Aktuality‎ > ‎

Otevřený dopis Listopadové výzvy a Pražského fóra pražským zastupitelům za TOP 09 a ODS a tisková zpráva

přidáno: 25. 11. 2011 8:33, autor: Dan Uk   [ Aktualizováno 4. 12. 2011 7:57 uživatelem Filip Lexa ]

Otevřený dopis Listopadové výzvy a Pražského fóra pražským zastupitelům za TOP 09 a ODS


Vážení zastupitelé,


vítáme zprávu o ukončení koaliční smlouvy mezi ČSSD a ODS. Okolnosti, za nichž byla tato koalice před rokem uzavřena, vzbuzovaly od samého počátku značné pochybnosti a obavy a právem se staly podnětem k největšímu protestnímu vystoupení občanů v rámci komunální politiky v Praze od roku 1989.


Dohoda části ODS s TOP 09 na koaliční spolupráci je podle našeho názoru za stávající konstelace tím nejméně špatným řešením a nabízí důvody k mírnému optimismu, že by mohlo dojít ke zlepšení poměrů na Magistrátu hl. města Prahy. Zároveň nás ovšem znepokojují určité okolnosti, které provázely vypovězení koaliční smlouvy mezi ODS a ČSSD. Jestliže i významní veřejní činitelé – včetně primátora – sami připouštěli, že za ukončením koaliční spolupráce mohou stát zájmy vlivných ekonomických subjektů ucházejících se o veřejné zakázky, naznačili tím možnost, že vedení pražských organizací některých stran slouží jako převodové páky pochybných podnikatelských zájmů. Tato vyjádření pouze potvrzují naše poznatky, že na Magistrátu hl. města Prahy se stalo rozšířenou praxí flagrantní zneužívání veřejných institucí – v rozporu s jejich smyslem a posláním – k osobnímu obohacování některých úředníků a politiků či osob na ně napojených.


Proto Vás vyzýváme, abyste se v příštím období společné vlády zasadili především o důslednou očistu a nápravu poměrů na Magistrátu hl. města Prahy. Žádáme vás, abyste neodkladně realizovali účinná opatření, která


(1) nadále znemožní zneužívání veřejných funkcí k rozsáhlé korupci a defraudacím;

(2) povedou k rozrušení stávajících klientelistických vazeb mezi podnikatelskými subjekty a veřejnými činiteli;

(3) zajistí, aby byly důsledně vyšetřeny všechny podezřelé kauzy z minulosti a s nimi spojení úředníci a politici (včetně představitelů koaličních stran) byli pohnáni k odpovědnosti;

(4) povedou k větší otevřenosti a transparentnosti pražského magistrátu v souladu s požadavky, jak byly formulovány v nedávném prohlášení občanských iniciativ „Šest kroků k otevřenějšímu magistrátu“.


Domníváme se, že pouze důsledné uskutečnění takovýchto opatření může navrátit důvěru veřejnosti v magistrát hl. města Prahy, která byla v minulých letech vážně otřesena.


S pozdravem

Za iniciátory Listopadové výzvy a za sdružení Pražské fórum

Václav Němec, Olga Cieslarová, Marek Jehlička


Šest kroků k otevřenějšímu magistrátu:

http://www.auto-mat.cz/2011/11/prazske-iniciativy-navrhly-sest-kroku-k-otevrenejsimu-magistratu/


Tisková zpráva zde:

Listopadová výzva a Pražské fórum: Nová pražská koalice je nejméně špatným řešenímSpřízněný odkaz: Svatý Václav Klaus hodnotí dění na magistrátu. Zdaleka ne všichni se ale na novou koalici mračí tak jako on.