Aktuality‎ > ‎

Tisková konference Rady HMP 4.9.2012 aneb Velká prča

přidáno: 15. 9. 2012 14:10, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 15. 9. 2012 14:11 ]
Rozhodla jsem se, že poprvé v životě vyrazím na tiskovou konferenci Rady HMP. Ta probíhá zpravidla po každém jednání Rady, tj. v úterý od 13:00.


Po delším čekání se dostavili dva radní, Josef Nosek (ODS), který má na starosti dopravu, a Václav Novotný (TOP 09), který má v gesci kulturu.


Nosek úvodem zhodnotil, jak se Praha vyrovnává se změnami v dopravě. Podle sebraných dat proběhl první školní den stejně jako minulý rok. Spoje se zpozdily jen o několik málo minut. Nosek necítil potřebu rozsáhlé změny tras tramvajových linek dále komentovat.


Pokud jsou změny tak v pohodě, proč tedy Dopravní podnik hl.m.Prahy (DPP) vylepoval všude po městě plakáty s hloupými hesly typu „Vždyť to jede jinam!“ a „Zrušili linku 19, chytráci!“? Nebo byly plakáty tak účinné a pomohly občanům s hledáním nového spojení? Nevím jak ostatní, ale mě tyto nápisy na zastávkách rozčilují. To nemluvím o tom, kolik plakáty stály. Proč se raději nerozhodlo město investovat do opravdu dobré informační kampaně, která by, mimojiné, umožnila občanům vyhledávat rozdíly mezi starými a novými trasami linek?


Slova se následně ujal Novotný, aby shrnul, co všechno Rada projednala. Dozvěděli jsme se, že se zabývala zoologickou a botanickou zahradou, že se sešla valná hromada Obecního domu a Kogresového centra. Kromě toho byla zřizena komise pro granty v oblasti kultury.


Po konferenci byl prostor pro dotazy novinářů. Ti se kupodivu nezajímali o změny v dopravě, ale o investice v zoologické a botanické zahradě. Novotný vysvětlil, že zatímco zoologická zahrada učinila v minulosti velké investice a nyní má velké odpisy, situace v botanické zahradě je jiná.


Petr Janiš z deníku Právo se zeptal, zda se náhodou nekonala valná hromada DPP. Odpověď zněla ne. Dotázal se proto, kdy valná hromada proběhne. Janišův dotaz byl velmi důležitý, protože na jednání valné hromady DPP čekají Pražané už od poloviny srpna, kdy to primátor slíbil v médiích občanům.


Ukázalo se, že s jistotou nezná termín jednání valné hromady DPP nikdo. Podle slov radních to bude „s největší pravděpodobností možná příští týden“. Nejistota našich volených zástupců o tom, kdy jednání proběhne, ukazuje, jaký postoj má hlavní město ke svému největšímu podniku, kterým proteče ročně 17 miliard Kč.


Krčení rameny, zmatek a cukání koutků politiků vyvolaly u přítomných novinářů záchvaty smíchu. A kdesi v těch salvách smíchu, chichotu a plácání se do kolen se odehrál i konec celé konference.Kristýna Opletalová


Comments