Aktuality‎ > ‎

Ptejte se primátora online:

přidáno: 19. 3. 2012 17:17, autor: Alena Rybníčková   [ Aktualizováno 19. 3. 2012 17:32 uživatelem Filip Lexa ]
Ptejte se primátora online: pravidelně, každý měsíc bude odpovídat v chatu na webu Pražského fóra
Po dohodě s primátorem Bohuslavem Svobodou Pražské fórum zahajuje projekt Online-interpelací. Občané tak budou mít od čtvrtka 22. 3. od 10:00 poprvé možnost se pravidelně dotazovat svého primátora „živě“ po internetu. 

Dotazy je možné klást již od 18.00 předchozího dne (středy 21.3.) Primátor na ně bude odpovídat mezi 10.00 - 11.00 hodinou. Možnost klást dotazy bude ukončena do 10.45

Adresa Online Interpelací: http://chat.prazskeforum.cz/i/219

„Projekt vychází vstříc Pražanům, kteří nemohou strávit půlku pracovního dne účastí na zasedání zastupitelstva, kde je již nyní možné primátora a radní interpelovat oficiálně. Navíc pravidelné Online-Interpelace nastolují normalitu, která by měla vydržet přes jedno volební období. Neměly by to být to interpelace se Svobodou, ale s primátorem,“ vysvětluje smysl projektu předsedkyně Pražského fóra Alena Rybníčková. 

„Neméně důležitá než úspora času občanů je i pravidelnost Online-interpelací. Pražané se již nebudou muset spoléhat na občasné veřejné diskuse s primátorem,“ dodává místopředsedkyně sdružení Kristýna Opletalová. 

"Demokracie nespočívá v tom, že si občané zvolí své představitele a pak 4 roky drží ústa a krok. Nedílnou součástí zastupitelské demokracie je soustavná veřejná kontrola politků a permanentní diskuse mezi politiky a občany. To zatím v pražské komunální politice příliš nefungovalo. Pravidelné interpelace primátora by snad mohly trochu přispět ke zlepšení této situace." říká filosof a člen Pražského fóra Václav Němec.

Pražanům se tak nabízí komfortní a efektivní příležitost upozornit primátora na problémy, se kterými se potýkají, a (což pokládáme za neméně důležité) také přijít s návrhy na jejich řešení. Zároveň budou prostřednictvím archivu otázek a odpovědí moci sledovat konzistentnost primátorových stanovisek. 

Pražské fórum považuje Online-interpelace za další z malých, avšak významných krůčků na cestě k otevřenému magistrátu. Na cestě ke společnosti, v níž se političtí představitelé zajímají o názory občanů nejen v období předvolebních kampaní. 
Comments