Projekty‎ > ‎Opencard‎ > ‎

Otevřený dopis poslancům před projednáváním závěrečné zprávy vyšetřovací komise Opencard

Po tom, co Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky zřídila vyšetřovací komisi pro kauzu Opencard, zdálo se, že se v českém právním prostředí začíná něco měnit. Do té doby nejenže bývali politici a jejich spříznění političtí podnikatelé pro justici nedotknutelní, nikdo také rozhodnutí v jejich případech nepřezkoumával.
To bylo v případě Opencard, který bude v budoucnu jistě učebnicovým příkladem, poprvé prolomeno a prošetření způsobu vyšetřování se ujal samotný Parlament prostřednitvím zřízené komise.

Od vzniku komise sledovalo Pražské fórum společně s dalšími organizacemi průběh vyšetřování, z výslechů pořizovalo zápisky a informovalo o nejdůležitějších momentech. Komise za půl roku jejího fungování prošla stohy spisů, rozplétala nesmírně složité klubko obchodních vztahů mezi Prahou, městskými společnostmi a soukromými firmami tak, aby se dobrala toho, zda za zřejmě velice nerozumnými rozhodnutími města byla "jen" nekompetentnost, nebo zda šlo od začátku o úmysl.
Před vznikem komise se říkalo, že ještě žádná vyšetřovací komise nic nevyšetřila, ovšem výsledkem práce této komise je závěrečná zpráva a návrh usnesení a oba dokumenty jsou na české poměry "ostré jak břitva". Něco takového tu asi ještě nikdy nebylo.

Ovšem aby tato práce došla nějakého praktického výsledku a nebyla jen jako obvykle uklizena do šuplíku, je třeba, aby Poslanecká sněmovna projednala závěrečnou zprávu a přijala předložený návrh usnesení. Hlasovat by se snad mělo v pátek 23. ledna, tak zástupci organizací zajímajích se o tuto kauzu oslovili poslance otevřeným dopisem, aby všem připomněli, že veřejnost na případ nezapomněla a bedlivě sleduje jejich práci.V Praze 22.1.2015
Vážené poslankyně, vážení poslanci,

v nejbližších dnech budete projednávat závěrečnou zprávu parlamentní vyšetřovací komise k Opencard (sněmovní dokument 1699). 
Jako občané se plně ztotožňujeme s jejími závěry. 

Pro veřejnost je tato kauza klíčovou zprávou o spravedlnosti v české justici. Dodnes byli souzeni jen řadoví úředníci. Mezi nimi i Jiří Chytil, který jako whistleblower dodal policii řadu zásadních důkazů. Volení zástupci Hl.m.Prahy, kteří měli mandát rozhodnout o takto rozsáhlém projektu, seděli pouze na lavici svědků.

Případ bedlivě sledujeme od prvního trestního oznámení zastupitelky Ryšlinkové. Její oznámení nebylo řádně prošetřeno a k tomuto závěru dospěla i parlamentní vyšetřovací komise. Zcela souhlasíme s návrhem nového prošetření případu.

Do promlčení kauzy zbývá 613 dní. Vy máte nyní možnost podpořit řádné prošetření kauzy.


Děkujeme, že tomuto významnému bodu věnujete pozornost.

Tereza Kněžourková, Pražské fórum
Janusz Konieczny, Nadační fond proti korupci
Václav Němec, Vraťte nám stát!Veškeré dokumenty k činnosti komise můžete najít na stránkách Poslanecké sněmovny.
Ċ
Pražské Fórum,
22. 1. 2015 8:18