Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 29. 11. 2012

Nebudeme jíst housky, budeme jíst chleba

 

Hned po ránu mě úředník Mařík uvítal slovy: „Zdravím občanské sdružení!“ Legendární Jan Kněžínek mával infantilně na Daniela Hodka (ČSSD).

Marta Semelová (KSČM), Lenka Teska Arnoštová a Miloslav Ludvík (oba ČSSD) se shodli na tom, že si přejí diskutovat na zastupitelstvu o záměru převodu čtyř pražských nemocnic pod Prahu. Ludvík dokonce řekl: Kdy jindy, když ne dnes?“ Chtěl tím připomenout slavné heslo studentů z listopadu 1989?

Zuzaně Bonhomme Hankeové (TOP 09) se to nezamlouvá, zvláště v den hlasování o rozpočtu. Ani primátor Bohuslav Svoboda (ODS) není diskuzi nakloněn. Podle něj by to bylo jen „plácání prázdné slámy“, protože v celém zastupitelstvu zdravotnictví rozumí kromě něj jen Ludvík. Lukáš Kaucký (ČSSD) si neodpustil poznámku, že se primátor opakuje. Přečetl mu několik měsíců staré vystoupení, které se s tím dnešním úplně shodovalo. Teska Arnoštová se ohradila proti své údajné nekompetentnosti v oblasti zdravotnictví a zůdraznila, že působila jak na Lékařské fakultě, tak na Ministerstvu zdravotnictví. Lubomír Ledl (KSČM) se zase pochlubil, že seděl v zastupitelstvu Prahy 10, jako by to bylo nějaké terno sedět tam s Borisem Šťastným (ODS) a Milanem Richterem (ODS). Kromě toho si Ledl myslí, že „vyvolávání Ledla není nikdy dost“. Jejej, to jsme se nasmáli.

Petr Hulinský (ČSSD) použil jako vždy svůj patetický slovník, takže jsme se dozvěděli, jak je „zděšen“ a „zklamán“. Vadí mu, že Svoboda nepovažuje za odborníka také Tesku Arnoštovou, Martina Dlouhého (TOP 09) a Šťastného. Hodek po čase konstatoval, že zastupitelé právě půl hodiny plácali prázdnou slámu.

Diskuze k programu byla po delší době uzavřená, návrh zařadit diskuzi o nemocnicích nebyl schválen.

Prvním bodem programu bylo zvolení Eduarda Šustera ředitelem městské policie. Šuster působí u policie od roku 1994. Po nástupu do funkce se chce zaměřit na tři věci – vytvoření koncepce personální politiky, koncepce techniky a revize dosavadních smluv. Michal Štěpán (TOP 09) se kandidáta zeptal, s jakým rozpočtem pracoval ve svém minulém působišti a jaké finanční dopady budou mít jeho koncepce. Šuster mu odpověděl, že nižší organizační články než krajská ředitelství vlastní rozpočet nemají, nicméně měl na starosti desítky až stovky milionů Kč. Rozpočet městské policie v hodnotě 2 miliard Kč považuje za dostatečný a s penězi chce šetřit, ne plýtvat. Všichni přítomní zastupitelé se vyslovili pro výběr Šustera do čela policie. Primátor poděkoval kolegům za překonání krize v městské policii. Tento post byl totiž neobsazen rok po korupčním skandálu Šusterova předchůce Kotrouše.

Začalo projednávání rozpočtu. Svoboda ve svém úvodním slovu prohlásil, že Praha bude mít méně kyslíku, ale udrží své životní funkce. Znamená to snad, že je Praha na hadičkách? Do jeho projevu musel vstoupil náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) s žádostí o klid v sále.

Jakub Stránský ze sdružení Auto*mat stále čeká, až bývalý primátor Pavel Bém (toho času nezařazený poslanec) odpracuje 50 hodin veřejně prospěšných prací v rámci prohrané sázky. Nová zastupitelka Lucie Válová, která nastoupila jako náhradnice po Jiřím Dienstbierovi, strávila hodně času na chodbě diskuzí s Auto*matem.

Vlastislava Šenarová se sdružení Za naši budoucnost poradila Hudečkovi, aby se od občanů učil.

Karel Březina (ČSSD) mluvil v jinotaji. Rozpočet je tenčí než dříve a „zajímavé je to, co v něm není“. Tato tajemná řeč ho očividně dost vyčerpala, musel si utírat pot z čela. Zastupitelstvo má momentálně nejvíce uvolněných zastupitelů, co Kája pamatuje. Z tohoto a mnoha dalších důvodů nemůže rozpočet podpořit.

Milánek Richter má zase červenou kravatu. Mezi hosty sedí žena, kterou jsem viděla na zastupitelstvu Prahy 1. Říkala tehdy, že zastupitel Filip Pospíšil (bez politické příslušnosti) je „debil“. Nyní se líbala se zastupitelem Františkem Adámkem (ČSSD). Pokud to byla její dvojnice, tak se jí tímto omlouvám.

Marie Kousalíková (ODS) přečetla dopis sdružení Pražské matky, který kritizoval automobilovou dopravu a žádal o podporu pěších. Když je to tak príma, proč jezdí Máňa z magistrátu černou Fabií a neprojde se trochu po té naší almě mater, jak říká pan primátor?

Šťastný snídal vtipnou kaši, tak vyprávěl jakousi historku, co mu povídal jeho devítiletý syn. No mně kdyby bylo devět, tak bych se Borise bála.

Štěpán doplnil k vystoupení Auto*matu, že Dopravní podnik je jediná právnická osoba řízená HMP, která zveřejňuje na webu své zakázky, i když zatím jen ty nadlimitní.

Projednávání rozpočtu bylo přerušeno interpelacemi. V nich vystoupila např. poslankyně Jana Černochová (ODS) nebo jakýsi pan Brož, který by chtěl vystěhovat bezdomovce – primátor mu řekl, že s ním nesouhlasí.

Já jsem využila interpelace de facto k zopakování dotazů, které jsem kladla starostce Prahy 6 a se kterými jsem byla odkázána na magistrát (dopravní podnik a odkup pozemků u metra Hradčanská). Den předtím organizoval Erik Čipera z občanského sdružení Asistence debatu o bezbariérové dopravě v Praze. Březina přislíbil účast, ale pak bez omluvy nepřišel. Připomenula jsem to také v interpelacích.

Zastupitelé zdaleka nevyužili všechen čas určený pro interpelace, zbyla jim ještě půl hodina na oběd.

Odpoledne pokračovala diskuze k rozpočtu. Asi dvacet minut hovořil Péťa Hulinský. Řekl, že je pamětník, a nasadil si brýle. Pak začal slibovat modré z nebe. Chce více peněz pro učitele, jízdné zdarma pro děti a seniory, cyklostezky a peníze pro sport. No učiněná dobrota. Kdybyste někdy potkali bezdomovce, pošlete ho za támto hodným pánem. A nenechte se vůbec vyvést z míry tím, co se o něm píše v tisku.

Josef Nosek (ODS) vyprovokován Hulinského archaismy prohlásil, že je veterán. Já čekám, kdy Ledl řekne, že je mumie nebo zkamenělina. Auto*mat si podle Noska neověřuje zdroje (to je přašť jako uhoď, když si je někdo ověřuje, tak mu řeknou, že nemá číst noviny), středisko Malovanka nebude sloužit jen tunelu Blanka, návrh Petra Štěpánka (SZ) ohledně bezpečnosti dopravy u škol a snížení nákladů na tunel Blanka je populistický a vystoupení paní Šenarové prý nelze komentovat.

Petr Dolínek (ČSSD) nechápe, proč se staví hrošince a slonince a sportovní areál Šutka, místo aby se investovalo do sociálních služeb. Přitom jeho kolega Hulinský za hrošinec vždy bojoval.

V závěrečném slovu k rozpočtu řekl primátor: „Nebudeme jíst housky, budeme jíst chleba“. To byla myšlenka dne. Vladimír Schmalz (ODS) se omluvil „ctěnému auditoriu“ (rozuměj té bandě) za zmatky při hlasování. Rozpočet byl nakonec schválen. Schmalz odešel a řízení návrhového výboru zůstalo na Honzovi Kalouskovi (ODS), kterému z toho nebylo moc do zpěvu.

Personální změny ve výborech tentokrát nebyly posledním bodem programu. Jiří Nouza (TOP 09), který se minule neúčastnil z „osobních důvodů“, rezignoval na post předsedy dopravního výboru. Přiznal, že pochybil při zadávání nějaké zakázky. Zaplatil ale městu způsobenou škodu. Poděkoval občanům (!) i médiím. Byl značně zkroušen a i na celém zastupitelském sboru bylo znát, že je to pro ně nepříjemné. Více zde. Nástupcem Nouzy se stal Jiří Pařízek (TOP 09).

Semelová si nedala pokoj a zase navrhla Ledla na místopředsedu kontrolního výboru. Ani tentokrát nebyl Ledl zvolen. Milan Richter označil celou záležitost za „nedůstojnou“.

Následně přišla řada na zvonuzavedení tramvají na Václavské náměstí. Ludvík se zeptal, „kdo tuhle blbinu pořád tlačí“. Šťastný vyzval toho, kdo tramvaje chce, ať si to obhájí. Náměstek Nosek řekl nebojácně: „Tak já jdu teda k pultu“ a vysvětlil, že tramvaje na Václaváku by ulehčily I.P.Pavlova. Štěpán je pro referendum na Praze 1. Hlasování, které tramvaje odmítlo, bylo zpochybněno Aleksandrou Udženijou (ODS) a Zdeňkem Tůmou (TOP 09). Ale jak už to bývá, při opakovaném hlasování najednou hlasovalo o tři zastupitele více. Ponaučení – když přítel běží z bufetu, předej v hlasování štafetu.

Prodej 16 000 akcií ČSA společnosti Český Aeroholding byl stažen z programu kvůli sporům o nízkou cenu (2 miliony Kč oproti nominální hodnotě 80 milionů Kč).

Jednání skončilo po 19. hodině.
Comments