Komentáře‎ > ‎

Kauza Michálek-Knetig-Drobil: soud IV. cenové kategorie

přidáno: 1. 9. 2012 2:36, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 1. 9. 2012 2:36 ]
Michálkova kauza Pražské fórum zajímá i proto, že souvisí i s předraženou opravou čistírny odpadních vod. 

Bylo narváno. Obě dvě lavice zaplněné novináři. Justiční stráž dovnitř během proceu pustila jen jednoho člověka, schoulil se do koutku. Čas od času se chtěl dovnitř dostat někdo další a otvíral skřípající dveře. Justiční stráž se s výtržníkem potichu dohadovala a dveře se skřípáním zase zavírala. 

Soudkyně měla hluboký výstřih, dva řetízky s přívěskem a talár. "Prosimvás, takže začneme," začala. Zapisovatelka zavřela okno, protože na Ovocném trhu vyhrávala hlasitá diskotéka. Teď vyhrávala tlumeněji a v síni (byla to spíš síňka) jsme vydýchávali třiceti stupňový kyslík. 
Zapisovatelka měla upnuté tričko a na paži tetování v podobě ostnatého drátu. 

Začal obžalovaný Knetig: je nevinný a nebude vypovídat. 

Nikdo si nemohl soud natáčet, protože si to Knetig nepřál. "Já kdybych byla na jeho místě a nepřála si být natáčena, tak také budu ráda, když toto přání bude vyslyšeno. Musím říct, že ho úplně chápu."
Paní soudkyně projevila pro obviněného padoucha empatii, čímž nám dala tušit, jaké bude její rozhodnutí.

Svědek Jeřábek, pracovník Komerční banky, uvedl, že obžalovaný (bývalý) poradce mnisterstva životního prostředí Knetig jej na pracovní schůzku pozval do restauračního sklepení, povídal si s ním společensky nezávazně a nalil mu víno. Což považuje za velice nestandartní. Pak se Knetig zmínil o dvaceti miliardách, které by jeho ministerstvo rádo uložilo do nějaké banky, ještě neví do které, a zeptal se Jeřábka, zda KB poskytuje sponzoring. Jeřábek, překvapený touto otázkou, řekl že ano, na kulturu a zdravotnictví. Knetig po této odpovědi přestal nalévat víno, rozhovor ochladl a byl brzy ukončen.
Jeřábek uvedl, že mu schůzka přišla zvláštní. 

Dále vypovídali svědek Fibinger a svědek Michálek.

Soudkyně všechny vyslechla,včetně státního zástupce a advokátky Knetiga. 
Po svědectvích dodala, že Michálkovy nahrávky nejsou součástí svědectví, protože byly nahrány až o dva týdny později, než proběhla tato schůzka, a proto s celou věcí nesouvisí.
BUM.

Nemůžu si pomoci, ale mám pocit, že se paní soudkyně při tomto výroku ušklíbla.
Paní soudkyně nás poslala na patnáct minut ven za účelem rozhodnutí soudu a sundala si talár. Pod talárem měla tílko a podprsenku; bílou. 

"Jak jsme všichni slyšeli, na schůzce nepadlo o financování strany ODS vůbec nic," zdůvodnila své rozhodnutí o nevině padoucha Knetiga. Nikoho to nepřekvapilo, jak se rozhodne bylo jasné již od začátku. 

Po tomto zážitku nezbývá než pokrčit rameny a potvrdit to, co už všichni dávno víme: že soudci ve většině případů rozhodují jako opičky; tedy podle tvrdého výkladu práva a bez souvislostí. Skoro bych řekla že i tak, jak je kdo naprogramuje. 
Že někteří soudci berou své povolání jako rutinu, působí na svém místě od dob minulého režimu, nebo předchozího zákona, který umožnil dělat soudce od 25 let bez jakékoliv předchozí zkušenosti.

Během toho celého dvouhodinového povídání totiž nepadla ani zmínka o faktu, že v souvislosti s tímto případem okamžitě rezignoval jeden ministr. Obžaloba se přeci týkala jen oné jedné schůzky u vína. "A co se tam odehrálo, ví jen oba zúčastnění," pokrčila bezradně paní soudkyně.

Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že se při tom ušklíbla.

Jak situaci okomentoval státní zástupce, jaké budou jeho i Michálkovy další kroky, píše např. Aktuálně:
Comments