Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva městské části Praha 6 ze dne 21. 2. 2014

Kdo tu bude Jenerál?


Zasedalo zastupitelstvo Prahy 6. Diskutovalo se vážně i nevážně. Vážně o tom, kdo má předkupní právo na pozemky zahrádkové osady Jenerálka? Městská část nebo zahrádkáři? A také o osudu usedlosti Perníkářka. Antonín Nechvátal (SZ) vyzval starostku Marii Kousalíkovou (ODS), aby se za její zachování bila jako lvice. Starostka Kousalíková nabídla Petře Kolínské (SZ), že jí předá řízení schůze, protože ví všechno nejlíp. Vážně? Nevážně? Podle místostarosty Štěpána Stupčuka (ČSSD) když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, tak je to kachna”. Jakou kachnu měl na mysli?


Dlouho tam řešili kauzu nějakých zahrádkářských kolonií Jenerálka, kde není jasné, kdo má předkupní právo. Praha 6 doufá, že ona, zahrádkáři tvrdí, že oni. Jsou ale někde v zahraničí a celé je to hodně zamotané. Navíc tam selhala jakási advokátka Zikmundová, na kterou budou podávat stížnost u ČAK. Dále tam má dojít k nabytí vlastnictví za cenu vyšší než obvyklou, což jak připomněla Kolínská, by se mělo odůvodnit, jinak se zastupitelé vystavují trestnímu stíhání viz případ obce Hladké Životice. Místostarosta a poslanec Štěpán Stupčuk (ČSSD) tam měl exposé, během něhož pronesl: "šedá je teorie, zelený strom života" a pár dalších fórků ("když něco vypadá jako kachna, chodí to jako kachna, tak je to kachna!", nato Alexandr Holub (TOP 09) "Když něco vypadá jako demolice, tak je to demolice"). Nakonec po dlouhých peripetiích to nebylo odhlasováno.


Jako obvykle tam byla kritizovaná Petra Kolínská (SZ) za to, že "politikaří". Tak se jednou přihlásila a upozornila, že bude celé zasedání dělat politiku, ať s tím všichni počítají, protože byla zvolená jako politik. Ale jestli ostatní chtějí dělat něco jiného, ať to dělají. Starostka Marie Kousalíková (ODS) navrhla, že jí předá řízení schůze, když všechno ví nejlíp. Kolínská opáčila, že si je vědomá toho, že to má starostka těžší, ale že kdyby si to chtěla prohodit, tak že je připravená.


Ivan Mašek (TOP 09) poprosil starostku, ať si nechá své veselé průpovídky při interpelacích občanů. Pán, který byl zrovna na řadě, jej ale ubezpečil, že si své vystoupení ukočíruje. Kritizoval stav parku Hvězda. Interpelace uchvátila starostku, která jej požádala, zda ji může příští čtvrtek přednést na ZHMP. Tak už víme, kde Máňa ty dopisy, co tam čte, bere.


Mnoho rodičů si tam stěžovalo na nedostatek míst ve školkách a prosilo zastupitele, ať v nyní neuvyužité Pelléově vile udělají mateřinku. Rázný občan Aleš Moravec vysvětlil přitomným, že "oni školky nestavěj, protože dali peníze skořápkářům" a dále požádal o vyúčtování "kratochvíle" (služební cesty Stupčuka).


Pozdvižení vzbudila i jedna dáma, která by raději než elektronické vybavení úřadu podporovala domovy důchodců a zajímá ji, kdo bude žalovat prodlení tunelu Blanka. Řekla, že ji mrzí, že kvůli neznalosti Kateřiny Jacques už nejsou Zelení v parlamentu. "My nejsme blbí, jen trochu zaostalí", hodnotila ekologickou vzdělanost Čechů. Pak hovořila o kompostování, hormonální antikoncepci, ruchu v neděli, kdy "i hovado odpočívá" a zakončila to zvoláním "binec, typickej českej binec". Interpelace občanů trvaly 2 hodiny.


V interpelacích zastupitelů vystoupil Holub s otázkou, jestli nelze nějak vymáhat přístup veřejnsti k parku kolem hotelu Praha. Ivan Hrůza (KSČM) nazval svou interpelaci provokativně "několik otázek", což připomínalo Několik vět. Zmínil kauzu Perníkářky, která měla být využita pro Akademii věd a nakonec poslouží developerským zájmům. "Bojujte za to jako lvice", vyzval starostku, u níž se to nesetkalo s pochopením. Antonín Nechvátal (SZ) doufá, že Šestka se otevře opozici i občanům a připomněl, že je to právně vymahatelné. Martin Skalský (SZ) se zeptal, proč se u Velvarské vedle smrště aut na třídě Evropská buduje park za 9 milionů, když tam nejspíš nikdo nebude chodit.


Dostalo se i na Key Investments, resp. najednou se tam zjevili advokáti, co P6 zastupují, a začali o tom mluvit. Když ale chtěl Mašek tento bod už ráno zařadit, tak mu to nebylo umožněno. Došlo ke shodě na podání insolvenčního návrhu.


Eva Smutná (TOP 09) byla rozčilená na místostarostu Stupčuka, který nebyl schopen přes svého podřízeného zajistit dodání zápisu z jednání ohledně polikliniky pod Marjánkou. Smutná mu nejdřív řekla, že podřízený je mu podobný zjevem a pak se ho zeptala, zda se nestydí.


Pélleova vila bude vyklizená k 30.4.2014, přičemž o.p.s. zaniká už 31.3. Helena Frankenbergerová (TOP 09) nechce, aby byla zrekonstruovaná vila "zdevastovaná dětmi".


Diskuze o grantech v oblasti kultury byla také značně dlouhá. Nechvátal a další kritizovali to, že P6 dlouhodobě odmítá přispívat na Zažít město jinak a Živé město, kdy tyto akce jsou v jiných městských částech podporovány a P6 je pak v médiích prezentovaná jako nejhorší čtvrť z hlediska přístupu ke kultuře. Kolínská krátce o projektu pohovořila, protože bylo poznat, že většina zastupitelů ten název slyší poprvé a v životě se žádné akce neúčastnili. Pak byla osočená, že prezentuje svůj projekt a je ve střetu zájmů. Frankenbergerová  navrhla, ať se na Zažít město jinak přesunou peníze z břevnovského masopustu. To se ale nelíbilo Jaroslavě Trnkové (ČSSD), podle které nemá na zastupitelstvu docházet k žádným změnám, když už to bylo projednáno v komisích. Nechvátal jí ale připomněl, že ve všech komisích má většinu koalice. Nakonec byly granty schváleny v původním znění.


Největší legrace nastala u posledního bodu - volba členů kontrolního výboru. Rezignovali totiž Petr Dolínek (ČSSD) a Skalský, za něž bylo nutné najít náhradu. ČSSD nominovala Nováka, úplně nového zastupitele, SZ externího odborníka Šrajera. Starostka navrhla hlasovat veřejně v zájmu urychlení. Kačka Chalupová (ODS) ale hlasovala proti. Mašek řekl, že to vnímá jako zradu, protože byl klub topky předem dotázán, zda s veřejnou volbou souhlasí a bylo dohodnuto, že koalice také. Stanovili si totiž podmínku, že jakmile by 1 zastupitel žádal tajnou volbu, tak se veřejně hlasovat nemá. Navrhovalo se hlasovat znovu, jenže to by muselo být zpochybněno hlasování. Mašek ale dodal, že nezpochybnil hlasování, ale jen čest ODS. Ta si to nechtěla nechat líbit a navrhla revokaci usnesení. Nakonec byla zvolená úplně jiná cesta, prostě se hlasovalo podruhé o veřejné volbě. Komické ale je, že tentokrát hlasovali jiní koaliční zastupitelé proti (ti, kteří o pár minut předtím byli pro veřejnou volbu). Takže se před půl 10 večer začala chystat volební místnost s volební urnou. Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě. Zajímavé je, že Nováka zvolili naprosto bez problémů, přestože ještě neměl možnost se na zastupitelstvu projevit. U Šrajera ale nastal problém. Hlasovala pro něj nejspíš jen opozice. Mělo se už kolem 22. hodiny zahájit 2. kolo volby, což ale samotný kandidát odmítl a kandidatury se vzdal. SZ byla dotázána, kde má dalšího kandidáta, jako kdyby asi měla počítat s tím, že nebude zvolen a v tak malém klubu měla mít 10 náhradníků. Tak se šlo domů a kontrolní výbor holt nebude mít zástupce SZ, k čemu by ho také měl mít, že.......