Komentáře‎ > ‎

Kuchyňková demokracie

přidáno: 11. 9. 2015 0:13, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 11. 9. 2015 2:33 ]

Jak zbezmocnit náměstka

Odeberte politikovi kompetenci a zbavte ho možnosti dokončit práci na dokumentu, na jehož přípravě spolu s početnou skupinou odborníků přes půl roku intenzivně pracoval. Vytvořte bez jeho vědomí alternativní dokument a před udiveným politikem ho schvalte na radě. Kdyby to náhodou nestačilo, zvolte na místo ředitele odboru, který (zatím) spadá do gesce tohoto politika, více než kontroverzního ředitele, jehož jmenování do této funkce politik striktně odmítá. A pro jistotu mu ještě vezměte dohled nad činností instituce, která zpracovává většinu klíčových dokumentů z jeho gesce. Jistě víte, o čem je řeč. O bezprecedentním oklešťování pravomocí náměstka pražské primátorky Matěje Stropnického (SZ/Trojkoalice).


Politická nekultura

Snaha oslabit rivaly a získat více i méně férovými prostředky výhodu v boji, je běžnou politickou praxí. Platí to i pro boj uvnitř politických koalic. Koalice opravdu nejsou manželstvími z lásky. Tento boj může být veden důstojnými prostředky (pak lze mluvit o určité politické kultuře) nebo zcela bezskrupulózně. V tomto případě jsme svědky toho druhého. Tajně připravit, až přímo na radě předložit a schválit stavební předpisy a zčista jasna oznámit náměstkovi, který na tomtéž několik měsíců transparentně pracoval, že je neschopný a už na tom dělat nebude, to není jen závažné porušení jednacího řádu rady a zákonného způsobu projednávání veřejných vyhlášek, to je podraz a sprosťárna. Netřeba říkat, jaký obraz to podává o politické kultuře na pražském magistrátu.


Kuchyňková politika

Průběh posledního jednání pražského zastupitelstva (10. 9. 2015) jasně ukázal, jakou chybou by bylo uvěřit tomu, že za vším stojí osobní antipatie a nedůvěra zosnovatelů této trapné politické pletichy vůči jednomu mladému náměstkovi s ostrým jazykem. Lže, je nekonsenzuální a neschopný, zaznívalo opakovaně na jeho adresu nejen z primátorčiných úst. Stropnický však odvolán nebyl (dokonce možná získá zpět některé odejmuté kompetence) a koalice se nerozpadla. Všechna ta silná slova měla pouze zamlžit pravou podstatu tohoto střetu. Bojuje se o to, zda hlavním kolbištěm magistrátní politiky bude nadále kuchyňka, nebo jednací sál zastupitelstva. Bude se reálná pražská komunální politika pořád odehrávat neveřejně pod taktovkou politických kmotrů a lobbistů a veřejná jednání zůstanou jen fraškou pro občany? Nebo se transparentnost konečně stane něčím více než slovem hojně omílaným v politických programech a na billboardech? Stropnický patří mezi pražskými zastupiteli k nejhlasitějším kritikům pečení zásadních politických rozhodnutí v magistrátní kuchyňce. Proto je nasnadě, že leckomu z ostřílených pražských matadorů leží v žaludku. V jejich rozhodování však zvítězil politický pragmatismus. Usoudili: Jeden otravný náměstek, který odmítá akceptovat naše pravidla hry, nestojí za rozpad manželství z nelásky, v němž je naše pozice velmi silná, a riskování nových námluv, ve kterých bychom mohli vyjít naprázdno. Teprve další události, jako například způsob projednání a finální podoba pražských stavebních předpisů anebo faktická možnost náměstka Stropnického ovlivnit principy připravovaného územního plánu, napoví, jaká je reálná konstelace sil mezi kuchyňkáři, těmi, kdo proti zákulisním praktikám brojí, a mlčící většinou.