázání smluvních vztahů mezi městem a Veolií“, říká Martin Veselý z iniciativy PragueWatch.

Vyjádření Pražského fóra k nepřijatelnému chování starosty Prahy 1

přidáno: 22. 10. 2012 12:32, autor: Pražské Fórum

Pražské fórum vydalo dnes tuto tiskovou zprávu:

Praha, 22. října 2012

Na zasedání 18. 10. 2012 schválili zastupitelé MČ Praha 1 prodej obecních bytů. Pražské fórum opět upozornilo na nevýhodnost a netransparentnost výběrového řízení. Reakce starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) byla zcela nevhodná a nepřiměřená.

Výběrové řízení, které trvalo necelých 60 dnů a o němž nebyla většina obyvatel Prahy 1 informována, vyústilo v prodej 35 obecních bytů.

Pražské fórum již v červenci poukázalo na to, že načasování prodeje na letní měsíce není nejlepší. Dále vyjádřilo pochybnosti nad podmínkami prodeje, především nad vysokou kaucí (od 800 tis. do 1,5 mil. Kč) a nízkou pokutou (150 tis. Kč) pro případ porušení pravidel.

Zastupitelé Prahy 1 vyslovili souhlas s vystoupením zástupců Pražského fóra na zasedání. Navzdory tomuto vstřícnému gestu přerušil starosta projev Jiřího Počarovského a snažil se vyvolat hlasování o tom, zda smí svůj příspěvek dokončit. Jako argument použil neúčast Počarovského ve zmíněném výběrovém řízení.

Jednací řád ZMČ Prahy 1 (§ 7 bod 11) a zákon o hl.m.Praze (§ 8 písmeno d, § 9) ale hovoří jasně. Na zasedání zastupitelstva městské části smí vyjadřovat svá stanoviska po dosažení 18 let občan městské části, cizinec přihlášen k trvalému pobytu na území městské části nebo ten, kdo vlastní nemovitost na území městské části. O účasti dalších osob rozhodne zastupitelstvo hlasováním. Toto právo není podmíněno osobní zainteresovaností na projednávané věci.

„Starosta nám nevybíravým způsobem řekl, že jsme političtí aktivisté, kteří nemají právo agitovat na půdě zastupitelstva a své názory mají vyjadřovat jen prostřednictvím médií. Jiří Počarovský hovořil věcně k bodu programu, uváděl ekonomická data včetně údajů Českého statistického úřadu. Je naprosto nepřípustné upírat někomu zákonná práva jen proto, že se nám nelíbí jeho názor. Doufám, že se to nebude už nikdy opakovat, a vyzývám všechny občany, kterým se stane něco podobného, aby kontaktovali naše občanské sdružení,“ říká místopředsedkyně Pražského fóra Kristýna Opletalová.
Kristýna OpletalováPražské fórum je dobrovolnické občanské sdružení, které usiluje o transparentní magistrát komunikující s občany a neziskovými organizacemi. Členové sdružení se účastní zasedání zastupitelstva a výborů. Využívají práva vyjadřovat se k jednání a upozorňují tímto způsobem na špatné hospodaření. Pražské fórum vytváří prostor pro komunikaci mezi radnicí a občany - např. formou interpelací. Dále pořádá happeningy, jejichž prostřednictvím reaguje na aktuální dění. Kromě toho se schází s politiky a úředníky a navrhuje jim dílčí nebo systémové změny. V neposlední řadě spolupracuje s pražskými iniciativami.

http://www.prazskeforum.czOdkazy:

Jednací řád ZMČ Praha 1:

http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-jednaci-rad-zastupitelstva.html

Zákon o hl.m.Praze:

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=49301&nr=131~2F2000&rpp=15#local-content

Tisková zpráva Pražského fóra ze dne 15.10.2012:

http://www.prazskeforum.cz/pro-media/tiskove-zpravy/prazskeforumupozornujenanevyhodnyprodejbytuanapraze1

Články o prodeji bytů na webu Pražské fóra:

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/mestskacastpraha1vitanoveobcanky

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1

Stenozáznamy a usnesení ZMČ Praha 1:

http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-stenozaznamy-z-jednani.html

http://www.praha1.cz/cps/usneseni-zastupitelstva.html

Cestující JE balík: Happening optimalizace MHD

přidáno: 15. 10. 2012 22:03, autor: Pražské Fórum

Městská hromadná doprava prochází optimalizací a přepravuje co nejvíc lidské hmoty za co nejmenší náklady. Cestující se však nemusí obávat nepohodlného cestování, vzájemného odírání a tlačení. Ropid, za drobný  příplatek k  jízdence, zaručí bezpečný transport bez poškození. Cestující mohou  využít nabídky obalování do bublinkové fólie.

Názorná ukázka techniky přepravy cestujícího-balíku proběhne ve středu 17. 10. v 10.00 na tram. zastávce Malostranská.

Rozšíření nabídky balících a obalových služeb pro cestující Ropidu a Dopravnímu podniku umožnily prostředky, které plánovali ušetřit na provozu tramvají a autobusů.

 A teď vážně:

Kritizovaných nedostatků v novém systému MHD je celá řada a vyjadřovali se k nim již odborníci z ČVUT (1) http://www.auto-mat.cz/2012/09/automat-vyzval-politiky-odejdete-tajna-studie-varovala-ze-zmeny-poskodi-mhd/ ), starostové městských částí nebo sdružení Auto-mat.

 Pražské fórum happeningem upozorňuje především na tyto dva nedostatky:

 "S cestujícími jako hlavním partnerem pro plánování změn se nepočítá. Ropid a vedení města si počínají  způsobem "My víme, jak máte nejlépe  jezdit, a také vás to naučíme." O spolupráci s cestujícími na tak zásadních změnách  nikdo neuvažoval, starostům  městských částí byly změny namísto diskuze pouze oznámeny. Kritický oponentský posudek odborníků z ČVUT nebyl vedením města vzat v potaz. Město  protlačilo zásadní změny bez diskuze s městskými  částmi a obyvateli města.

Rušení přímých spojů a vynucené přestupování. Jako odstrašující příklad mohou sloužit zastávky Malostranská nebo Želivského, kde se musí na přestup přecházet dvě silnice, nebo navíc použít podchod. Přestupy  jsou náročné především pro starší cestující, vozíčkáře a rodiče s dětmi. Pro cestujícího bez zdravotního omezení jsou otravné.  Atraktivita MHD se tak pro pro všechny uvedené skupiny snižuje. Takový přístup je zcela v rozporu s proklamovanými sliby vedení města o podpoře MHD. 

S cestujícím se stále více  nakládá jako s balíkem, který je potřeba po Praze přepravovat především efektivně. Při změnách Ropid opomněl vzít v úvahu zcela zásadní faktor, a to míru pohodlí cestujícího.

Při plánování změn byla naprosto opomenuta lidská stránka věci," říká Alena Rybníčková, předsedkyně sdružení Pražské fórum, které na snižování kvality MHD upozorňuje opakovaně . 

"Ropid by měl společně s Dopravním podnikem a vedením města zadat vypracování výzkumu, který by odpověděl na otázku, v čem je MHD pro cestujícího atraktivní a co ho naopak odrazuje - a na těchto výsledcích stavět změny. K možnosti účasti na výzkumu by se měli dostat nejen cestující MHD, ale také ti, kteří upřednostňují automobil." dodává Alena Rybníčková.

Kontakt:

Alena Rybníčková: 721 70 10 40, www.prazskeforum.cz

 

Pražské fórum nereaguje na snižování atraktivity MHD poprvé. Reagovalo již na zvýšení ceny jízdenek 1. července 2011 piknikem: http://www.prazskeforum.cz/happeningy/piknik-v-metru a na rušení nočního provozu metra v březnu tohoto roku: http://www.prazskeforum.cz/happeningy/louceni-s-metrem

V květnu uspořádalo veřejnou debatu s primátorem a ředitelem DPP "Cestující, nebo balík?". Debata byla uspořádána v mezidobí zrušení nočního metra a změn v MHD - právě proto, aby před důsledky plánovaných změn varovala. http://www.prazskeforum.cz/aktuality/cestujici-nebo-balik

Pražské fórum upozorňuje na nevýhodný prodej bytů na Praze 1

přidáno: 14. 10. 2012 14:39, autor: Pražské Fórum

Pražské fórum vydalo níže uvedenou tiskovou zprávu a zve všechny k účasti na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Prahy 1.


Pražské fórum upozorňuje na nevýhodný prodej bytů na Praze 1

Praha, 15. října 2012

Zastupitelstvo MČ Praha 1 bude na čtvrtečním zasedání hlasovat o privatizaci 44 obecních bytů. Pražské fórum považuje prodej za unáhlený a pro městskou část nevýhodný. Proto na jednání vyzve zastupitele, aby hlasovali proti privatizaci.

Rada MČ Praha 1 se rozhodla pro prodej obecních bytů na lukrativních adresách. O záměru prodat byty informovala městská část 16. července 2012, tedy pouhých 56 dnů před vypršením lhůty pro podávání nabídek, a to jen na svých webových stránkách v sekci realit.

Načasování prodeje není nejvhodnější. Realitní trh od r. 2008 stagnuje, navíc jsou letní měsíce pro prodej realit nejhorším obdobím v roce. Dle dat Českého statistického úřadu se v letech 2008-2010 prodalo na území Prahy 1 průměrně 151 bytových jednotek ročně. Prodej 44 bytů najednou může trh zahltit, výsledkem bude nižší vysoutěžená cena.

Pochybnosti budí i podmínky prodeje. Zájemci nesmí v době podání nabídky vlastnit nemovitost, ale zároveň musí být schopni složit zálohu ve výši od 800 tis. do 1,5 mil. Kč (v případě více nabídek musí být složena kauce pro každou zvlášť). Noví majitelé se musí zavázat k tomu, že budou byt užívat k bydlení po dobu 10 let. Pokud byt prodají (pro nabyvatele výše uvedená povinnost neplatí), dostanou pokutu 150 000 Kč, která je vzhledem k hodnotě bytů zanedbatelná.

„Obávám se, že privatizace neusnadní stávajícím obyvatelům Prahy 1 získání bytu do vlastnictví. Podivné podmínky a uspěchanost celé akce otevírají cestu spekulantům a ve výsledku povedou k dalšímu vylidňování centra,“ říká místopředsedkyně Pražského fóra Kristýna Opletalová.

„Rada MČ Praha 1 se ve svém programovém prohlášení zavazuje k otevřenosti, informovanosti a spolupráci. Místo toho ale jedná nekoncepčně, laxně a netransparentně, což je u majetku v hodnotě stovek milionů korun smutné. Nejlepším řešením by bylo probíhající privatizaci zastavit a vypracovat koncept bytové a sociální politiky města,“ dodává Jiří Počarovský ze studentské iniciativy Inventura demokracie.Jiří Počarovský

Kristýna Opletalová


Pražské fórum je dobrovolnické občanské sdružení, které usiluje o transparentní magistrát komunikující s občany a neziskovými organizacemi. Členové sdružení se účastní zasedání zastupitelstva a výborů. Využívají práva vyjadřovat se k jednání a upozorňují tímto způsobem na špatné hospodaření. Pražské fórum vytváří prostor pro komunikaci mezi radnicí a občany - např. formou interpelací. Dále pořádá happeningy, jejichž prostřednictvím se vyjadřuje k aktuálnímu dění. Kromě toho se schází s politiky a úředníky a navrhuje jim dílčí nebo systémové změny. V neposlední řadě spolupracuje s pražskými iniciativami.

http://www.prazskeforum.cz


Odkazy:

Český statistický úřad. Průměrné ceny bytů v čr v letech 2008 - 2010 v závislosti na velikosti obcí a stupni opotřebení (v kč/m2). 2011.

http://www.pardubice.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/t/750045DC72/$File/70091115.pdf

Zásady pro prodej bytů v domech ve vlastnictví hl.m. Prahy, svěřených Městské části Praha 1 (bod XI.). http://www.praha1.cz/cps/byty-nebyty-a-privatizace-1432.html

Stenografický záznam zasedání zastupitelstva Prahy 1, 19. 6. 2012, s. 92 – 95. http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-stenozaznamy-z-jednani.html

Články o prodeji bytů na webu Pražského fóra

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/mestskacastpraha1vitanoveobcankyMěstská část Praha 1 vítá nové občánky!

přidáno: 11. 10. 2012 9:48, autor: Pražské Fórum

Jak jsme již informovali (viz článek ze dne 17. 7. 2012), městská část P1 se rozhodla začít rozprodávat své "rodinné stříbro" v podobě bytů s velmi dobrými adresami. Bohužel se tak nedělo po dlouhém uvážení města, ani po několikaměsíční diskusi a projednávání na zastupitelstvu, natož jako výsledek dlouhodobé koncepce města s nakládáním s nemovitým majetkem. Stalo se tak po cca. deseti minutách jednání na červnovém zastupitelstvu. Jak uvedl zastupitel Tomáš Macháček, výnos z privatizace půjde na "naplnění rozpočtu". S tím ale nepočítají "Zásady pro prodej bytů v domech ve vlastnictví hl. m. Prahy, svěřených Městské části Praha 1", dle kterých výnos může být použit pouze na opravu stávajících bytů a domů, případně na výstavbu či koupi nových bytových jednotek.

A tak v těchto dnech vrcholí první vlna otevřené privatizace nemovitostí v majetku městské části Prahy 1. Praha 1 tak možná již ve čtvrtek 18. října, kdy bude městské zastupitelstvo privatizace prvních 44 bytů (z celkových 394) schvalovat, přivítá své nové občany. Anebo také ne, byty se v budoucnu mohou celkem snadno proměnit v lukrativní kancelářské prostory.

Načasování privatizace totiž není právě nejšťastnější, realitní trh od r. 2008 stagnuje, navíc jsou letní měsíce pro prodej realit nejhorším obdobím v roce. Dle dat Českého statistického úřadu se v letech 2008-10 prodalo na území P1 průměrně 151 bytových jednotek ročně. Prodej 44 bytů najednou může trh zahltit, výsledkem bude nižší vysoutěžená cena.

Rozporuplný byl taktéž způsob zveřejnění privatizace, MČP1 o záměru informovala 16. července, tedy pouhých 56 dnů před vypršením lhůty pro podávání nabídek, a to jen na svých webových stránkách v sekci realit. Je s podivem, že se tato informace nevešla do pravidelného měsíčníku vydávaného městem ani na hlavní webovou stránku města, o jiném způsobu inzerce nemluvě. Tento způsob zveřejnění, nebo spíše utajení, rozhodně nepomohl k oslovení co největšího počtu zájemců.

Velmi diskutabilní jsou taktéž pravidla, která musí zájemci splňovat. V době podání nabídky nesmí zájemci vlastnit nemovitost (převedení nemovitostí na jinou osobu trvá zhruba měsíc, kdo by věděl o privatizaci včas, mohl být připraven), ale zároveň musí být schopni složit zálohu ve výši od 800 tis. do 1,5. mil. Kč (navíc v případě více podávaných nabídek musí být na každou nabídku kauce složena zvláště). Zájemci taktéž musí prokázat vztah k Praze, nejvyšší cena tedy nutně nemusí zvítězit. Mnoho zájemců nevlastnící nemovitost, kteří by byli schopni mezi sebou soutěžit a zvyšovat cenu, si nedovedu představit.

Další z podmínek se týká budoucího užívání bytů, noví majitelé se sice musí ve smlouvě zavázat k tomu, že budou byt užívat k bydlení po příštích 10 let (v případě neplnění je pokuta 50% z ceny bytu), pokud jej ale prodají dále (např. ke komerčním účelům a budování perfektních kanceláří), pokuta 150 000 Kč je vzhledem k hodnotě bytů zanedbatelná. Cesta k dalšímu vylidňování městského centra je celkem prostá.

Otevřenost, informovanost a spolupráce, k nimž se zavazuje Rada MČP1 ve svém programovém prohlášení, naplněny v tomto případě nebyly. Spíše byly akcentovány principy nekoncepčnosti, laxnosti a netransparentnosti, což u majetku v hodnotě stovek milionů korun je přinejmenším smutné. Vzhledem k výše uvedeným okolnostem si myslím, že nejlepším řešením by bylo probíhající privatizaci pozastavit, vypracovat aktuální koncept bytové (a sociální) politiky města a znovu se zamyslet nad způsobem a cílem případné privatizace (např. navázání nejnižších cen bytů na jejich opotřebení tak, jako to dělá ČSÚ, alespoň půlroční dobu uveřejnění záměru, snahu oslovit co nejvíce uchazečů, privatizaci nižšího počtu bytů v jednom kole, zajištění proti transformaci bytů na kanceláře atd.).

Další odkazy:

Český statistický úřad. Průměrné ceny bytů v čr v letech 2008 - 2010 v závislosti na velikosti obcí a stupni opotřebení (v kč/m2). 2011.

http://www.pardubice.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/t/750045DC72/$File/70091115.pdf

Zásady pro prodej bytů v domech ve vlastnictví hl.m. Prahy, svěřených Městské části Praha 1 (bod XI.). http://www.praha1.cz/cps/byty-nebyty-a-privatizace-1432.html

Stenografický záznam zasedání zastupitelstva Prahy 1, 19. 6. 2012, s. 92 – 95. http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-stenozaznamy-z-jednani.html

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1

http://www.ceskapozice.cz/byznys/reality/jak-ziskat-exkluzivni-adresu-v-praze-naklonte-si-majetkovou-komisi

http://reality.praha1.cz/main.php?lnk=2a2b2e2b2e2f101112111617141718181a1b1c1d1e1f000105

http://www.praha1.cz/cps/byty-nebyty-a-privatizace.ht

1-10 of 50