Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Výzva k odstoupení pravomocně odsouzeného zastupitele BřezinyVážený pravomocně odsouzený zastupiteli, 

  

občanská veřejnost je znepokojena množícími se zprávami o podvodech a korupci okolo vašeho působení v pozici veřejného činitele. Za sdružení Pražské fórum uvedu kontext těchto obav.


Jste zastupitelem od roku 2006. Za tuto dobu jste prokázal mimořádnou schopnost přežít všechny proběhlé politické konstelace. Na Magistrát jste přišel z Prahy 10, městské části nechvalně proslulé korupčními skandály, kontakty s lobbisty a celebritami, jako je dřívější členka ČSSD Radmila Kleslová.


Byl jste předkladatelem tisku 651, kterým se v roce 2011 zvýšil počet licencí Opencard pro veškeré bezplatné jízdné, tedy všichni cestující do 15 let a od 65 let. Kolik nových karet si museli vyzvednout uživatelé pražské MHD, i kdyby do Prahy přijeli na jediný den?  Nákupem nových licencí jste zbytečně zatížil rozpočet hlavního města a zvýhodnil monopol firmy Haguess. Přesto to byla ČSSD, která později vyvíjela nátlak na TOP 09 kvůli obvinění ve věci Opencard.


5 let jste byl členem Komise Rady Hlavního města Prahy pro Opencard. Jste spoluzodpovědný za zákázku, která stála město už 1,7 mld Kč. Hospodaření projektu nebylo možné řádně prověřit mimo jiné proto, že Dopravní podnik odmítl dát auditorům a zastupitelům potřebné materiály. Jako člen dozorčí rady DPP jste mohl dokumentaci poskytnout. Neudělal jste to. Měl jste důvod skrývat požadované smlouvy?


Umění, se kterým jste se jako pravomocně odsouzený občan dokázal udržet na pozici zastupitele, předsedy klubu ČSSD, předsedy významné grantové komise a dokonce si vybojoval místo na jednáních Rady, je jedinečné.

Zajímavější ovšem byly okolnosti předchozího zproštění viny soudcem Havlínem, které podle svědků provázela korupce. Soudcem, který má blízké vztahy s kritizovanou státní zástupkyní v kauze Opencard Dagmar Máchovou.

Zřejmě je vám tato popularita nepříjemná a snažíte se na ni zapomenout tak vehementně, že jste příjmy z dozorčí rady DPP neuvedl ve svém majetkovém prohlášení. Nebo je možné, že by předseda klubu ČSSD vědomě porušil etický kodex zastupitele? Že by dlouholetý politický matador netušil, že se přiznávají veškeré příjmy?


Pražané si bezpochyby zaslouží, aby jejich zájmy zastupovaly osoby s čistým morálním kreditem a trestním rejstříkem.

Pane Březino, již několikrát jste byl vyzván k vyvození osobní zodpovědnosti za své činy. Vaše setrvání ve funkci poškozuje  klub ČSSD a podlamuje důvěru veřejnosti v Magistrát.


Proto vás vyzýváme  k okamžitému odstoupení z funkce zastupitele.


Interpelace Terezy Kněžourkové z 10.9.2015