Komentáře‎ > ‎

Odvolání radní Vorlíčkové?

přidáno: 12. 12. 2013 0:00, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 23. 2. 2014 11:41 ]

12.12.2013

Na listopadovém zastupitelstvu byl předložen návrh na odvolání radní pro informatiku Evy Vorlíčkové (TOP 09), iniciovaný Daliborem Mlejnským (ODS). Návrhu předcházela výzva Miroslava Pocheho (ČSSD) pro Vorlíčkovou k vyvození osobní zodpovědnosti, tento bod byl přijat. Proti Vorlíčkové vystupoval i Karel Březina (ČSSD).  Dnešní zastupitelstvo bude s velkou pravděpodobností hlasování opakovat.

Radní pro informatiku je spolu s bývalou radou obviněna v kauze Opencard, projektem zděděným ještě z Bémovy éry.  Rada schválila při prodloužení smlouvy s firmou Haguess zadání veřejné zakázky formou výběrového řízení bez uveřejnění. Obhajuje se tím, že firma je výhradním držitelem licencí, a to včetně úpravy a údržby softwaru.  Zdá se nepochopitelné, proč město, které zaplatilo vývoj softwaru, není majitelem práv k produktu – tímto způsobem však funguje řada projektů magistrátu.  Už jen to je důvod pro policejní vyšetřování, ovšem nikdo ze strůjců projektu obviněn nebyl.

Jaký může mít hlasování o odvolání Vorlíčkové důvod? Předkladatel Mlejnský mluví o nekompetentnosti. Radní uvádí snahu lobbistických skupin dostat se k penězům, které se teď v oblasti informatiky utrácí s mnohem větším rozmyslem (za rok 2012 město ušetřilo 600 milionů korun).  Je tedy možné, že se bývalí Bémovi spolupracovníci prostě snaží dostat zpět k moci?

Předkladatel návrhu Mlejnský jako starosta Prahy 11 čelil obvinění  ze zadávání neprůhledných zakázek, z nevýhodného prodeje pozemků,  sledování odpůrců firmou ABL (podle starostových slov má s Vítem Bártou přátelský vztah). Nebo jejich zastrašování  neoficiální ochrankou, složenou z holohlavých boxerů pod vedením Daniela Landy.  Podle MF Dnes patří k dalším starostovým známým třeba Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek. Za koalice ODS a ČSSD si Mlejnský užíval trafiky v dozorčí radě dopravního podniku i Pražské vodohospodářské společnosti. Po rozpadu koalice byl spolu s dalšími známými firmami (Milan Richter, Marek Ječmének) odvolán.  Opsání diplomové práce je vlastně jen třešní na dortu.

Pražské fórum považuje Evu Vorlíčkovou za poctivou a férovou političku. Pracuje na průhledném zadávání IT zakázek a brání rozkrádání veřejných financí. Snaha o její odvolání může být pokusem tuto cestu zvrátit. 

Comments