Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Happening: "Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat!"

přidáno: 17. 4. 2013 3:16, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 17. 4. 2013 3:17 ]
Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat!

Pražské fórum se domnívá, že by měl být obviněn každý držitel Opencard.
Aby ulehčilo policii i cestujícím práci, připravilo pro ně jednoduchý formulář. Pražané jeho vyplněním mohli podat trestní oznámení sami na sebe přímo z pohodlí zastávky I.P. Pavlova.

Asistentky happeningu v barvách Opencard nabízely cestujícím možnost vyplnit formulář, jehož vyplněním by se doznali k trestnému činu. ("Dobrý den. Jezdíte na Opencard? A víte, že je to trestné?") "Karta je multifunkční, tudíž i porušení zákona nabízí různé variace. Například: Za Opencard jsem si pořídil luxusní vilu v Praze. Nebo může její držitel do formuláře doplnit svůj vlastní originální trestní čin. Formulář samozřejmě obsahuje i kolonku pro zneužití osobních údajů," říká asistentka v červeném, členka Pražského fóra Tereza Kněžourková.

Formulář mohli zájemci o obvinění odevzdat na kterékoliv pobočce Policie ČR, nebo se nechat zatknout přímo na místě. Byl jim nabídnut vězeňský oblek a pouta. Po krátkém zadržení byli sebeobvinění nakonec propuštěni za dobré chování a dostali od přívětivého policisty jako trest pozvánku na zasedání zastupitelstva. Zasedání hl. m. Prahy se koná každý poslední čtvrtek v měsíci a poslední půl rok na něj pravidelně dochází i bývalý primátor a Pavel Bém. Vyslechnout jeho pozoruhodné půhodinové projevy vyhodnotilo Pražské fórum jako dostatečný trest. 
Členky Pražského fóra nakonec udaly samy sebe a ke stejnému postupu přesvědčily i asistujícího policistu. "Alespoň budeme moci předat na zasedání Pavlu Bémovi vyplněné formuláře. Třeba mu udělají radost."

"Situace, kdy je obviněna současná rada, zatímco Pavel Bém a jeho parta nikoliv, je absurdní. Proto i Pražské fórum reaguje absurdně a vybízí: Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat! Vycházíme z principu samotné Opencard. Rozvíjíme dál multifunkce, které nabízí. Jednou z nich je, že Opencard přinese smůlu každému, kdo na ni sáhne," říká k  happeningu předsedkyně Pražského fóra Alena Rybníčková.

Kontakt:
Alena Rybníčková, 721 70 10 40, alena.rybnickova@prazskeforum.cz


Pražskému fóru jde o magistrát otevřený a transparentní. Účastní se zasedání zastupitelstva a upozorňuje na sporná rozhodnutí města. Prosazuje konkrétní opatření pro zlepšení komunikace magistrát - Pražané. Často však nezbývá než se dát do rukou dada a uspořádat happening. Například s dadaopencard.

Pražské fórum se věnuje čas od času bývalému primátorovi a očištěnému poslanci Pavlu Bémovi.