Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Cestující JE balík: happening optimalizace MHD

přidáno: 15. 10. 2012 22:07, autor: Pražské Fórum

Městská hromadná doprava prochází optimalizací a přepravuje co nejvíc lidské hmoty za co nejmenší náklady. Cestující se však nemusí obávat nepohodlného cestování, vzájemného odírání a tlačení. Ropid, za drobný  příplatek k  jízdence, zaručí bezpečný transport bez poškození. Cestující mohou  využít nabídky obalování do bublinkové fólie.

Názorná ukázka techniky přepravy cestujícího-balíku proběhne ve středu 17. 10. v 10.00 na tram. zastávce Malostranská.

 Rozšíření nabídky balících a obalových služeb pro cestující Ropidu a Dopravnímu podniku umožnily prostředky, které plánovali ušetřit na provozu tramvají a autobusů.

 A teď vážně:

 Kritizovaných nedostatků v novém systému MHD je celá řada a vyjadřovali se k nim již odborníci z ČVUT (1) http://www.auto-mat.cz/2012/09/automat-vyzval-politiky-odejdete-tajna-studie-varovala-ze-zmeny-poskodi-mhd/ ), starostové městských částí nebo sdružení Auto-mat.

 Pražské fórum happeningem upozorňuje především na tyto dva nedostatky:

 "S cestujícími jako hlavním partnerem pro plánování změn se nepočítá. Ropid a vedení města si počínají  způsobem "My víme, jak máte nejlépe  jezdit, a také vás to naučíme." O spolupráci s cestujícími na tak zásadních změnách  nikdo neuvažoval, starostům  městských částí byly změny namísto diskuze pouze oznámeny. Kritický oponentský posudek odborníků z ČVUT nebyl vedením města vzat v potaz. Město  protlačilo zásadní změny bez diskuze s městskými  částmi a obyvateli města.

 Rušení přímých spojů a vynucené přestupování. Jako odstrašující příklad mohou sloužit zastávky Malostranská nebo Želivského, kde se musí na přestup přecházet dvě silnice, nebo navíc použít podchod. Přestupy  jsou náročné především pro starší cestující, vozíčkáře a rodiče s dětmi. Pro cestujícího bez zdravotního omezení jsou otravné.  Atraktivita MHD se tak pro pro všechny uvedené skupiny snižuje. Takový přístup je zcela v rozporu s proklamovanými sliby vedení města o podpoře MHD. 

 S cestujícím se stále více  nakládá jako s balíkem, který je potřeba po Praze přepravovat především efektivně. Při změnách Ropid opomněl vzít v úvahu zcela zásadní faktor, a to míru pohodlí cestujícího.

Při plánování změn byla naprosto opomenuta lidská stránka věci," říká Alena Rybníčková, předsedkyně sdružení Pražské fórum, které na snižování kvality MHD upozorňuje opakovaně . 

 "Ropid by měl společně s Dopravním podnikem a vedením města zadat vypracování výzkumu, který by odpověděl na otázku, v čem je MHD pro cestujícího atraktivní a co ho naopak odrazuje - a na těchto výsledcích stavět změny. K možnosti účasti na výzkumu by se měli dostat nejen cestující MHD, ale také ti, kteří upřednostňují automobil." dodává Alena Rybníčková.

 Kontakt:

Alena Rybníčková: 721 70 10 40, www.prazskeforum.cz

 Pražské fórum nereaguje na snižování atraktivity MHD poprvé. Reagovalo již na zvýšení ceny jízdenek 1. července 2011 piknikem: http://www.prazskeforum.cz/happeningy/piknik-v-metru a na rušení nočního provozu metra v březnu tohoto roku: http://www.prazskeforum.cz/happeningy/louceni-s-metrem

V květnu uspořádalo veřejnou debatu s primátorem a ředitelem DPP "Cestující, nebo balík?". Debata byla uspořádána v mezidobí zrušení nočního metra a změn v MHD - právě proto, aby před důsledky plánovaných změn varovala. http://www.prazskeforum.cz/aktuality/cestujici-nebo-balik

Comments