Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Listopadová výzva a Pražské fórum: Nová pražská koalice je nejméně špatným řešením

přidáno: 25. 11. 2011 8:20, autor: Dan Uk   [ Aktualizováno 4. 12. 2011 7:58 uživatelem Filip Lexa ]

Tisková zpráva sdružení Listopadová výzva a Pražského fóra ze dne 25. listopadu 2011


PRAHA – Iniciátoři petiční akce Listopadová výzva, která protestovala proti vzniku koalice ODS a ČSSD po loňských komunálních volbách v Praze, a iniciativa Pražské fórum napsali otevřený dopis pražským zastupitelům za TOP 09 a ODS. V něm vyjadřují názor, že dohoda o koaliční spolupráci obou stran je „za stávající konstelace tím nejméně špatným řešením“. Zároveň ale vyjadřují znepokojení nad některými okolnostmi rozpadu koalice, kdy významní veřejní činitelé – včetně primátora – sami připustili, že vedení pražských organizací některých stran slouží jako převodové páky pochybných podnikatelských zájmů. Tato vyjádření pouze potvrzují poznatky obou iniciativ, že na Magistrátu hl. města Prahy „dlouhodobě dochází k flagrantnímu zneužívání veřejných institucí k osobnímu obohacování některých úředníků a politiků či osob na ně napojených.“ Proto vyzývají představitele obou koaličních stran k nedokladnému přijetí efektivních opatření, jež nadále „znemožní zneužívání veřejných funkcí k rozsáhlé korupci a defraudacím“ a „povedou k rozrušení stávajících klientelistických vazeb mezi podnikatelskými subjekty a veřejnými činiteli.“ Dále požadují, aby byly „důsledně vyšetřeny všechny podezřelé kauzy z minulosti a s nimi spojení úředníci a politici byli pohnáni k odpovědnosti.“ Formulují též několik požadavků, jejichž přijetí by vedlo k větší otevřenosti a transparentnosti pražského magistrátu. Pouze realizace těchto opatření podle nich může vést k obnovení důvěry občanů k Magistrátu hl. města Prahy, která byla v minulých letech vážně otřesena.

Neformální uskupení Listopadová výzva vzniklo v loňském roce v reakci na okolnosti vzniku koalice ODS a ČSSD v Praze. Stejnojmenná petice, kterou podepsalo přes 26000 lidí, vyjadřovala především obavy z toho, že taková vláda není zárukou očisty a nápravy poměrů na magistrátu. Pražské fórum vzniklo v návaznosti na protesty pražských občanů po loňských komunálních volbách a od té doby monitoruje dění na pražském magistrátu.

Změny na pražském magistrátu jsou nečekaným dárkem Pražanům k jednoletému výročí jejich protestů proti koalici ODS a ČSSD. Spojení dosud nezkompromitované pražské TOP 09 se slušnější tváří pražské ODS skýtá důvody k umírněnému optimismu. Čas k oslavám ale nastane až ve chvíli, kdy bude provedena skutečná demontáž zajetého klientelisticko-korupčního systému, který se na pražském magistrátu rozbujel především za éry primátora Béma. Hlavním rizikem je nezkušenost politiků z pražské TOP 09 a působení setrvačných sil v ODS, které nemají na očistě magistrátu zájem“, říká filosof Václav Němec, autor Listopadové výzvy.

ĉ
Filip Lexa,
25. 11. 2011 8:23