Projekty‎ > ‎

Pražská platforma

Žijete v Praze, ale Praha si žije vlastním životem? Zajímá vás podoba města a nechcete, aby se o jeho tváři rozhodovalo bez vás?

Nebrečte doma, máte právo na veřejný názor. Pomůžeme vám najít tu nejlepší cestu jak ho vyjádřit.Právě máte jedinečnou šanci podpořit vznik platformy, kde se můžou setkávat a vyměňovat si zkušenosti všichni, kterým záleží na podobě hlavního města. Tento projekt Pražského fóra zaujal i studentský klub Transparency International, a tak přípravy probíhají s jejich pomocí.Proběhla také crowdfundingová kampaň s podporou Fondu Otakara Motejla, díky které se podařilo získat 68 % cílové částky. Děkujeme! Pomoci dotáhnout kampaň do úspěšného konce můžete nadále:


Jak podpořit fungování Pražské platformy? 


  • Zapojte se. Buďte součástí platformy od samého začátku! Stačí napsat na platforma@prazskeforum.cz 
  • Sledujte dění v Praze a novinky Pražské platformy a sdílejte mezi své známé. Bez vás bude Praha jen prázdným městem!

Co má za cíl projekt Pražské platformy?


Žijeme ve stejném městě, řešíme podobné problémy. Někdy pomůže propojení víc lidí, někdy stačí rada, využití zkušeností a osvědčených postupů jiných. Někdy si potřebujeme půjčit materiál na happening nebo pár nadšenců. A nejvíc ze všeho potřebujeme nadšení a motivaci.


Pražská platforma bude sdružovat lidi z nevládek i aktivní Pražany, kteří chtějí vyřešit jeden problém nebo se zapojit a pomoct s dílčím úkolem. Vytvoříme list kontaktů, zařídíme společná setkání s výměnou aktualit, tipů a know-how. 

Řešíte hazard, problémy s parkováním, nedostatek míst v mateřských školkách? Podívejte se, jak váš problém co nejefektivněji vyřešit.


Vytvoříme rozcestník s kontakty, manuály a základními průvodci vodami komunální politiky. Kdy jít interpelovat zastupitele, kdy udělat happening nebo petici. Jaké jsou výhody a úskalí. Řekneme vám, které aplikace byly vytvořeny pro použití zdarma a dají se využít pro lepší komunikaci s radnicí (jako třeba Dotazy na radní). A co nenajdete na webu, můžete zjistit mezi členy na facebookovém fóru.


Platforma také pomůže jejím členům více zviditelnit vlastní práci prostřednictvím širších okruhů kontaktů na veřejnost a média. Medializaci aktivit prospěje také seznámení organizací a osob, které by mohly využít společného postupu v určitých kauzách (např. regulace hazardu).


Seznam cílů pěkně přehledně:

  • rozvoj know-how;
  • získávání zkušeností;
  • rozšiřování kontaktů bez velké časové investice do síťování;
  • rychlé a přehledné hledání potenciálních partnerů;
  • zapojení zpracovávané problematiky do širšího kontextu;
  • větší medializace;
  • podpora širšího publika pro projekty. 

Proč se Praha neobejde bez jednotící platformy občanských aktivit?

Praha je největší české město a watchdogovou kontrolu nemůže pokrýt jedna organizace. Především
v rámci jednotlivých městkých částí vznikají iniciativy, které reagují na místní problémy a snaží se je řešit v místě svého bydliště. Mnohé z těchto lokálních aktivit jsou témata rezonující napříč celým městem (regulace hazardu, rozpočtová zodpovědnost, územní plánování, otevřenost radnice atd.). Jiné organizace pokrývají celou Prahu, ale jejich profesní zaměření pokrývá jen určitou tématickou oblastchybí jim propojení problematiky do širšího kontextu, zkušenosti z jiných oblastí. Třetí skupinou jsou aktivní občané. Znají dobře místní problematiku, ale jejich možnosti zasadit se o pozitivní změny ve své čtvrti jsou neodstatečnou medializací.

Sdílení zkušeností a know-how je jednou z nejdůležitějích částí rozvoje všech organizací. Ukazuje to postup platformy Rekonstrukce státu, která se účastní jednání o navržených protikorupčních zákonech a je v pravidelném kontaktu s politiky. Potvrzuje to i zájem organizací a aktivních občanů o konference, semináře či workshopy s tématikou boje proti korupci, otevřené správy a transparentnosti na radnicích.

Praha je natolik velkým městem, že široká škála témat a lokalit generuje potřebu propojení vyloženě pražských neziskových organizací, vytvoření sítě kontaktů a jejich aktivní zapojení do řešení místních úkolů. Vzájemné propojení organizací (a aktivní veřejnosti) je v současné době nedostatečné. Existuje jako neformální a náhodná skupina přátel. Síťování dalších organizací je jedním z nejdůležitějších bodů každého semináře.


S nápadem na zrod platformy přišlo Pražské fórum – je to náhoda?

Pražské fórum jako organizace s určitou historií a zkušenostmi eviduje řadu žádostí o kontakty v rámci řešení určitého problému. Chceme tuto potřebu pojmout komplexně a vytvořit přehlednou síť pražských organizací, která umožní rychlou a efektivní komunikaci v rámci hlavního města. Dlouhodobě rozvíjíme vztahy s jednotlivými členy cílové skupiny (neziskovky zaměřené na Prahu i jiné municipality, aktivní veřejnost, média) a naše síť kontaktů je kvalitní základ pro vytvoření platformy.
 

<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<< <<<<<< <<<


SWOT analýza Pražské platformy

ZAPOJTE SE I VY. DEJTE PRAZE TVÁŘ!