Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 20. 9. 2012

Jak se Bém naparoval, až jsme se museli stydět

 

Na začátku jednání skládala slib nová zastupitelka Lucie Válová (ČSSD), která nastoupila na uvolněné místo po rezignaci Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Čekala jsem, že Válová bude mít zrzavé vlasy jako na této fotce. Má ale hnědé vlasy, asi si je obarvila. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) si nasadil řetěz a předal Válové kytici. Úředníci mu zase rychle řetěz sebrali. Celý „obřad“ působil legračně.

Marta Semelová (KSČM) přednesla návrh na doplnění programu o informaci o výběrovém řízení na ředitele městské policie. Místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD), místostarostka Prahy 10 Radmila Kleslová a starosta Prahy 7 Marek Ječmének chtěli vyvolat diskuzi o změnách v dopravě.

Karel Berka ze sdružení Občané za svá práva vytáhl z rukávu své eso – kauzu pražské vody pod taktovkou společnosti Veolia. „To si nenecháme líbit!“, zvolal bojovně jako obvykle.

V první části jednání se vyskytovaly technické problémy s mikrofony. Kvůli tomu nebylo většinu vystupujících téměř slyšet. Karla Březinu (ČSSD) ale bylo slyšet velice dobře.

Předsedové klubů Jiří Vávra (TOP 09) a Ondřej Pecha (ODS) požádali o vyhlášení přestávky.

Semelová po pauze doplnila svůj návrh o žádost o zařazení diskuze o koupališti Lhotka.

Radní Josef Nosek (ODS) reagoval na kritiku změn v dopravě. To, co zaznělo, je „mýtus“. Hm, třeba si brzy koupíme v obchodě Staré pražské báje a pověsti od Noska. Seniorům prý prodloužení cesty MHD nevadí, protože nespěchají do práce. Tak to je síla. Příště nám snad Nosek řekne, že staří lidé už nemusí nikam spěchat, protože brzy umřou. Rada Pepy zní: „počkejte měsíc“. V médiích ale dříve tvrdil, že systém se stabilizuje do 14 dnů. Nyní máme tři týdny po zavedení změn a máme čekat další čtyři týdny...

Všimla jsem si, že Jan Kněžínek, vedoucí oddělení "Kancelář památky světového dědictví", má novou brašničku, která mi připomněla film Vesničko, má středisková. Třeba by si mohl také Kněžínek při cestě do práce občas poskočit. Kněžínek si položil na stůl štos novin. Jaképak výkvěty novinářského umění čte asi tentokrát? Blesk, Aha nebo Haló noviny? Kéž by si o sobě někdy přečetl toto a došlo mu, co to znamená.

Vladimír Schmalz (ODS) je ve své funkci předsedy návrhového výboru stále trochu zmaten, takže řekl kolegům, že se je „pokusí provést hlasováním“. Vše se zdárně podařilo. Program byl doplněn pouze o diskuzi o koupališti Lhotka, ostatní návrhy byly smeteny pod stůl.

Mikrofony se podařilo spravit, teď ale zlobily pro jistotu zase kamery. Třebaže hovořil Svoboda, na obrazovce jsme viděli Březinu. Tomáš Hudeček (TOP 09), který v tu chvíli předsedal zasedání, řekl: „musím se s tím smířit“.

Po ukočení rozpravy o hospodaření Prahy se ukázalo, že se někdo hlásí. Hudeček namítal, že jej nemůže vyvolat, protože nevyplnil přihlášku do diskuze. Ředitel oddělení volených orgánů Richard Mařík mu ale vysvětlil, že poslanci musí udělit slovo kdykoliv. Tím poslancem byl Pavel Bém (nezařazený, dříve ODS). Hudeček se ale bránil, že rozprava již byla uzavřena. To Bém naprosto ignoroval a začal mluvit. Litovali jsme, že mikorofony právě teď fungují. Bém úvodem svého téměř půlhodinového příspěvku všechny ubezpečil, že se k něčemu pouze „kratičce“ vyjádří. Následně kritizoval hospodaření Prahy. „Jsem zděšen“, volal a rozhazoval nepřirozeně rukama. Současné vedení radnice chce Prahu zadlužit. Bém čtyři roky bojoval na různých úrovních a hlavně pomohl Praze při povodních. Slovo „povodně“ zařval, že to muselo být slyšet až na Mariánské náměstí. Politiku současného vedení města označil za „jednodenní populismus“. Pustil se i do změn v dopravě. „Přijde vám to normální?“, burácel. „Co se asi tak stane, když omezím MHD? Lidé pojedou autem“. Michal Štěpař, který seděl vedle nás namítl, že od té doby, co existuje Opencard, by přece hromadnou dopravu nikdo neopustil. MHD je podle bývalého primátora „fenomenální a famózní“. „Kde jsou všechny ty Automaty, kde jste občanská sdružení...proč neprotestujete, jste snad koupení?!“. To je demagogie! Kdyby byl Bém ještě primátorem a členem ODS, určitě by ke změnám v MHD také připustil, aby ušetřil. Nerozumím tomu, že se posmívá sdružení Auto*mat, které podporuje cyklistickou dopravu, když on sám je cyklistou. Musím říct, že nejsem žádný odborník na závislost na drogách, ale přesně takhle si představuju „naspeedovaného“ člověka. Bém vůbec nevnímal čas a svět kolem sebe. Nepřišlo mu divné, že lidé v průběhu jeho projevu odcházejí, že občané jeho pantomimu napodobují a že občas někdo zařve „konec!“. Možná už nemá nikoho, kdo by mu naslouchal, tak se přišel vypovídat na zastupitelstvo. Celou dobu jsem čekala, kdy se za zády Béma objeví lékaři v bílých pláštích, kteří jej navlečou do svěrací kazajky a odvedou pryč.

Hudeček ihned po skončení Bémova monologu (v divadle by mohl hrát Hamleta), po němž se ozval z řad občanů mohutný pokřik „fuuuuj“ a z řad pochlebovačů vlažný potlesk, prohlásil, že lituje své benevolence a jednání bývalého primátora označil za zbabělé. Rozčílil se a křičel na Béma, jaktože se nestydí vystoupit po ukončení rozpravy, kdy nikdo nemůže reagovat na jeho lži. Vyjmenoval  jeho prohřešky jako Opencard, tunel Blanka, Veolii, Škodův palác. Bém okamžitě zvedl ruku a hlásil se znovu. Hudeček mu ale slovo neudělil a požádal všechny ostatní předsedající, aby postupovali stejně. Za svou neoblomnost sklidil Hudeček potlesk.

Bém uraženě sestoupil ze stupínku slávy a nechal se utěšit svými stoupenci – Borisem Šťastným (ODS) a Milánkem Richterem (ODS). Boris se přihlásil do diskuze a řekl, že jednání není důstojné a zvažuje, že se obrátí na soud.

Jakmile se projednával další bod programu, Bém se opět přihlásil o slovo. Hudeček mu jej udělil. Bém byl najednou krotký, hovořil o slušnosti. Tentokrát řečnil jen čtvrt hodiny. Na konci pronesl něco, co mělo vyjádřit hlubokou myšlenku: „člověk se musí učit“. Jen kdyby se také učil Bém ze svých porážek. Právě týden před zasedáním vyšel v Reflexu drsný rozhovor s bývalým proimátorem. Je vidět, že Bém se cítil ukřivděný a chtěl všem ukázat, jaký je frajer. Většina obyvatel hlavního města se za něj ale styděla. Takový je smutný konec inteligentního a schopného člověka, který se stal závislým na moci.

Michal Štěpán (TOP 09) vyzval kolegy, aby pokračovali v jednání. Smlouvy o tramvajích ukazoval právníkům a ti mu řekli, že je to nevýhodné.

Zbytek jednání navzdory přání Štěpána příliš důstojný nebyl. Hudeček musel hodně důrazně napomínat lidi v sále, ať se utiší. A to i při interpelacích.

Petra Bielinová, advokátka sdružení Oživení, interpelovala ředitele magistrátu ve věci analýzy od společnosti White&Case o tunelu Blanka. Po návratu domů napsala článek o tom, co v domě hrůzy viděla a slyšela.

Všimli jsme si, že Věra Šturmová (TOP 09) je těhotná. Báli jsme se, aby z toho všechno, co se tam dělo, neporodila. Možná spoléhala na přítomnost pana primátora. Je nutné ale připomenout, že primátor ordinuje pouze ve středu a porod by se měl s ohledem na to plánovat.

Karin Marques z Open Society Fund interpelovala radního Noska kvůli změnám v dopravě. Citovala z průzkumu agentury STEM a popsala nejčastější problémy občanů se změnami. Kromě přestupů to je taky nenavazování spojů (především tramvají číslo 11 a číslo 5). Zajímalo ji, jestli město komunikovalo s organizací Bezpečná cesta do škol, když tyto monstrózní změny tvořilo. Nosek řekl, že neví, a přidal i jedno moudro dne: „dejte čas sami sobě“.

Když jsem šla na záchod, všimla jsem si, že zasedání je slyšet i z reproduktorů v šatně. To znamená, že i nebohý šatnář musel půl hodiny poslouchat Béma.

Alena Rybníčková z Pražského fóra se také zaměřila na omezení v dopravě, a to formou „zápisků“ ze zážitků v městské hromadné dopravě. Přečetla také úryvek z rozhovoru s primátorem v deníku Metro, kde první muž Prahy řekl, že stav dopravy kontroloval na dispečinku a přišlo mu, že je vše v pořádku. Rybníčková mu poradila, ať se jde příště podívat na zastávky, kde jsou živí lidé. Hudeček jí slíbil, že téma DPP bude na příští Ozvučné desce.

Z celkových 15 interpelací občanů se stihlo 9, zbytek bude vyřízen písemně. To se týkalo i mé interpelace na radního Noska a Andreu Vlásenkovou (oba ODS). Chci od nich vědět, jaká je jejich vize práce v dozorčí radě DPP, do níž byli nedávno zvoleni. Zajímá mě jejich názor na podezřelé zakázky a chci vědět, co udělají pro lepší komunikaci s představenstvem a větší tranparentnost DPP.

I někteří zastupitelé měli zajímavé interpelace. Jednou z nich byl Březina a jeho dotaz na dodatek ke smlouvě o tunelu Blanka. Primátor odvětil, že to jsou informace „z ňákého časopisu, z ňáké Mladé fronty, z ňákého internetového plátku“. Další byla Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a její „výbušná“ otázka na radního Radka Lohynského (ODS) ohledně nálezů vojenské munice v Divoké Šárce. Zakázka na průzkum lokality byla zadána nekoncepčně a Teska Arnoštová se dokonce obává, že informace o této zakázce ani nebyla zveřejněná. Lohynský prohlásil, že došlo k otevřenému výběrovému řízení a že toho moc objeveno nebylo. Celou svou odpověď šeptal a zbytek prý odpoví písemně. 

Pak přišel čas na pravidelnou dávku emocí, a sice na slovní přestřelku Jana Slezáka (ČSSD) a Vlásenkové. Slezáka štve, že je Vlásenková uvolněnou předsedkyní vzdělávacího výboru a jde jí po krku. Když jsem se byla na jednání výboru podívat, působilo to dojmem, že se předsedkyně snaží vše co nejrychleji vyřídit a jít domů. Jak pracuje mimo výbor, nevím. Vlásenková připomněla Slezákovi jeho dozorčí rady a poděkovala mu za to, že se o ni tak zajímá. Slezák se nevzdal a kontroval dotazem na služebního řidiče. Na to Vlásenková odvětila, že odpoví písemně a příště si také připraví na Slezáka dvě interpelace.

Agresivní atmosféra, kterou nastolil Bém, pokračovala. Ruda Blažek (ODS), kterému přes léto narostly vlasy, a M. Richter mluvili o jakési tiskové zprávě, v níž se  TOP 09 naváží do ODS. Oba politici kvůli tomu křičeli. Richter dokonce plácal do řečnického pultu. Hudeček je ale vyvedl z omylu. Nejedná se o jeho text.

Na petici Spořilovských přišla řada až kolem 18. hodiny.

Vzhledem k pokročilé hodině bylo jednání legrační. Svoboda si zapomněl vypnout mikrofon, a tak jsme slyšeli jeho hluboké popotáhnutí. Každý si musí někdy odfrknout.

Posledním bodem byly jako vždy personální změny ve výborech. Volil se nový předseda finančního výboru, kterým se stal Vávra. Svoboda děkoval Zdeňkovi Tůmovi (TOP 09) za jeho práci ve výboru. Sestoupil kvůli tomu ze stupínku až k němu a podal mu ruku. Zastupitelé tleskali a Tůma z toho byl celý nesvůj.

Když jsme opouštěly s Alenou po celém dni jednání, Petr Trombik (TOP 09) nám galantně podržel dveře. Že by někdo zůstal imunní vůči Bémovu buranství?
Comments