Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Pražské organizace zhodnotily, co se v uplynulém roce (ne)podařilo vedení hl. m. Prahy

přidáno: 13. 12. 2012 3:47, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 28. 12. 2012 2:46 ]
Koalice ODS a TOP 09 ve vedení pražského magistrátu má za sebou rok působení. Co se jí podařilo zlepšit a kde naopak zaostává za očekáváními pražských organizací, zhodnotili zástupci Alena Rybníčková z Pražského  fóra, Erik Čipera z Asistence, Martin Veselý z PragueWatch a Jakub Bachtík z Klubu Za starou Prahu. 
 
Kdy a kde? 
 
Na posledním letošním zasedání zastupitelstva hl. m. Prahy, ve  čtvrtek 13. 12.
 
Formát hodnocení: 
 
Čtyři neziskovky, čtyři prezentace, každá po třech minutách v souladu s  jednacím řádem zastupitelstva. V každé prezentaci zazněla dvě pozitiva, dvě negativa a dva návrhy řešení
 
Jaká byla témata hodnocení? 
 
Pražské fórum nastolilo otázku efektivity komunikace mezi radnicí a občany. "Pražané získali možnost na zasedání zastupitelstva položit otázku a dostat na ni odpověď. S občany se na zasedání již počítá," uvádí příklad pozitiva Alena Rybníčková. "Dalším  krokem ke komunikaci magistrát - občané by měl být veřejný portál otázek a odpovědí. Tázáni by byli všichni radní dle své gesce i ředitel magistrátu. Na Praze 6  tato možnost existuje již od roku 2002. Na návrhu umožnit občanům veřejně klást radním otázky se shodují všechny čtyři sdružení," dodává Rybníčková. 
 
Tématem Erika Čipery z Asistence je bezbariérovost pražské integrované dopravy.
"Vítáme  postupné doplňování nízkopodlažních vozů tramvají 15T ForCity, které jsou z uživatelského hlediska nejlepšími, jaké kdy po Praze jezdily, umožňují totiž přepravu více vozíčkářů a rodin s kočárkem v jedné  soupravě současně. Negativem je existence několika desítek zastávek s výstupem do vozovky, na kterých nejsou vozíčkářům nízkopodlažní tramvaje nic platné. Tyto zastávky měly být již dávno upraveny tramvajovým mysem, případně jako zastávky vídeňského  typu. Současný stav, a to i u dalších setrvávajících bariér, považujeme za důsledek neexistující koncepce bezbariérového zpřístupnění veřejné  dopravy v Praze."
 
Martin Veselý z PragueWatch promluvil o zapojování veřejnosti do procesu vzniku územního plánu. „Zapojení  odborné veřejnosti je osvědčeným způsobem, jak zavčas identifikovat a  odstranit případné nedostatky vznikajícího územního plánu. Zapojením  široké veřejnosti bude využito detailní znalosti konkrétních území,  kterou obyvatelé mají. Skutečné zapojení veřejnosti je ale především  důležitým předpokladem širokého společenského přijetí nového územního  plánu,“ říká Veselý. 
 
Jakub Bachtík z Klubu Za Starou Prahu zrekapituloval změny, k nimž v Praze došlo z hlediska efektivity a transparentnosti pravidel památkové péče. „Otevřenosti magistrátu by hodně pomohl už online registr vydaných stanovisek. V 21. století to myslím není přehnaný požadavek,“ domnívá se Bachtík. 
 
 
Kontakty: 
Pražské fórum, Alena Rybníčková, 721 701 040, www.prazskeforum.cz
Asistence, Erik Čipera, www.asistence.org
PragueWatch, Martin Veselý, www.praguewatch.cz
Klub za starou Prahu, Jakub Bachtík, www.zastarouprahu.cz
 
Pražské organizace hodnotily uplynulý rok i na podzim 2011:

Portál "Otázky a odpovědi" tak, jak již funguje na Praze 6

Prezentace v PDF jednotlivých oblastí / sdružení naleznete níže na této stránce
Ċ
Pražské Fórum,
13. 12. 2012 3:47
Ċ
Pražské Fórum,
13. 12. 2012 3:47
Ċ
PF(1).pdf
(673k)
Pražské Fórum,
13. 12. 2012 3:47
Ċ
PW(4).pdf
(31k)
Pražské Fórum,
13. 12. 2012 3:47
ĉ
Pražské Fórum,
5. 2. 2013 2:06