Komentáře‎ > ‎

Nevšední zážitky z jednoho pražského zastupitelstva

přidáno: 18. 2. 2013 7:51, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 27. 2. 2013 15:40 ]
18.2.2013 (Kristýna Opletalová o zasedání zastupitelstva MČ Praha 6 ze dne 15.2.2013)

Na mimořádném zasedání Prahy 6 se jednalo o odporné budově PPF, která má vyrůst na Vítězném náměstí a zničit ducha Bubenče. Přišel bývalý starosta Boček, slavný horolezec a bývalý primátor Bém a ujít si to nenechal ani zpěvák Honza Kalousek. Ten mi nabídl jedinou volnou židli, když byl sál nabitý k prasknutí. O jednání zastupitelstva je stále větší a větší zájem, šeptá se o tom, že lístky bude brzy nutno rezervovat prostřednictvím sítě Ticketpro.

Situace byla tak vyhrocená, že starostka Máňa Kousalíková (ODS) raději nechávala občany mluvit i bez oficiálního přihlášení do diskuze. Zato zastupitelé tentokrát podléhali přísnějšímu režimu. A tak se stalo, že místostarosta Štěpán Stupčuk (ČSSD) neumožnil promluvit Petrovi Hrdinovi (SZ) s odůvodněním, že se odchyluje od tématu. Hrdina ale mluvil o tom, o čem hovořili i jeho předřečníci. Na ně si ale Stupčuk nezasedl. Na dlouhou dobu bylo jednání de facto přerušeno a probíhala pouze slovní přestřelka mezi zmíněnými dvěma zastupiteli. Jaký byl skutečný důvod tohoto extempore? Stupčukovi se nelíbilo, o čem chtěl Hrdina mluvit. A z tohoto subjektivního důvodu neváhal účelově ohýbat jednací řád. Stupčuk by mohl osvojením si této praxe úplně vyřadit opozici z diskuze. Občané mimochodem nemohou posoudit, kdo mluví k tématu a kdo ne, radnice nezveřejňuje na webu materiály k jednání (Zastupitelstvo hl. m. Prahy tak činí 7 dní před zasedáním).

Když se schvaloval prodej obecních bytů, nehlasoval pro návrh dostatečný počet zastupitelů. Jaroslava Trnková (ČSSD), která právě ve chvíli zveřejnění výsledků hlasování vcházela do sálu s šálkem kávy, výsledek zpochybnila. Že na tohle ještě nepřišla krasavice Kačenka Klasnová (VV)? Pak by mohla snadno zvrátit církevní restituce omluvou, že si pudrovala nos. Když už to vypadalo, že Trnková zastupitele nepřesvědčí o nutnosti opakovat hlasování, nakráčel k mikrofonu Stupčuk a prohlásil, že hlasovací zařízení nefunguje.  Hlasování se opakovalo a dopadlo jinak...

Zeptala jsem se v rámci interpelací Stupčuka, jestli si myslí, že přijde po smrti do nebe, nebo do pekla (mezi politiky je módní ohánět se vírou v Boha). Stupčuk je totiž dlouhodobě arogantní a nekompetentní, jím předkládané tisky mají závažné vady, někdy je kvůli tomu jednání na dlouho paralyzováno. Když se prodávaly pozemky u letiště, musel coby doktor práv žádat o radu magistra Kose z právního odboru úřadu. Právě on je ten poslední, kdo by měl někoho kritizovat. Ale tak už to bývá, tak svět odplácí (Ivan Andrejevič Krylov).

Celé zápisky ze zasedáni si přečtete zde.

Comments