Komentáře‎ > ‎

Trauma na traumatologii

přidáno: 5. 10. 2014 15:00, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 14. 10. 2014 4:39 ]
5.10.2014

Evropská komise zastavila dotace pro české nemocnice. Má obavy z nehospodárného čerpání financí a vyžádala si audit zakázek. Pro běžného člověka je spíš s podivem, že se pochybné rozdělování peněz řeší pouze ve zdravotnictví.

Ředitelé nemocnic jsou v šoku. Ne ze zjištění, že jejich nemocnice nakupovaly několikrát dražší přístroje - největší vrásky jim dělá fakt, že po tolika letech přivírání očí najednou přišla opravdová kontrola.

Kandidující vedoucí nemocnic si tak zajistili poměrně lacinou reklamu v médiích. Zveřejnili části auditní zprávy a začali bědovat nad osudem nešťastných pacientů, kterým se kvůli pokutám nedostane kvalitní péče. Jako předpojatý a neobjektivní vnímá audit i ministr zdravotnictví. Jeho vlastní objektivitu ovšem poněkud snižuje fakt, že byl sám ředitelem jedné z kontrolovaných nemocnic.


Řídit Prahu jako nemocnici

Šéf Motola Miloslav Ludvík se bije v prsa a křičí, že z jeho nemocnice nikdo nedostane pokutu ani před soudem. Podle zveřejněných zpráv má Motol zaplatit 9,5 milionů. Vysvětlení, jak se předražené nákupy mohly uskutečnit, neuvádí. To je poněkud zneklidňující obrázek kandidáta na primátora Prahy. Máme čekat zastavení evropských financí i pro pražské projekty?

Útoky na Ministerstvo financí, které kontroly pro Evropskou komisi zajistilo, jsou pochopitelné opravdu jen v kontextu blížících se voleb. Parametry auditu zadala Evropská komise kvůli podezření ze zneužívání dotací. Zveřejnění výsledků by bylo v rozporu se zákonem, výzvy ministra Němečka jsou buď neznalostí, nebo populismem.


Pro blaho pacientů i státu

Úsměvný je argument, že nemocnice úspěšně prošly kontrolou Ministerstva zdravotnictví. Současný audit zpracovává tým nezávislých odborníků pod vedením Lukáše Wagenknechta. Ten pomáhal rozkrýt praktiky proslulého ROP Severozápad, pražského Dopravního podniku nebo Krajské zdravotní. Průběh je stále stejný - nikdo za nic nemůže a odpovědnost se přehazuje tak dlouho, než je záležitost promlčena.

Největší bolest českého zdravotnictví není v těch několika předražených zakázkách, ale v systému, který absurdní rozhazování peněz bez personální odpovědnosti povoluje. V této souvislosti je zajímavý trend stoupajícího počtu vedoucích nemocnic na kandidátních listinách. Mají vážný zájem o blaho občanů, nebo je za účastí ve volbách snaha hlídat své finanční zájmy?

 

Autor: Tereza Kněžourková
Comments