Hudečkova rebelie: Nedělte Prahu!

Převzatý článek z facebookového profilu Elišky Wagnerové:

Tak přesně tomuto stavu měl zabránit můj návrh novely zákona, který však Senát zabil hned v prvním čtení...
Hudečkova rebelie: Nedělte Prahu!

8.1.2014 Lidové noviny str. 3 Domov

ONDŘEJ KOUTNÍK Ústavní soud

PRAHA Až verdikt Ústavního soudu potvrdil po měsících nervozity v roce 2011 platnost výsledků voleb do pražského zastupitelstva. LN zjistily, že podobný scénář se může opakovat i po komunálních volbách letos v říjnu. Problém se týká rozdělení hlavního města do několika volebních obvodů, což posiluje velké strany a oslabuje ty malé. Pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) potvrdil, že v jeho straně existují snahy Prahu znovu rozparcelovat.

„V zastupitelském klubu TOP 09 bohužel existují politici, kteří by rádi město opět rozdělili na několik obvodů. Byť zatím převládá v naší straně názor, že by to nebyl dobrý krok. Já osobně budu vždy prosazovat jediný obvod, který zaručí poměrné výsledky,“ řekl LN Hudeček, který minule kritizoval rozdělení města na sedm obvodů po devíti křeslech (celkem se volilo 63 zastupitelů). Podle primátora jde o nesystémový krok, který nahrává politikaření. „Nerad bych se dočkal toho, že následující volby bude zase řešit Ústavní soud,“ doplnil.

Rozdělením města na několik menších obvodů se zvyšuje minimální počet hlasů, které strana potřebuje, aby se do zastupitelstva vůbec dostala. V roce 2010 Věcem veřejným a koalici zelených a SNK nestačilo na zisk mandátu ani bezmála šest procent hlasů – přestože uzavírací klauzule činí pět procent. Tyto strany pak podaly stížnost k Ústavnímu soudu, která byla v březnu 2011 zamítnuta. Chaos kolem volebního systému tehdy zhruba na půl roku paralyzoval politické dění na radnici.

Expert na volební systémy a vedoucí Katedry politologie a evropských studií na Univerzitě Palackého Tomáš Lebeda dělení hlavního města na více obvodů dlouhodobě kritizuje. „Velikost volebního obvodu je nejdůležitější prvek poměrného systému. Je problematické, že o velikosti obvodů se nehlasuje v parlamentu, ale ‚pouze‘ v zastupitelstvu. Považuji za závažné, že v každých volbách politici v Praze měnili tento nejdůležitější prvek systému podle svého,“ řekl LN.

Skrytý boj proti Hudečkovi?

Podle zdrojů LN z radnice by za záměrem na rozdělení Prahy měl stát Hudečkův náměstek Jiří Vávra (TOP 09). Na dotaz, zda by změnu podpořil, neodpověděl. Rozparcelování města by TOP 09 pravděpodobně posílilo na úkor menších stran.

Více obvodů rovněž způsobí, že strana nemá jednoho silného lídra, neboť v každém obvodu musí nasadit jinou kandidátku s jiným lídrem. Pokud by Vávra chtěl zaujmout Hudečkovo místo (o čemž se na radnici již několik měsíců spekuluje), vznik více obvodů by mu hrál do karet. „Při jakémkoliv hlasování – ať už na zastupitelstvu, nebo v klubu – budu proti opětovnému záměru rozparcelovat Prahu ostře vystupovat,“ hřímá Hudeček.

Zastánci dělení Prahy z TOP 09 by museli v zastupitelstvu najít pro návrh spojence. Šéf zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche však uvedl, že jeho klub změnu nepodpoří. „Připravujeme novelu zákona, ve které chceme prosadit, aby se do zastupitelstva hlavního města volilo dle volebního systému pro krajské volby,“ míní vlivný sociální demokrat.

Předseda klubu ODS Rudolf Blažek zase uvedl, že jeho strana bude letos prosazovat jeden volební obvod. Právě občanští demokraté by na menší obvody mohli při současných preferencích značně doplatit.

Nakonec se však může ukázat, že potřebný počet zastupitelů se nechá přesvědčit (třeba příslibem funkce v managementu či dozorčí radě městských firem). Ostatně v roce 2010 s více obvody zprvu také nikdo příliš nepočítal.***Část pražské TOP 09 by ráda hlavní město pro komunální volby letos na podzim rozdělila z jednoho volebního obvodu na více menších.* Před čtyřmi lety ke stejnému „fíglu“ sáhla ODS a kritici spor dotáhli až k Ústavnímu soudu * Rozdělení Prahy na obvody by v rámci TOP 09 oslabilo primátora Tomáše Hudečka (na snímku) * Vznik obvodů by posílil větší strany na úkor menších * V roce 2010 nestačilo VV a koalici zelených s SNK na zisk mandátu ani bezmála šest procent hlasů