Aktuality‎ > ‎

Zeptejte se svého primátora online

přidáno: 24. 4. 2012 13:52, autor: Alena Rybníčková   [ Aktualizováno 20. 2. 2013 3:57 uživatelem Pražské Fórum ]

Zeptejte se svého primátora online: pravidelně odpovídá v chatu na webu Pražského fóra.

Po dohodě s primátorem Bohuslavem Svobodou Pražské fórum pokračuje v projektu Online-interpelací. Občané tak budou mít opět možnost se pravidelně dotazovat svého primátora „živě“ po internetu. 

 Online interpelace probíhají vždy dva měsíce přes internet a každý třetí měsíc je naplánována veřejná debata s primátorem.

 Dotazy je možné klást od středy 25.4 18.00 do čtvrtka 26.4 10.00. Možnosti klást dotazy je možné využít i v pátek 27.4 mezi 9.00 a 9.45, kdy na ně bude primátor naživo odpovídat.

 Adresa dubnových Online Interpelací: http://chat.prazskeforum.cz/i/494 již nebude funkční.

Adresa březnových Online Interpelací i se zhodnocením: http://chat.prazskeforum.cz/i/219 již nebude funkční.

 „Projekt vychází vstříc Pražanům, kteří nemohou strávit půlku pracovního dne účastí na zasedání zastupitelstva, kde je již nyní možné primátora a radní interpelovat oficiálně. Navíc pravidelné Online Interpelace nastolují standart, který by měl vydržet přes jedno volební období. Neměly by to být to interpelace se Svobodou, ale s primátorem,“ vysvětluje smysl projektu předsedkyně Pražského fóra Alena Rybníčková. 

 „Neméně důležitá než úspora času občanů je i pravidelnost Online Interpelací. Pražané se již nebudou muset spoléhat na občasné veřejné diskuse s primátorem,“ dodává místopředsedkyně sdružení Kristýna Opletalová. 

 "Demokracie nespočívá v tom, že si občané zvolí své představitele a pak 4 roky drží ústa a krok. Nedílnou součástí zastupitelské demokracie je soustavná veřejná kontrola politiků a permanentní diskuse mezi politiky a občany. To zatím v pražské komunální politice příliš nefungovalo. Pravidelné interpelace primátora by snad mohly trochu přispět ke zlepšení této situace." říká filosof a člen Pražského fóra Václav Němec.

 Pražanům se tak nabízí komfortní a efektivní příležitost upozornit primátora na problémy, se kterými se potýkají, a (což pokládáme za neméně důležité) také přijít s návrhy na jejich řešení. Zároveň budou prostřednictvím archivu otázek a odpovědí moci sledovat konzistentnost primátorových stanovisek. 

Nejbližší debata s primátorem proběhne 15.5 v 18.00 v Městské knihovně. Téma bylo vybráno podle toho, co interpelující veřejnost zajímalo nejvíce: doprava. Pozvání na debatu o MHD přijal generální ředitel DPP Vladimír Lich. Pražské fórum se problematice komfortu a dostupnosti MHD věnuje opakovaně.

 Pražské fórum považuje Online Interpelace za další z malých, avšak významných krůčků na cestě k otevřenému magistrátu. Na cestě ke společnosti, v níž se političtí představitelé zajímají o názory občanů nejen v období předvolebních kampaní. Pražské fórum prosadilo interpelace i přímo na půdě zastupitelstva a vypracovalo manuál „Nebát se a mluvit“, který vysvětluje, kdy a jak může občan na zastupitelstvu vystupovat.      


Comments