Praha (ne)kulturní

"Praha (ne)kulturní" je společným projektem Pražského fóra a spřátelené občanské iniciativy PragueWatch, jehož cílem je upozornit na dlouhodobě špatné poměry v oblasti památkové péče v Praze.21. února 2012 Prahou prošel netradiční masopustní průvod s podtitulem "Přeslavná cesta páně Kněžínka z Václaváku na magistrát." Nyní probíhá informační kampaň a to jak na internetu, tak i fyzicky přímo v Praze. Letáky s informacemi o nejvýznamnějších památkových kauzách uplynulého dvacetiletí můžete najít po knihovnách či univerzitních budovách v centru města. Všechny letáky je možné stáhnout zde. Od 31. března bude rovněž v Divadle na zábradlí k vidění tematická výstava.

Přeslavný průvod páně KněžínkůvPřeslavný průvod páně Kněžínkův

aneb přeslavná cesta ctihodného pána Kněžínka z Václaváku na magistrát


Masopustem za jasnější pravidla a méně korupce v pražské památkové péči
Občanské iniciativy Pražské fórum a PragueWatch pořádají masopustní průvod. Jeho cílem je poukázat na dlouhodobě neuspokojivé poměry v oblasti památkové péče v Praze.

Kdy?
V úterý 21.2 od 15:15

Odkud, kam?

Průvod vyrazí v 15:30 z nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice a ulicemi Nového a Starého Města se vydá do svého cíle na Mariánském náměstí.

Kdo?

Kněžínek, kníže náš, velebená ústřední figura průvodu.
Šašek, který za své komentáře schytá nejeden kopanec.
Hudci a pištci (pánské trio Der Šenster Gob hrající klezmer)
Dále účinkují:
Zbrojnoši pána Kněžínka, aneb pěchota pražské mafie
„Radní“ a „developeři“
Staropražský lid ve středověkých kostýmech
Zástupci sdružení, kterým není lhostejná budoucnost staré Prahy

Proč?

„Ochrana památek ani výstavba kvalitní architektury se v Praze nedaří: různých sporných demolic a kontroverzních novostaveb přibývá. Veřejná debata se nevede vůbec nebo až nad hotovou věcí. Příčiny tohoto stavu jsou přitom systémové a dají se shrnout do tří bodů: netransparentnost, absence jasných pravidel a nekoncepčnost. Magistrát nezveřejňuje svá rozhodnutí a o plánovaných projektech s veřejností nediskutuje. Pravidla památkové rezervace se vejdou na půl stránky a stejně se nedodržují. O budoucí tváři Prahy rozhodují spíše developeři než radnice. Výsledkem je urbanistické bezvládí, ze kterého jsou frustrovaní všichni: architekti, památkáři, dokonce i investoři, ale především sami Pražané,“ říká Jakub Bachtík, koordinátor projektu Pražská památková realita.

Ředitel magistrátního odboru památkové péče Jan Kněžínek v březnu pravděpodobně skončí. Odchod tohoto často kritizovaného vlivného úředníka může znamenat pozitivní impuls. Není však zárukou systémových změn. Masopustním průvodem dáváme najevo, že Pražané situaci kolem památkové péče se zájmem sledují, nezapomínají na dřívější pochybení a netrpělivě očekávají potřebné změny.Projekt podpořila Nadace Vodafone.


Ċ
Pražské Fórum,
26. 3. 2012 18:04
Comments