Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva městské části Praha 6 ze dne 11. 4. 2014

On-line záznam se mnou sledovalo dalších 30-40 diváků. Na programu byly i petice občanů. Petra Kolínská (SZ) žádala o jejich zařazení na pevný čas a také o přesun bodů tak, aby vůbec mělo projednání občanů smysl. Zvýšení kapacit ve školkách se totiž mělo projednat ještě před peticí nespokojených rodičů, jejichž děti se do školky nedostaly. 

Kolínská si nebrala servítky a poprosila koalici, ať "nedělá z občanů pitomce". Koalice ale toto přání nevyslyšela. Obligátní spor starostky Marie Kousalíkové (ODS) a rebela Ivana Maška (TOP 09) opět vykrystalizoval v nutnost číst už na začátku zasedání jednací řád. Při volbě přísedících jsem se dozvěděla, že tuto funkci už dvě období vykonávala aktivní občanka Beruna Kopoldová (SON), která pravidelně dochází na zasedání. Ze zprávy o plnění úkolů policie jsme se dozvěděli, že na Praze 6 je cca 180 policistů a za rok je projednáváno cca 2500 přestupků.

Při hádkách o cenu pozemku na Břevnově došlo i na historii. Místostarosta Štěpán Stupčuk (ČSSD) je očividně fanda zemských desek. Diskuze o zahrádkách ve Vokovicích si vynutila přestávku na jednání klubů. Eva Smutná (TOP 09) požádala Stupčuka, ať jí nezkouší jako malou holku, a Mašek zase nechtěl být zkoušen jako malý kluk. Narážky byly činěny i na skutečnost, že Stupčuk sedává i v poslanecké lavici, ze které by mohl některé věci prosadit.

Interpelace občanů byly mimo jiné věnovány stížnostem na plánovaný pomník Marie Terezie. Předmětem kritiky byl dále bývalý starosta a primátor Pavel Bém (ODS), budova Line, pozemky kolem koupaliště Džbán...no prostě běžné strašáky naší městské části. Nepřehlédnutelný byl expresivní projev Aleše Moravce (Občané za svá práva), který se obracel na "milovaného pana tajemníka" se stížností, že Praha 6 nemá vlastní soud, státní zastupitelství a další instituce. "To je ostuda, tady se zašmelej pozemky a pak tam nejdou stavět školky?! Tak to jděte do háje!", prohlásil bez rozpaků Moravec v reakci na petici rodičů za nová místa ve školkách. Na tvářích osob, které byly v záběru kamery, bylo znát pobavení. Když starostka připomněla Moravcovi, že má právo ještě na jednu interpelaci, odvětil, že nechce trápit tajemníka. Ten nakráčel k mikrofonu a s úsměvem na tváři oslovil Moravce: "Milý Aleši" a vysvětlil, že spolu léta hráli tenis.

Tématem interpelací, které trvaly přes dvě hodiny, byla také místa v mateřských školkách. Nakonec se rozhodlo, že mají nová místa vzniknout. Přesto vystupovaly maminky s dětmi v šátku a dokonce i jeden tatínek na podporu budování mateřských školek. Argumentem proti zřízení školky v Pelléově vile je významná architektura, která by byla přestavbou narušená. Roman Štěpař (TOP 09) dokonce nazval celou tuto kauzu populistickou...nechci být zlá, ale kde vyrůstaly Vaše děti, pane zastupiteli? V baby-boxu?

Mám takový pocit, že opět nebyl zvolen nový člen kontrolního výboru...nebo mi to na záznamu uteklo?

Kristýna Opletalová