Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

„Protikorupční“ vláda ukázala, že nechce vyšetřovat propojení kmotrů a organizovaného zločinu na politiku

přidáno: 23. 11. 2012 15:21, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 17. 12. 2012 5:44 ]

Tisková zpráva platformy Vraťte nám stát!

Praha, 21. 11. 2012

„Protikorupční“ vláda ukázala, že nechce vyšetřovat propojení kmotrů a organizovaného zločinu na politiku.

Vláda ignoruje dlouhodobě alarmující zprávy BIS o přesahu organizovaného zločinu do vládních pater a veřejné administrativy. Odmítá schválit parlamentní vyšetřovací komisi se zastoupením občanů, tedy standardní nástroj, který je ve vyspělých demokraciích v obdobných situacích využíván.

Vláda na dnešním zasedání zamítla poslanecký návrh, který by umožnil vznik parlamentních vyšetřovacích komisí s účastí občanů - neposlanců. Návrh vzešel z dílny platformy Vraťte nám stát, sdružující více než 38 organizací, která na jeho základě požadovala zřízení komise pro vyšetření napojení organizovaného zločinu na politiku, státní správu, a justici. Ministři tak dali najevo, že si žádné takové vyšetřování nepřejí, ačkoliv prohlášení Vraťte nám stát svými podpisy podpořilo více než 37 tisíc občanů. Přitom právě uzavřenost české parlamentní a stranické politiky vůči veřejnosti je jednou z příčin prorůstání organizovaného zločinu do politických stran a volených těles. Zástupci platformy považují důvody ministrů za zástupné.

Parlamentní komise s účastí občanů se u nás osvědčily již na počátku 90. let, kdy úspěšně vyšetřovaly zásah na Národní třídě nebo okolností smrti politického vězně Pavla Wonky. Tyto vyšetřovací komise byly složeny nejen z poslanců, ale i z respektovaných osobností a odborníků mimo Parlament. Ovšem od té doby, co vyšetřovací komise mohou být složeny jen z poslanců, žádná z těchto komisí nic nevyšetřila. A v tomto trendu se evidentně bude pokračovat.

„Bez zastoupení občanů je zřízení komise zaměřené na činnost politiků zbytečné,“ říká Hana Marvanová z Veřejnosti proti korupci. A dále vysvětluje: „Nelze očekávat od těch, kteří jsou pravděpodobně přímo napojeni na korupční chobotnici, že budou vyšetřovat sami sebe.“ Břetislav Rychlík k tomu dodává: „Ministr Kalousek tvrdí, že takové komise nic nevyšetří. Vychází přitom nejspíše z vlastní zkušenosti, kdy selhal, ať již úmyslně či nikoliv, jako předseda komise pro vyšetřování kauzy IPB.“

BIS ve zprávě o činnosti za rok 2011 v kapitole o organizovaném zločinu uvádí, že „dochází k prosazování partikulárních zájmů prostřednictvím nestandardního ovlivňování rozhodování orgánů státní správy, samosprávy a justice. Tím dochází k narušování legality výkonu státní moci a legitimity rozhodování státních orgánů. Takové případy přispívají k podrývání důvěry občanů ve veřejné instituce, což v konečném důsledku ohrožuje samy demokratické základy právního státu.“

Vláda přitom s vlastním řešením nepřichází a nabídnuté řešení odmítá, protože je v rozporu s jejím názorem na to, kdo má a kdo nemá právo znát důvěrné informace o ovlivnění politiků organizovaným zločinem. „Vláda jednoduše nechce, aby se prostřednictvím důvěryhodných a respektovaných osobností mohla veřejnost dovědět, jak a zda vůbec ústavní činitelé konají v reakci na informace BIS o prorůstání mafie do státního aparátu,“ říká Ivan Gabal.

Jsme nadále přesvědčeni, že vznik navrhované komise složené z důvěryhodných a prověřených osobností má své velké opodstatnění a budeme nadále podporovat, aby o tomto návrhu sněmovna jednala a hlasovala. Veřejnost se alespoň bude moci seznámit s postojem jednotlivých poslanců a poslankyň napříč parlamentním spektrem. Postoj vlády považujeme za současné situace jako nedůstojný a nebezpečný. Obzvlášť nás zaráží odmítavá reakce ministrů Schwarzenberga a Vondry, stejně jako ministra Kubiceho, kteří bohužel zapomněli na dobu, kdy se zasazovali za prosazování kontrolní a demokratické role občanů a občanských organizací.

Platforma Vraťte nám stát vyzývá poslance, aby nepodlehli nezodpovědnému tlaku vlády a hlasovali v souladu se zájmy státu.

____________________________________________________________________________________________

VNS je platforma v současnosti 38 organizací s podporou více než 37 tisíc individuálních podpisů, která se zasazuje o vytvoření občanské parlamentní vyšetřovací komise, za účelem vyšetření napojení organizovaného zločinu a tzv. kmotrů na politiku, veřejnou správu a justici. Více informací na www.vrattenamstat.cz