O nás‎ > ‎

Co se podařilo

Otevíráme magistrát veřejnosti
 • Interpelace pro občany
  Zajistili jsme právo občanů na odpověď. Od ledna 2012 fungují interpelace i na pražském magistrátu.
  Zároveň jsme vytvořili manuál "Nebát se a mluvit". Je průvodcem po dni na zasedání, vysvětluje na co si dát pozor a jaká mají občané práva.
 • Poskytujeme zápisky ze zasedání
  Nevynecháváme jediné zasedání. Zveřejňujeme zápisky, které jsou komentářem ke stenozáznamu a řadí události do kontextu minulých zasedání.
 • Online interpelace
  Po dvouletém úsilí se povedlo Radu posunout do 21. století a dát lidem možnost zeptat se svých volených zástupců veřejně a online. Portál Dotazy radním je dostupný na webu Magistrátu.
Sledujeme magistrát
 • Zveřejnění hlasování členů rady na webu magistrátu.
  Zasedání Rady jsou neveřejná; prosadili jsme ale zveřejňování zápisů a výsledky hlasování.
 • Zveřejňování videozáznamů ze zastupitelstva
  Magistrát na pozdim 2011 ze dne na den stáhl ze svého webu všechny videozáznamy ze zasedání. Videa jsme zachránili a zveřejnili, magistrát vrátil na nátlak zpět alespoň videa od roku 2010. Nyní jednáme o návrat i starších videozáznamů
 • Volba předsedy kontrolního výboru
  Po každoměsíčním vystupování k bodu programu "Personální změny ve výborech" a upozorňování na skutečnost, že magistrát stále ještě nemá předsedu kontrolního výboru, byl předseda zvolen.
 • Informovaná volba přísedících u soudu
  V minulosti bylo zvykem volit přísedící automaticky a občané i samotní zastupitelé byli o celé věci informováni minimálně. Po tlaku Pražského fóra, sdružení Občané za svá práva a opozičních zastupitelů se informovanost zvýšila a díky ní nebyl například zvolen přísedící s komunistickou minulostí.

Zviditelnění a posun v řešení problému pomocí happeningu

 • Zákon o svobodném přístupu k informacím
  Happening byl mediálním vyvrcholením vyjednávání několika sdružení s ministerstem vnitra, které chtělo okleštit zákon 106. Poté co fotografie z akce proběhly médii, ministr Kubice novelu zrušil.
 • Služební zákon
  Abstraktní a odborně velmi těžké téma. Podařilo se vytvořit vizuálně povedenou zkratku současné situace, kdy je úředník ovládaný politikem (a ten svými lobbisty). Záběry z happeningu se objevily v hlavních zprávách i Otázkách Václava Moravce.
 • Megabigborad
  Přes nesouhlas pražských památkářů schválil stavební odbor Prahy 5 stavbu obřího bigboardu, dvou světelných televizních obrazovek 10 metrů širokých, přímo v památkové zóně Buďánka. Pozornost médií, kterou k sobě happening upoutat, vyústila v odstranění stavby.
 • Tunel lží
  Jedna z největších pražských kauz. Řeč při dokončení hrubé stavby tunelu Blanka využil primátor Svoboda jen ke svému PR, veřejnosti dál zamlčoval rozsáhlé problémy okolo ceny projektu a smluv. Když nemůžeme diskutovat, využili jsme obraz: na pozadí projevu se objevil nápis "tunel lží" a dali tak médiím větší prostor pro odvrácenou stranu stavby.
Podíleli jsme se
 • Zrušení anonymních akcií u českých firem
  První schválený zákon z 9 požadavků Rekonstrukce státu, kde je Pražské fórum jako jedna z pořádajících organizací. Mediální ohlasy rámovaly fotografie z happeningu "anonymních akcionářů", kteří demonstrovali za svá práva držet vše v tajnosti.