Happeningy‎ > ‎

Piknik v metru

1.7.2011, 13:00, nástupiště metra A ve stanici Můstek
Občanská iniciativa Pražské fórum uspořádala dne 1.7.2011 recesistický happening: PIKNIK V MHD. Mladí lidé tak chtěli upozornit na nekonstruktivní zdražování veřejné dopravy.


Zatímco řidiči dostávají nové a nové dárky za desítky miliard korun v podobě nových silnic a díky nim si cestu městem mohou zkracovat, dostali pasažéři MHD k prvnímu prázdninovému dnu minuty navíc, které mohou trávit v dopravních prostředcích. Žádná sleva ale není zadarmo, a tak za lístek zaplatí o šest korun víc, než v předcházejících měsících.

„Zdražení? Ne, sleva!“ potvrzuje a lišácky se usmívá i první náměstek primátora Karel Březina: „To si přeci každý Pražan dobře spočítá,“ dodal a hned to Pražanům spočítal:
„Zatímco nyní jedna minuta nejlevnějšího lístku stojí devadesát haléřů, po jeho zlevnění z osmnácti korun na dvacet čtyři bude jedna minuta jízdy stát osmdesát haléřů.“
Pokud by se slevy tohoto typu vyhlašovaly každý rok, mohla by za pár let ta nejlevnější jízdenka stát 48 korun na šedesát čtyři minut.

"Cestujícímu, který chce ujet jen pár stanic, jsme chtěli nabídnout způsob, jak kreativně trávit volné minuty v metru. Aby po jízdě MHD měl dobrý pocit, že koupený čas konstruktivně využil a neplatil za něco, o co nestál."
Řekla k akci jedna z organizátorek happeningu Alena Rybníčková z Pražského fóra.

"Je do očí bijící, jak pražský magistrát dlouhodobě podporuje automobilovou dopravu v Praze na úkor mnohem ekologičtější a pro životní podmínky ve městě výhodnější veřejné dopravy. Místo, aby radní motivovali pražany jezdit MHD, vymýšlejí nejrůznější zdražení a omezení, takže člověk má stále menší chuť jezdit do práce veřejnými prostředky," dodala Olga Cieslarová.


Piknik v metru

 

Video YouTube


A nakonec pohádku o Slevě po pražsku

Když jsem prvního července otevřel jídelní lístek ve své oblíbené hospodě V Březině, nestačil jsem se divit. Vyhlášený guláš, na který tam chodívám už roky, najednou nestál lidových dvaasedmdesát korun, ale devadesát šest. Když mi hostinský přinesl pivo, zeptal jsem se: "Pane vrchní, co vás to napadlo, takhle podražit?" Hostinský se na mě podíval jako na naprostého troubu. "Ale pane Veselý, co to povídáte? Jakýpak zdražení? Sleva je to! Místo šesti knedlíků teď dáváme osm, takže přepočteno na jeden knedlík jde vlastně o slevu." A tvářil se při tom tak seriózně, až jsem začal váhat, jestli to opravu nemyslí vážně.

Připadá vám tato historka nepravděpodobná? Máte pravdu. Ale stejně absurdně argumentoval první náměstek primátora Březina, když zdražení jízdenek v pražské MHD prezentoval jako slevu (přepočteno na minutu jízdy). Že nepotřebujete nasoukat do sebe k obědu osm knedlíků a do práce nejezdíte hodinu a půl?
Tak to máte smůlu. Holt není sleva jako sleva.