Pro média‎ > ‎Tiskové zprávy‎ > ‎

Vyjádření Pražského fóra k nepřijatelnému chování starosty Prahy 1

přidáno: 22. 10. 2012 12:33, autor: Pražské Fórum

Praha, 22. října 2012

Na zasedání 18. 10. 2012 schválili zastupitelé MČ Praha 1 prodej obecních bytů. Pražské fórum opět upozornilo na nevýhodnost a netransparentnost výběrového řízení. Reakce starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) byla zcela nevhodná a nepřiměřená.

Výběrové řízení, které trvalo necelých 60 dnů a o němž nebyla většina obyvatel Prahy 1 informována, vyústilo v prodej 35 obecních bytů.

Pražské fórum již v červenci poukázalo na to, že načasování prodeje na letní měsíce není nejlepší. Dále vyjádřilo pochybnosti nad podmínkami prodeje, především nad vysokou kaucí (od 800 tis. do 1,5 mil. Kč) a nízkou pokutou (150 tis. Kč) pro případ porušení pravidel.

Zastupitelé Prahy 1 vyslovili souhlas s vystoupením zástupců Pražského fóra na zasedání. Navzdory tomuto vstřícnému gestu přerušil starosta projev Jiřího Počarovského a snažil se vyvolat hlasování o tom, zda smí svůj příspěvek dokončit. Jako argument použil neúčast Počarovského ve zmíněném výběrovém řízení.

Jednací řád ZMČ Prahy 1 (§ 7 bod 11) a zákon o hl.m.Praze (§ 8 písmeno d, § 9) ale hovoří jasně. Na zasedání zastupitelstva městské části smí vyjadřovat svá stanoviska po dosažení 18 let občan městské části, cizinec přihlášen k trvalému pobytu na území městské části nebo ten, kdo vlastní nemovitost na území městské části. O účasti dalších osob rozhodne zastupitelstvo hlasováním. Toto právo není podmíněno osobní zainteresovaností na projednávané věci.

„Starosta nám nevybíravým způsobem řekl, že jsme političtí aktivisté, kteří nemají právo agitovat na půdě zastupitelstva a své názory mají vyjadřovat jen prostřednictvím médií. Jiří Počarovský hovořil věcně k bodu programu, uváděl ekonomická data včetně údajů Českého statistického úřadu. Je naprosto nepřípustné upírat někomu zákonná práva jen proto, že se nám nelíbí jeho názor. Doufám, že se to nebude už nikdy opakovat, a vyzývám všechny občany, kterým se stane něco podobného, aby kontaktovali naše občanské sdružení,“ říká místopředsedkyně Pražského fóra Kristýna Opletalová.
Kristýna OpletalováPražské fórum je dobrovolnické občanské sdružení, které usiluje o transparentní magistrát komunikující s občany a neziskovými organizacemi. Členové sdružení se účastní zasedání zastupitelstva a výborů. Využívají práva vyjadřovat se k jednání a upozorňují tímto způsobem na špatné hospodaření. Pražské fórum vytváří prostor pro komunikaci mezi radnicí a občany - např. formou interpelací. Dále pořádá happeningy, jejichž prostřednictvím reaguje na aktuální dění. Kromě toho se schází s politiky a úředníky a navrhuje jim dílčí nebo systémové změny. V neposlední řadě spolupracuje s pražskými iniciativami.

http://www.prazskeforum.czOdkazy:

Jednací řád ZMČ Praha 1:

http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-jednaci-rad-zastupitelstva.html

Zákon o hl.m.Praze:

http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=49301&nr=131~2F2000&rpp=15#local-content

Tisková zpráva Pražského fóra ze dne 15.10.2012:

http://www.prazskeforum.cz/pro-media/tiskove-zpravy/prazskeforumupozornujenanevyhodnyprodejbytuanapraze1

Články o prodeji bytů na webu Pražské fóra:

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/mestskacastpraha1vitanoveobcanky

http://www.prazskeforum.cz/aktuality/podivnyprodejbytuanapraze1

Stenozáznamy a usnesení ZMČ Praha 1:

http://www.praha1.cz/cps/zastupitelstvo-stenozaznamy-z-jednani.html

http://www.praha1.cz/cps/usneseni-zastupitelstva.html

Comments