Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Lidé demonstrovali před Ministerstvem spravedlnosti - ministr Blažek nedůstojně taktizoval při jednání s organizátory

přidáno: 24. 7. 2012 1:41, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 26. 7. 2012 6:14 ]

Praha, 23. 7. 2012

Platforma Vraťte nám stát dnes od 19.00 uspořádala demonstraci před budovu Ministerstva spravedlnosti na protest proti postupu ministra Blažka při (ne)jmenování vrchního státního zástupce v Praze. Ministr Blažek nejprve nabídl organizátorům jednání – svým nedůstojným taktizováním však prokázal, že jeho cílem bylo narušení průběhu demonstrace.

Tři hodiny před konáním demonstrace kontaktovala její organizátory mluvčí ministra Blažka a nabídla jim jednání s ministrem. Ti na tento návrh přistoupili s tím, že jsou ochotni se s ministrem sejít kdykoli, kromě času konání demonstrace naplánované na 19.00-19.30. Schůzka byla dohodnuta na 18.20. Těsně před tímto termínem však mluvčí organizátorům sdělila, že pan ministr Blažek má čas jedině v 19.00 hodin. Oznámila jim také, že právě na tu dobu ministr k sobě svolal zástupce médií. Organizátoři poté schůzku odmítli. Celou situaci vyhodnotili tak, že ministr nabídku na dialog nemyslel vážně a svým taktizováním se pouze pokusil narušit průběh demonstrace a odvést od ní pozornost přítomných médií.

Demonstrace se zúčastnilo kolem 150 lidí. Promluvili na ní vysokoškolský pedagog a novinář Jan Urban, vysokoškolský pedagog Václav Němec (z iniciativy Pražském fórum), studenti Tomáš Kopečný z Inventury Demokracie a Kristýna Opletalová z Inventury demokracie a Pražského fóra. Demonstrace vyvrcholila happeningem, při němž byla před budovou ministerstva vystavena rakev s ostatky spravedlnosti. Organizátoři na demonstraci mimo jiné přečetli 3 požadavky, s nimiž původně šli na jednání s ministrem:

(1) Aby ministr při svém jmenování vrchního státního zástupce v Praze jednal v souladu se zákonem, nevymýšlel si nestandardní řešení a rozhodl v této věci nejpozději do 30 dnů od podání návrhu nejvyššího státního zástupce;

(2) aby ministr jmenoval do funkce vrchního státního zástupce osobu navrženou nejvyšším státním zástupcem;

(3) pokud tak neučiní, aby přesvědčivě vysvětlil, jaké závažné důvody ho vedly k zamítnutí návrhu nejvyššího státního zástupce.

Pokud se pan ministr pod tlakem veřejnosti skutečně rozhodl upustit od svého nápadu, aby na post vrchního státního zástupce bylo vypsáno výběrové řízení, pak toto rozhodnutí vítáme. Na našich požadavcích to ovšem nic nemění a budeme nadále pozorně sledovat, zda ministr postupuje v souladu se zákonem a zda skutečně jedná v zájmu obnovy právního státu a zákonnosti v této zemi. V případě potřeby jsme připraveni k organizaci dalších protestních akcí,“ říká k tomu filosof Václav Němec.

Tomáš Kopečný (Inventura demokracie) Václav Němec (Pražské fórum)

VNS je platforma v současnosti 38 organizací s podporou více než 34 tisíc individuálních podpisu, která se zasazuje o vytvoření občanské parlamentní vyšetřovací komise, za účelem vyšetření napojení organizovaného zločinu a tzv. kmotrů na politiku, veřejnou správu a justici a odtajnění materiálů BIS.

Více informací na www.vrattenamstat.cz


Comments