Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Happening: Rozloučení s posledním nočním metrem

přidáno: 1. 3. 2012 11:12, autor: Filip Lexa   [ aktualizováno 1. 3. 2012 11:12 ]
(3.3. ve 22.00, stanice metra A, Muzeum)

V noci ze soboty na neděli vyjede ze stanic poslední noční metro. Pražanům sloužilo víc než dobře, a tak Pražané jeho náhlý odchod nechápou. I proto mu Pražské fórum uspořádá rozlučku, kterou si tento pouhý jeden a půl roku trvající projekt zaslouží.

Rozlučka začne ve 22.00 ve stanici metra Muzeum na trase A.
Celá bude nesena v slavnostním duchu s jemným přídechem pohřbu (přeci jen, budeme pod zemí a kdoví, jestli kdy noční metro uvidíme zas). Nicméně naději v jeho návrat vyjádříme (upravenou) písní Valčík na rozloučenou.

Pražské fórum na zrušení nočního metra reaguje, protože:

Navzdory potřebám města, které potřebuje ulevit od zatěžující individuální automobilové dopravy a na rozdíl od potřeb jeho obyvatel, jsou služby a komfort městské hromadné dopravy snižovány a omezovány. Rušení linek, provozu a prodlužování intervalů spojů je navíc nazýváno „optimalizací“. Začátkem „optimalizací“ pro tento rok je právě zrušení provozu víkendového nočního metra; to je ale jen začátek větších škrtů, které nás čekají v červnu. Ty budou pro Pražany znamenat další snížení komfortu přepravy MHD formou upravováním tras linek a zvýšenou nutností přestupovat.

Hlavní argument radního pro dopravu Josefa Noska, že noční metro je vytížené jen z deseti procent a vozí vzduch, je povrchní statistikou; o rozdílu ve vytíženosti v centru a v okrajových částech neříká nic. Fakt, že noční metro vozí vzduch mezi pole do stanice Ládví, asi nikoho nepřekvapí, ale trestat za tento fakt cestující v centru je zkratkovité uvažovaní o „efektivnosti“.

Do nekonečna omílaným argumentem radnice na provoz DPP je, že na rozdíl od světových metropolí je naše MHD dotována mimořádně velkou částkou. V druhé části věty by ale mělo zaznít podotknutí, že peníze na provoz zahraničních metropolí zase nekončí na Kypru a že v nich jezdívá noční metro.

„Noční metro je pro mě nenahraditelné i proto, že se do něj vejdu se svým kolem,“ říká členka sdružení Pražské fórum Olga Richterová.

„Město by mělo své obyvatele a návštěvníky do hromadné dopravy lákat a ne jim přepravu znesnadňovat. Cestující není balík, jehož přepravu můžeme optimalizovat. Balíku je jedno, jestli musí přestupovat a jak dlouho čeká na svůj spoj. MHD jako způsob přepravy po městě by měla být zcela jasnou prioritou, na které by mělo město začít systematicky pracovat. Jistou naději klademe do nového ředitele dopravního podniku. Doufáme, že se mu podaří nasměrovat toky peněz z podivných míst tam, kam patří – tedy do spokojeného cestujícího, který se bude moci na svou MHD spolehnout, a bude ji využívat rád. “ říká koordinátorka Pražského fóra Alena Rybníčková.

Pražské fórum nereaguje na snižování atraktivity MHD poprvé. Reagovalo již na zvýšení ceny jízdenek 1. července 2011 piknikem.SCÉNÁŘ AKCE:


21.45: Prostor pro dotazy novinářů (3.3. stanice metra A, Muzeum)

1.) 22.00: Zahájení, krátký projev


2.) Valčík na rozloučenou: Hra a zpěv upraveného textu Valčík na rozloučenou, kruh pro tanečníky, tanec v róbách

„… Končí ten čas, v němž každý z nás se nočním metrem svez, poslouchej, jak tichý valčík na rozloučenou zní dnes…“

3.) Sborová recitace upraveného textu Sbohem a šáteček

„…Sbohem a kdybychom se již už nesetkali, bylo to překrásné a bylo toho dost?
 Sbohem, ach, noční metro, tak krástce jsme se znali, však v tomhle městě´s bylo jenom host…“

4.) Mávání metru šátky

5.) Závěrečná řeč

6.) Pokračování loučení v nočních hodinách

Mediálně nejzajímavější část akce (1. – 5.) proběhne v prvních třiceti minutách.              
Comments