Komentáře‎ > ‎

Komentář ke sporům na Národohospodářské fakultě VŠE

přidáno: 11. 6. 2013 16:01, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 11. 6. 2013 16:03 ]
Spor na Národohospodářské fakultě VŠE se vyhrotil do té míry, že advokát  děkana Miroslava Ševčíka Tomáš Sokol zaslal třem studentům a jednomu  vyučujícímu předžalobní výzvu. Jeden ze studentů k tomu přišel jak slepý k houslím - pouze na Facebooku sdílel komiks s karikaturou děkana. Je tedy humor protizákonný? Pokud ano, bylo by záhodno celoplošně zákonem nebo alespoň vyhláškami na území obcí stanovit, jak často a nahlas se smí člověk smát, zda při tom může brečet nebo chrochtat. Pozornosti by nemělo uniknout ani praskání bránice. 

Proti jednání školy byly už dříve organizovány protesty (viz. ihned.cz nebo Česká televize). Hrozba žalobou vyvolala mezi studenty vlnu solidarity, podepisují otevřený dopis akademickému senátu. Člen fakultního senátu Ján Salep oslovil dopisem s žádostí o pomoc akademický senát celé univerzity.

Děkan kontroval předložením auditu, který údajně prokazuje, že odejivší profesoři, kterých se studenti zastali, porušili zákon. Kvůli tomu na ně má být podáno trestní oznámení. Dotyční si to ale nechtějí nechat líbit a zvažují další trestní oznámení, tentokrát pro pomluvu. Fakulta má v současné době problém s akreditacemi, přesto ale spíše než zastavení náboru studentů hrozí zánik fakulty z důvodu "užalování se" všech zúčastněných k smrti.

Kristýna Opletalová
Comments