O nás‎ > ‎

Horký podzim 2010

Komunální volby v Praze v říjnu 2010

 

V říjnu 2010 se konaly komunální volby v Praze. V nich utrpěla těžké ztráty ODS, která doposud disponovala v zastupitelstvu nadpoloviční většinou hlasů. Vítězem se stala TOP 09, která v čele se svým lídrem Jaroslavem Tůmou slibovala důslednou změnu poměrů na Pražském magistrátu. Jako třetí se umístila ČSSD, jejíž lídr Jiří Dienstbier rovněž ostře kritizoval dosavadní poměry na magistrátu za vlády ODS a sliboval zásadní změnu kursu. Menší strany jako Strana zelených, Evropští demokraté či Věci veřejné se do zastupitelstva nedostaly v důsledku účelového rozdělení Prahy na 7 volebních obvodů, které před volbami prosadila ODS většinou hlasů svých zastupitelů.

 

Demonstrace 17.11.2010 na Václavském náměstí a vznik Listopadové výzvy

 

Dne 16. 11. bylo zveřejněno, že došlo k dohodě vyjednavačů pražské ČSSD a ODS na vytvoření koalice. V reakci na toto oznámení iniciativa Vyměňte politiky uspořádala 17. 11. na Václavském náměstí demonstraci proti nově uzavřené koalici, které se zúčastnilo přes 2000 lidí. Po demonstraci se sešla skupina, která začala vyjednávat o spuštění petiční akce proti koalici ODS a ČSSD. Petice byla nazvána Listopadová výzva.

 

Listopadová výzva   

 

Petiční akce Listopadová výzva byla zahájena o dva dny později. Od jejího zveřejnění pod ní každým dnem přibývaly stovky podpisů. Za deset dní se pod ní podařilo shromáždit okolo 26000 podpisů. Petici podepsala řada významných osobností kulturního, vědeckého a veřejného života, např. Jiří Menzel, Zdeněk Svěrák, Ivan Klíma, Jiří Stránský, Marta Kubišová, František Janouch, Václav Havel, Milan a Petr Formanovi, Tomáš Halík, Martin Hilský a další. Petici též podpořily další iniciativy jako Inventura demokracie. Od chvíle, kdy bylo zjevné, že petice má velkou podporu Pražanů, se objevovaly stále nové pokusy o její diskreditaci. Do těchto snah se zapojili také lidé z okruhu prezidenta Václava Klause. Přestože exprezident Václav Havel podepsal petici jako soukromá osoba až týden po jejím zveřejnění, Ladislav Jakl prohlásil, že petiční akce je pokusem o „zastrašení“ zastupitelů, za nímž stojí „mocná zájmová skupina“ lidí kolem Václava Havla ve spojení s TOP 09. V neděli pozval lídr pražské ODS a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda členy výboru Listopadové výzvy na jednání. Ti jeho návrh odmítli s odůvodněním, že nežádají kabinetní jednání, ale veřejné slyšení před všemi zastupiteli, a vyzvali ho, aby na svou kandidaturu rezignoval.

   

Demonstrace na Mariánském náměstí, „okupace“ magistrátu a ustavující jednání zastupitelstva 30.11.2011

 

Listopadová výzva svolala na dobu zahájení ustavujícího zasedání zastupitelstva 30.11. od 9.00 demonstraci na Mariánské náměstí. Této demonstrace se zúčastnilo více než 1000 lidí. Vystoupili na ní kromě jiných filosof prof. Miroslav Petříček, zástupci iniciativ Změň politiku, Vyměňte politiky, Za Prahu kulturní atd. Své „zdravice“ poslali např. Petr Forman či Arnošt Goldflam.

     Na závěr demonstrace se tříčlenná delegace Listopadové výzvy odebrala na magistrát, aby zde zastupitelům předala petici spolu se seznamem všech signatářů. V té době již byla budova magistrátu neprodyšně uzavřena. Místa k sezení v zasedacím sále nicméně byla plně obsazena občany, kteří drželi transparenty a skandovali hesla proti koalici. Po skončení demonstrace se další lidé dožadovali vstupu do budovy magistrátu, v němž jim bylo bráněno. Ještě před zahájením zasedání se podařilo několika demonstrantům překonat zátarasy a do zasedacího sálu se vrhnulo několik stovek lidí. Lidé poté skandovali hesla jako „Praha není Palermo“, „mafie“, „nové volby“, „najděte se si práci“, „hanba“ atd. a zvonili klíči. Několik pokusů o zahájení jednání zastupitelstva, které učinil Bohuslav Svoboda, bylo přehlušeno skandováním a pískotem. Představitelé koalice byli situací nepříjemně zaskočeni. Bohuslav Svoboda poté nabídl přítomným zástupcům Listopadové výzvy jednání v naději, že uklidní rozvášněný dav. Ti si však kladli podmínku, že jednání bude zahájeno přečtením textu jejich petice, na což Svoboda nepřistoupil. Koaliční zastupitelé se nakonec rozhodli jednání přerušit a odložit jeho zahájení na odpoledne. Nato mnoho přítomných občanů opustilo budovu magistrátu v domnění, že se budou moci opět vrátit. Mezi tím však na příkaz ředitele magistrátu Trnky byla budova opět neprodyšně uzavřena. Jednání tak mohlo odpoledne začít rušeno již jen skandováním a pískotem několika desítek protestujících občanů.

     Zastupitelé nicméně nakonec přistoupili na požadavek, aby jednání bylo zahájeno přečtením textu Listopadové výzvy a dvěma projevy jejích zástupců. Navíc byl přijat návrh zastupitelů za TOP 09, aby byl hned poté dán dvouhodinový prostor pro vystoupení občanů. Koaliční zastupitelé si tak na úvod ustavující schůze museli vyslechnout důvody odporu Pražanů proti jejich koalici i řadu dalších nelichotivých vyjádření na jejich adresu. Po této úlitbě hlasu veřejnosti a slavnostním slibu zastupitelů se však již naplno rozjela hlasovací mašinérie koalice ODS a ČSSD, která si – za vytrvalého skandování a pískotu řídnoucího davu – prosadila složení rady, obsazení výborů a nakonec i primátorského křesla podle původní dohody.            

 

Vznik Pražského fóra

 

Po těchto událostech se konalo několik schůzek občanů, kteří se účastnili protestů proti koalici ODS a ČSSD. Na těchto schůzkách vznikla myšlenka založení společné platformy pro jednotlivce i iniciativy zajímající se o poměry na Pražském magistrátu. Iniciativy se nakonec ujaly Alena Rybníčková a Kristýna Opletalová, které též začaly pravidelně docházet na zasedání zastupitelstva a soustavněji využívat omezeného prostoru k veřejným vystoupením občanů. Tyto dvě dívky pak na jaře roku 2011 spolu s Václavem Němcem z Listopadové výzvy založily občanské sdružení Pražské fórum. K tomuto sdružení se postupně připojili další jednotlivci a zástupci iniciativ. Pražské fórum navázalo spolupráci a příležitostně koordinuje své aktivity s dalšími pražskými iniciativami, jako je Auto*Mat, PragueWatch, Arnika, Oživení, BuskerVille.