Aktuality‎ > ‎

Reakce Vraťte nám stát na odvolání ministra Pospíšila

přidáno: 27. 6. 2012 14:57, autor: Pražské Fórum

Praha, 27. 06. 2012

Odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila mělo zabránit jmenování vrchního státního zástupce v Praze, který by byl garantem nestranného a důsledného vyšetřování nejzávažnějších korupčních a hospodářských kauz.

Premiér Nečas naprosto překvapivě a překotně odvolal pod záminkou rozpočtové nekázně ministra spravedlnosti, právě tehdy, kdy tento rezort začal opravdu pracovat na očištění justice, zejména na reformě státního zastupitelství.

Dnešní den se nesporně zapíše do dějin politické manipulace.

Premiér Nečas zcela nepřesvědčivě odůvodnil odvolání ministra Pospíšila manažerským nezvládnutím rezortu v rozpočtové oblasti tím, že žádal navýšení rozpočtu pro vězeňskou službu. Jedná se evidentně o zástupný důvod, o čemž svědčí i naprosto dramatický spěch, s jakým byl ministr Pospíšil odvolán.

Odvolání ministra Pospíšila předcházely emoční výroky ministra Kalouska v souvislosti s vyšetřováním zbrojní zakázky nákupu letadel CASA o tom, že jde o „bezprecedentní policejní útok na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém“ nebo vyjádřením premiéra, že „o vládě nebudou rozhodovat policejní důstojníci, že policie nemá co rozhodovat o politické odpovědnosti“.

Je zřejmé, že se schyluje se k odkrytí korupčních skandálů, které již léta doprovázely veřejné zakázky v České republice. Vypjatá reakce politiků na policie o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání ukazuje na aplikaci nebezpečného dvojího standardu, když se jedná o trestní odpovědnost vládních nebo politických činitelů. Ve světle těchto výroků a dnešního odvolání ministra spravedlnost, v jehož gesci je právě reforma justice, se jeví jakýkoli deklarovaný vládní protikorupční boj a tzv. rozpočtová odpovědnost jako naprostý blábol.

Odvolání ministra Pospíšila za této situace může mít snad jenom jediný důvod: zabránit tomu, aby na návrh Nejvyššího státního zástupce dr. Zemana byl jmenován nový vrchní státní zástupce v Praze, který by byl garantem nestranného dozoru nad vyšetřováním nejzávažnějších korupční a hospodářských kauz.

Vyzýváme Nejvyššího státního zástupce dr. Zemana, aby se nenechal znejistit postupem premiéra nebo dalších členů kabinetu a pokračoval v reformě státního zastupitelství, aby fungovalo nezávisle na polických a ekonomických vlivech a mohlo tak dojít k rozkrytí všech podezřelých případů korupce a hospodářských zločinů.


Comments