Happeningy‎ > ‎

Nobelova cena pro Václava Klause


Vážení přátelé,

Je nám ctí na těchto webových stránkách jménem Švédské akademie vystavit originální kopii diplomu regionální Nobelovy ceny pro Václava Klause.

Nobelova cena (regionální) byla předána v reakci na cenu-necenu, kterou Václav Klaus obdržel-neobdržel od Nadace Konrada Adenauera.

    Idnes.cz: Klaus se chlubí Adenauerovou cenou, i když ji nemá, diví se Němci

Pražská pobočka Švédské (personálně propojená s Pražským fórem) tak zároveň chtěla ocenit Klausovu neobyčejnou literární potenci.

Pražské pobočce Švédské akademie udělá radost, když budete tuto originální kopii šířit dál.    Aktualne.cz: Václav Klaus dostal Nobelovu cenu (za literaturu)
    Lidovky.cz: Klaus "regionální Nobelovku" nepřevzal. Zrušte to! Zlobil se.

"Stovky lidí si přišly pro podpis Václava Klause do jeho nové knihy Rok devátý, v níž bilancuje předposlední rok v úřadě. Na autogramiádu přišla například šéfka Suverenity Jana Bobošíková, ale i aktivisté, kteří prezidentovi předali "regionální Nobelovu cenu".

Tisková zpráva shrnující průběh předání ceny:

Prezident  Václav Klaus dnes, jako každý rok, veřejně podepisuje svou knihu.  Tohoto slavnostního okamžiku využila Švédská Akademie k předání dokumentu podobně cenného: Regionální Nobelovy ceny za literaturu.

"Václav Klaus dostal dnes 8.3.2012 od Švédské akademie toto vyznamenání za své zásluhy v oboru literatury. To, že se jedná o vyznamenání regionální, nezmenšuje význam tohoto vyznamenání," uvedla dnes předsedkyně české pobočky Švédské akademie občanského sdružení Pražské fórum Alena Rybníčková.

"Doufáme, že diplom udělá panu prezidentovi radost. Uděláme všechno pro to, abychom si jej v budoucnu nějak nepopudili a cenu nám nechtěl v budoucnu vrátit. Vždyť jsme cenu, stejně jako celou pražskou pobočku Švédské akademie, založili kvůli němu."

Dalším důvodem, proč by podle členů Švédské akademie mohlo dojít k navrácení, nebo snad odmítnutí ceny, by mohla být právnická osoba, při které Švédská akademie vznikla. 
"Bylo to celé trochu narychlo," omlouvá se Alena Rybníčková, prezidentka pobočky. "Pražská pobočka je personálně propojena s občanským sdružením Pražské fórum. Snad se nebude diplomu nakonec štítit. Třeba bude cena nakonec jediným způsobem, jak existenci občanských sdružení obhájit."

Regionální pobočku Švédské akademie Pražské fórum zřídilo v reakci na cenu-necenu, kterou Václav Klaus obdržel-neobdržel od Nadace Konrada Adenauera. Zároveň jsme chtěli ocenit Klausovu neobyčejnou literární potenci.