Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Pražané získali nárok na odpověď

přidáno: 26. 1. 2012 17:02, autor: Vit Hnilica   [ Aktualizováno 3. 12. 2012 10:08 uživatelem Pražské Fórum ]
Po dlouhém vyjednávání se občanskému sdružení Pražské fórum podařilo prosadit interpelace na zasedáních Zastupitelstva hl. m. Prahy. 

Dnes (26.1.2012) zastupitelstvo schválilo změnu jednacího řádu Zastupitelstva hl.m. Prahy. Občané tak mohou od příštího zasedání interpelovat své radní, zastupitele a ředitele magistrátu.

"Zavedení  interpelací  občanů představuje významný krok směrem ke skutečné transparentnosti ZHMP. Mezi stávajícím právem vypovídat se (tj. vyjádřit se v tříminutovém příspěvku ke konkrétnímu bodu programu) a interpelací je totiž zásadní kvalitativní rozdíl. Občané nyní získali právo položit jakoukoliv věcnou otázku konkrétnímu členovi Rady hl. m. Prahy a dostat na ni hned vzápětí odpověď," vysvětluje rozdíl Kristýna Opletalová.

"Toto  rozhodnutí  pražských zastupitelů by se mělo stát  inspirací také pro zastupitele v  jednotlivých městských částech, kde v  naprosté většině  případů občané interpelovat nemohou," říká předsedkyně občanského sdružení Pražské fórum Alena Rybníčková.

Pražské fórum do příštího zasedání vypracuje manuál - průvodce právy občana při zasedání Zastupitelstva hl. m. Prahy. Manuál bude obsahovat praktické rady k veřejnému vystupování a vysvětlí mj. nejasnosti mezi právem interpelace a již rok praktikované možnosti vznést příspěvek do diskuze.

Požadavek na interpelace byl jedním z "Šesti požadavků pražských iniciativ". 


kontakty:
Alena Rybníčková, alena.rybnickova@seznam.cz


Více k problematice interpelací:

Interpelace byly součástí Šesti požadávků pražských iniciativ

Jak přesně interpelace budou fungovat: