Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Zahájení kampaně Opencard: hra o právní stát

přidáno: 6. 5. 2014 13:14, autor: Pražské Fórum   [ aktualizováno 6. 5. 2014 13:14 ]

Opencard: hra o právní stát


6.5.2014 – Občanské iniciativy dnes zahájily kampaň Opencard: hra o právní stát. Jejím cílem je dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení jejích skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce. Veřejnou výzvu poslancům a ministrům podpořila řada významných umělců i akademiků, ode dneška se k ní může připojit i širší veřejnost. Kampaň odstartovala série happeningů před poslaneckou sněmovnou.


Iniciativy vyjadřují své znepokojení nad dosavadním průběhem vyšetřování kauzy Opencard: Zatímco její hlavní strůjci nebyli ani obviněni, na lavici obžalovaných dosedl úředník Jiří Chytil, který od počátku spolupracoval s policií na rozkrytí nitek kolem kauzy. Jiří Chytil je hrdinou, který začal spolupracovat s protikorupční policií, aby tak zabránil rozkrádání veřejných prostředků. Policie porušila příslib utajeného svědectví  a místo skutečných hybatelů kauzy odsoudila právě úředníka Chytila. Je nezbytné, aby orgány činné v trestním řízení dopadly skutečné viníky tohoto gigantického tunelu a nedopustily promlčení trestných činů, které byly zcela nepochybně spáchány,“ říká ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.


Iniciátoři kampaně považují případ Opencard za ukázkový příklad selhávání právního státu u nás: “Kauza Opencard je smutným symbolem bezradnosti policie a justice vůči zločineckým strukturám, které se rozbujely na pražském magistrátu a po léta zde vysávaly veřejné rozpočty. Zdá se, že jen naše slepá spravedlnost nevidí to, co jinak vidí všichni kolem. V tomto případě se ovšem podobá spíše slepé bábě, která chytá kdekoho, včetně korunních svědků, jen ne hlavní strůjce a viníky," komentuje hořce filosof Václav Němec, předseda platformy Vraťte nám stát!.


Zmíněné iniciativy proto požadují nápravu pochybení, k nimž došlo při vyšetřování tohoto případu, a potrestání skutečných viníků. Do promlčení případu přitom zbývají jen dva roky. Zároveň požadují vznik zákona na ochranu oznamovatelů korupce, který by je do budoucna ochránil před smutným osudem pana Chytila.“Do promlčení případu zbývají dva roky. Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených. Odsouzení úředníka, který zapískal na pomyslnou píšťalku a oznámil korupci, je odstrašující příklad pro každého z nás. Můžeme korupci ignorovat - nebo zatlačit na politiky, aby  ochránili whistleblowery zákonem,” upozorňuje předsedkyně Pražského fóra Tereza Kněžourková.


Dnes byla spuštěna zvláštní webová stránka www.openkarta.cz  , na níž se občané mohou svým podpisem k petici připojit. Zde jsou též zveřejňovány základní informace ke kauze Opencard.


Petici mimo jiné podepsali: 


Martin Hilský, profesor literatury na FF UK, Jan Svěrák, režisér a scénarista, Jiřina Šiklová, socioložka, Martin Kameník, předseda Oživení, Hana Třeštíková, dokumentaristka, Táňa Fischerová, herečka, Jan Čapek, designer,držitel ceny designer roku, Pavla Beretová, členka Činohry Národního divadla, Tomáš Svoboda, dramatik a divadelní  a filmový režisér, Olga Sommerová, režisérka, Břetislav Rychlík, režisér, vysokoškolský pedagog JAMU v Brně, Ivo Bystřičan, dokumentarista (dokument o Jiřím Chytilovi a Opencard ke shlédnutí na ČT).


Kontakty:


Tereza Kněžourková - 608 101 802, tereza.knezourkova@prazskeforum.cz

Václav Němec - 776 133 785, vaclavnemecfil@gmail.com

Janusz Konieczny - 604 270 132, janusz.konieczny@nfpk.cz


---

Nadační fond proti korupci (NFPK) si stanovil jako svůj hlavní cíl podporovat rozvoj etických hodnot v demokratické společnosti a odhalovat skrytou korupční činnost ve veřejné správě. Finančně i mediálně podporuje odvážlivce upozorňující na významné veřejné kauzy. Základní vizí NFPK je stav, ve kterém společnost bude vnímat korupci jako zločin a ke korupčníkům bude také jako ke zločincům přistupovat.


Pražské fórum usiluje o otevřený magistrát, který komunikuje s občany. Pravidelně se účastní zasedání zastupitelstva, prosadilo zde například občanské interpelace. Sleduje pražské kauzy a pomáhá je  zviditelnit prostřednictvím happeningů. Je členem platformy Rekonstrukce státu.


Cílem sdružení Vraťte nám stát! je přispět k obnově demokracie a právního státu u nás. Angažuje se v řadě konkrétních kauz a prosazuje zákonná opatření směřující ke zlepšení demokratického a právního prostředí. Iniciovalo například kampaň proti novoroční amnestii ex-prezidenta Klause v rámci projektu "Klausova velezrada".