Komentáře‎ > ‎

Prohlášení anonymních akcionářů

přidáno: 6. 5. 2013 22:40, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 6. 5. 2013 22:41 ]
Proč nerušit anonymní akcie

Anonymní akcie jsou garancí dodržování dohod mezi akcionářem a politikem.
Příklad: pokud se domluvíte s nastupujícím ministrem na zakázkách pro vaši firmu, místo úplatků dáte ministrovi anonymní akcie své firmy. Ministr se pak už sám postará o to, aby došlo k plnění závazků. Je to efektivní, protože místo biče používáte cukr.
 
Anonymní akcie jsou spolehlivý nástroj, jak nepřitahovat pozornost policie a jak bránit sponzory politických stran před mediální hysterií. 
Příklad: Majitel firmy A daruje z čistě altruistických důvodů 10 mil. politické straně. Firma A následně vyhraje výběrové řízení ministerstva na zakázku v hodnotě 10 mld. V této situaci pouze anonymní akcie uchrání seriozního podnikatele před hysterickou mediální reakcí. Mezi sponzorským darem a vítězstvím v tendru takto nelze nijak dohledat vzájemnou souvislost.
 
Anonymní akcie posilují konkurenci ve veřejných zakázkách.
Dávají totiž možnost soutěžit i firmám stejného majitele. Podle zákona musí o veřejnou zakázku soutěžit více firem. Anonymní akcie umožňují, že soutěžící firmy mohou patřit  jednomu vlastníkovi. 
 
Anonymní akcie přispívají k menšímu přeplňování věznic.
Díky anonymním akciím nemůže policie dohledat majitele firem a tedy ani dokázat, kdo měl z dané předražené veřejné zakázky prospěch.
 
Přišli bychom o světové prvenství v možnosti vlastnit anonymní akcie.
Anonymní akcie jsou oporou českého politického systému již přes 20 let.
Než zrušíme anonymní akcie, navrhl už někdo jiný model financování politických kampaní?
Comments