Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 23. 5. 2013

Škatulata, hejbejte se


Po zvyku zastupitelů jsem dorazila na zasedání s mírným zpožděním. Tentokrát se ale začínalo včas. Schůzi již předsedal náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Jak jsem si později přečetla ve stenozáznamu, primátor Bohuslav Svoboda (ODS) stačil jen uvítat přítomné, než byl většinou zastupitelů odvelen na místo Hudečka. Těsně před zasedáním totiž došlo k vypovězení koaliční smlouvy.

Předsedající následně uvedl složení slibu dvou nových zastupitelů, Bohumila Zoufalíka a Ivana Vinše (oba ODS). Zoufalík se pouhých pár sekund po podpisu do pamětní knihy směle postavil k řečnickému pultu a oznámil, že spolu s Vinšem nevstupuje do klubu ODS, protože s nimi primátor nepočítá a oni s ním také ne. Inu, takto vypadá výkvět ODS z Prahy 10.

Miroslav Poche (ČSSD), další elitní zastupitel a dokonce předseda klubu, navrhl odvolat z rady primátora, náměstka Josefa Noska a Alexandru Udženiju (oba ODS). Jeho kolega Kája Březina (ČSSD) by chtěl, aby Prahu jako poškozeného v kauze Opencard zastupoval místo Udženiji předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD). Komunistka Marta Semelová kritizovala neshody koalice a nepřítomnost zastupitelů při interpelacích. Neopomněla zdůraznit, že právo interpelace pro občany prosazovala její strana už dávno. Je pravda, že komunisté spolu s TOP 09 jako opoziční zastupitelé prosazovali občanské interpelace v roce 2011. S definitivní platností byly zavedeny koalicí ODS a TOP 09 bezprostředně po výzvě 6 pražských iniciativ. Semelová se neostýchá a požaduje odvolání celé rady.

Nejprve se hlasovalo o posledním návrhu, tedy o odvolání rady. Hudeček vyzval zastupitele k tajnému hlasování. V reakci na to mu Udženija připomněla jeho slova z nedělních Otázek Václava Moravce: „Řekl jste, co by měl mít chlap. Udivuje mě, že nejste chlap“. Hudeček totiž při diskuzi o změnách v Praze zapochyboval, zda na ně bude mít někdo „koule“. No teda, takhle ostrý výrok jsem od Udženiji nečekala. Byla to právě ona, kdo byl v minulosti otřesen sprostým výkřikem Káji Březiny. Jakmile byl na program zařazen bod programu odvolání rady, začali být zastupitelé netrpěliví. Kvůli tomu došlo k chybě v hlasování o návrzích opozice. Body, o kterých mělo být hlasováno jednotlivě, byly hlasovány jako celek a nebyly schváleny. Hudeček prohlásil, že to není třeba dále řešit.

A začalo odvolávání členů rady. Byla to opravdová šou. Zastupitelé za ODS o ni ale přišli, protože uraženě odešli ze sálu. Poche, jehož skandál s financováním strany obletěl média, pronesl dlouhatánský projev, v němž vyčetl primátorovi všechno možné i nemožné. Napadá mě jen jedna otázka. V čem byl Poche lepší a o co se v Praze za posledního dva a půl roku zasloužil? Byly vytištěny hlasovací lístky, určena volební komise. Po dobu hlasování byla přestávka, která se nakonec protáhla téměř na hodinu.

Při vyhlašování výsledků hlasování bylo v sále takové ticho, jaké jsem tam ještě nikdy nezažila. Kromě těch, co seděli, mnoho lidí stálo. Přišli se podívat i zaměstnanci magistrátu. Média byla nedočkavá, občané zmatení. Odvoláni byli primátor, Nosek a Udženija, přičemž proti odvolání primátora hlasoval jeden člověk (možná on sám?), zatímco Udženija byla odvolána všemi hlasy. Hudeček převzal dočasně výkon primátorské funkce. Radní Ivan Kabický a Radek Lohynský (oba ODS) na své posty rezignovali, přestože odvoláni nebyli. Poche pohotově navrhl zrušení všech výborů kromě tří, jejichž existenci zákon předepisuje. Interpelace byly pro tentokrát vypuštěny z programu, takže občané, kteří si na tento den zařídili volno v práci, včetně mě, ostrouhali. Statečná bojovnice za práva občanů a starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS), která si 30. 11. 2010 navzdory pískajícím demonstrantům rozložila na zasedání knihu a dělala si z ní výpisky, se vložila neohroženě do debaty. Vyčetla kolegům, že vlastním usnesením zrušili interpelace občanů. To prý nezažila od roku 1994.

Nyní již bývalý primátor Svoboda z dolní lavice (to byl šok! Tam nikdy neseděl! Už před volbou primátora schůzi předsedal z pozice nejstaršího člena zastupitelstva) poděkoval úředníkům magistrátu za skvělou práci, kterou odvádějí. Především ocenil jejich pracovní nasazení, díky kterému pracují i ve 4 hodiny ráno, přestože mají své rodiny. Neodpustil si ale poznámku, že ne všichni v tomto sále jsou takoví. Tím myslel své politické soky.

O upoutání pozornosti se pokusil Zoufalík, který se s ostatními podělil o opravdu zoufalý vtip, a to, zda Hudeček s primátorskou funkcí převzal i asistenta Hanče (ten vyvolává mezi některými zastupiteli velké vášně).

Zasedání bylo přerušeno do 6.6. Tehdy by měl být vyřčen jednoznačný ortel, kdo Prahu povede dál.

Můj dojem je takový, že si dovedu živě představit dlouhodobě nefungující spolupráci s ODS. Vždyť Pepa Nosek byl zvyklý, že na všechny problémy ohledně změn v MHD odpovídá jednou holou větou: „Toto je klasický příklad souběhu“. Lohynský míval podezřele často dovolenou a když se s ním kdysi Pražské fórum chtělo sejít kvůli čistírně odpadních vod, nějak se z toho vymluvil. Svoboda byl básník. Na každou situaci napasoval latinský citát, rčení nebo úsloví. Byl připraven vládnout kdykoliv s kýmkoliv a ke štěstí mu stačil motýlek. Na druhou stranu se musím ptát, jestli toto neměla náhodou TOP 09 tušit už před rokem a půl, kdy se s občanskými demokraty spojila. Poměry za velké koalice v letech 2010-2011 byly vyloženě nechutné, přístup k občanům byl nedůstojný. Snad právě proto byla topka v euforii, když se dostala k moci a vytěsnila všechny špatné vzpomínky na ODS. Ale kudy dál? Bude se v Praze nebo v i celé zemi vládnout v ročních intervalech? Pak tedy prosím každoroční volby a občas nějaké referendum. Bojím se, že si při volbách v roce 2014 nikdo nevzpomene, kdo všechno v Praze vládnul a co udělal, eventuálně si vybaví, že vládli všichni se všemi a půjde volit komunisty nebo k volbám nepůjde vůbec. S kým se teď TOP 09 spojí? Vypadá to, jako kdyby zapomněli PIN ke své kreditce a zkoušeli všechny možné varianty. Ve své původně plánované interpelaci jsem chtěla případnou novou koalici vyzvat, ať se hlavně co nejdříve rozpadne a umožní sestavení tzv. superkoalice, kdy by vládli všichni a nikdo by nebyl v opozici. My diváci, co platíme poctivě své koncesionářské poplatky, si totiž zasloužíme za své peníze pořádnou zábavu. Nepotřebujeme transparentnost, odpovědnost nebo prosperitu, nám stačí chléb a hry.

Comments