Aktuality‎ > ‎

Vyjádření k přerušení jednání zastupitelstva Prahy 6

přidáno: 12. 11. 2012 12:31, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 12. 2. 2013 4:45 ]

Praha, 12. listopadu 2012

Zasedání zastupitelstva Prahy 6 bylo v pátek 9. 11. 2012 přerušeno kvůli dlouhotrvajícím sporům radnice s občany ohledně prodeje obecních bytů. K přerušení došlo během interpelací občanů. Ti budou muset přijít vyjádřit svá stanoviska za 14 dnů znovu.

Proti privatizaci obecních bytů na Praze 6 se občané bouří už od letošního dubna. Městská část totiž dlouho tvrdila, že si 900 obecních bytů ponechá ve vlastnictví, a pak se rozhodla bez řádného odůvodnění postupovat přesně opačně.

Lidé, kteří bydlí na Praze 6 desetiletí a přispívají do radniční pokladny vysokým nájemným, si nyní mají koupit si byty za úplně jiné ceny, než za jaké byly prodávány v poslední vlně privatizace.

Ne vždy se ale jedná o zachovalé nemovitosti. V mnoha případech jsou v havarijním stavu jako např. dům v ulici Zikmunda Wintra č. 8. Na ten si na posledním zasedání stěžovaly tři nájemnice, z nichž jedna ukázala zastupitelům i fotografie rozpadlé střechy, plesnivých stěn a holubího trusu.

Dlouhotrvající spory radnice a občanů vygradovaly v pátek 9.11. v přerušení zasedání. Média o tom informovala tak, že zdůraznila konflikt jednoho občana se zastupitelem Ivanem Maškem (TOP 09). Příčin přerušení zasedání je ale očividně několik – koalice ODS - ČSSD, která připomíná časy opoziční smlouvy, nezodpovědné hospodaření a arogance mnohých politiků, především radního Štěpána Stupčuka (ČSSD).

Na posledním zasedání se, mimo jiné, rozhodovalo o prodeji pozemků u letiště. Navzdory protestům z řad Strany zelených a TOP 09 byly tyto strategicky umístěné nemovitosti prodány za směšných 5000 Kč,- za metr čtverečný. Inkriminovaný tisk předkládal právě Stupčuk, který nedokázal coby doktor práv zodpovědět otázky opozičních zastupitelů týkající se právních aspektů prodeje a musel žádat o pomoc magistra Kose z právního odboru úřadu.

Jednací řád ZMČ Prahy 6 v části páté čl. III umožňuje předsedajícímu přerušit zasedání z důvodu absence zastupitelů nebo z jiných závažných důvodů. Pokračování zasedání musí být svoláno do 15 dnů. Tiskový mluvčí Adam Halmoši uvedl, že s největší pravděpodobností bude zasedání pokračovat v pátek 23.11. od 18:30, tedy přibližně ve stejný čas, kdy bylo přerušeno.

Pro občany to znamená další volný čas strávený ve společnosti svých volených zástupců. Je vůbec možné, že se za 14 dnů něco změní? Obáváme se, že občané budou nadále rozčilení a koalice se bude jejich výtkám vysmívat. Starostka Marie Kousalíková (ODS) pak může zasedání přerušovat donekonečna, bude-li chít. Otázka je, co se tím vyřeší.

(Přílohou je prohlášení Sdružení na ochranu nájemníků k pátečním událostem)

Odkazy:

Video z interpelací (přerušení je na konci):

https://www.youtube.com/watch?v=OcBbY56tRYg&feature=plcp

Jednací řád ZMČ Praha 6:

http://www.praha6.cz/zast_rad.html

Zákon o hl.m.Praze:

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=49301&nr=131~2F2000&rpp=15#local-content

Stenozáznamy a usnesení ZMČ Praha 6:

http://www.praha6.cz/zast_zapisy.html

Článek o přerušeném zasedání Prahy 6:


http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Zastupitele-Prahy-6-prerusili-jednani-Lide-jim-nadavali-253068


Články o prodeji bytů na Praze 6:

http://ulice.tyden.cz/zpravy/najemnici-sepsali-petici-proti-bytove-politice-prahy-6_3381.html

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/183312-obyvatele-prahy-6-bojuji-proti-privatizaci-obecnich-bytu/

Tisková zpráva Pražského fóra o prodeji bytů na P1:

http://www.prazskeforum.cz/pro-media/tiskove-zpravy/prazskeforumupozornujenanevyhodnyprodejbytuanapraze1

Články o prodeji bytů na P1 na webu Pražské fóra:

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/mestskacastpraha1vitanoveobcanky

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1


ĉ
Pražské Fórum,
12. 11. 2012 12:31
Comments