Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 19. 9. 2013

Noční bojovka

 

První, co upoutalo mou pozornost, byla galerie pro veřejnost obsazená lidmi s čísly na tričkách. Jsou to snad závodníci? Ne vždy tu bývá vyprodáno. Marta Semelová (KSČM) si zrovna stěžovala na doplnění některých bodů na program na poslední chvíli. Standardně se stává, že program bývá doplněn po úterním jednání Rady hl. m. Prahy. Tentokrát se to týkalo dotace v souvislosti s odstraňováním protipovodňových škod, městského okruhu nebo petice za záchranu domu č. 47 na Václavském náměstí. Zeptala jsem se jedné paní s číslem, za co přišla bojovat. Myslela jsem si, že je to akce na podporu divadel a kultury obecně, protože jsem v hledišti zahlédla herce Ivana Trojana. Paní mě ale vyvedla z omylu. Přišla spolu s ostatními vyjádřit svůj postoj ke změně územního plánu v oblasti Vidoule. Čísla připomínají běh za Vidouli, v němž se Trojan umístil na předních místech.

Občanští demokraté kritizovali to, že na říjen není naplánováno žádné zasedání zastupitelstva. Vlivem toho je program na září více než nabitý. Předsedou návrhového výboru je nově Pavel Richter (TOP 09). Že by se vedení města stydělo za to, jak se jej „zbavilo“, a snažilo se mu to kompenzovat? Nebo je to spíše tak, že spoléhají na Richterovy schopnosti, a to je jediné, na co se jim hodí? Opoziční návrh na zařazení informace o tunelu Blanka byl zamítnut. Z programu byly naopak vyřazeny body ohledně směn pozemků.

Krátce po schválení programu začala diskuze o privatizaci bytů. Za občany hovořila emotivně členka občanského sdružení Byty Barrandov. Po překročení limitu pro příspěvek navrhl Lubomír Ledl (KSČM), aby mohla mluvit neomezeně dlouho. S tím nesouhlasil zastupitel a starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS), který za přiměřený čas považoval 5-10 minut. Nakonec bylo občance umožněno dokončit svůj projev během dalších 5 minut, celkem tak její řeč trvala 10 minut.

Ruda Blažek (ODS) si nechal přes prázdniny narůst vlasy a najednou je z něj rebel. Rozohnil se při rozpravě o fungování městské policie. Onehdy prý na policisty udeřil slovy: „Jste padlý na hlavu? Co tady čumíte?“. To, že by měli lístečky za stěrače špatně zaparkovaných aut dávat studenti, jej rozhodně nenechává chladným.

Vlasatá je nově i Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) působí naopak stále víc a víc nenápadně. Mluví potichu, sedí v přítmí a jeho asistent Marek Hanč pozoruje dění na magistrátu z bidýlka pro veřejnost. Svoboda se vyslovil pro nákup aut pro městskou policii. Tato záležitost už byla na programu v minulosti, i já jsem o ní psala ve svých zápiscích. Návrh byl už jednou zamítnut a jednou stažen z programu. Až dnes, tedy napotřetí, zastupitelé nákup aut schválili. Původně mělo být zakoupeno 158 kusů vozidel za 71 milionů Kč. Nakonec se koupí 216 vozidel za 88 milionů Kč. Nyní je zakázka z hlediska průměrné ceny vozidla levnější. Zároveň se prodloužila doba realizace zakázky ze 2 let na 4 roky.

Schváleno bylo i zadání nového, tzv. metropolitního územního plánu. Současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) za něj bojoval už jako náměstek pro územní rozvoj. Tehdy argumentoval zjednodušením územního plánování a zamezením korupci. Diskuze o metropolitním územním plánu dala vzniknout platformě Ozvučná deska a iniciativě Pražský urbanistický kroužek, jehož člen Martin Veselý se podílí i na činnosti našeho sdružení. Nový územní plán zaštítili i odborníci z ČVUT. Ondřej Pecha (ODS) se domnívá, že toho vedení Prahy zneužívá. Jeho dlouhý projev ve 12:30 přerušil Jiří Vávra (TOP 09) z důvodu začínajících interpelací. Pecha prohlásil, že je teprve v polovině svého projevu, a varoval přítomné, že se ještě vrátí. Dříve se proti novému územnímu plánu vymezili Boris Šťastný, Milan Richter, Rudolf Blažek (všichni ODS) nebo Karel Březina (ČSSD). Tentokrát se projednávání zúčastnil i architekt Roman Koucký.

Obsahem interpelací občanů bylo mimo jiné přírodní koupaliště Džbán nebo záměr města na omezení hazardu. Kromě kritiky herního průmyslu byla slyšena i druhá strana. Za práva zaměstnanců heren vystoupily dvě ženy. Radní pro oblast legislativy Lukáš Manhart (TOP 09) se jim snažil vysvětlit, že ani v této nepříjemné situaci není možné opomíjet morální rovinu věci, tedy zničující vliv hraní na automatech na lidskou psychiku, mezilidské vztahy a finanční situaci rodin.

Na přetřes přišla i rekonstrukce Ústřední čistírny odpadních vod. Během léta schválili radní záměr rekonstrukce. Zvláštní je, že v zápisu z jednání se píše, že hlasování proběhlo v důvěrném režimu. Jednací řád přitom takový druh hlasování nezná a hovoří pouze o důvěrném režimu jednání. O související kauze Veolia si můžete přečíst zde.

Nejbizarnější interpelaci přednesl bývalý radní Ivan Kabický (ODS). Ten hovořil o jakési starostce, která před rokem 1989 úkolovala úředníky. Neřekl ale jméno starostky, ani úředníka. Proto mu ředitel magistrátu Martin Trnka odpověděl, že neví, o čem mluví. Jaký by byl svět ošklivý bez tajemství a záhad!

Odpoledne přišla řada na případ Vidoule. Podle zamýšlených změn územního plánu tam mělo vzniknout golfové hřiště a další „rekreační plochy“. S tím tamější obyvatelé nesouhlasí, a proto se svými startovními čísly doběhli k mikforonu (zatímco náměstek Vávra požádal přítomné o uvolnění běžecké trasy) a vyzvali zastupitele, aby zástavbu neumožnili. Jednání se zúčastnil i zastupitel Prahy 5 Velek. Káju Březinu představa sportoviště tak otužila, že si odložil sako. Pecha považuje golfové hřiště za něco naprosto běžného a golf za „všelidový sport“. Bývalé radní Aleksandře Udženija (ODS) se nelíbilo, že Hudeček nevyjádřil jednoznačně svůj postoj ke změně. Hudeček se omezil pouze na tvrzení, že tento problém vyřeší nový územní plán. Jiní využili příležitosti k vlastnímu zviditelnění a hájili zeleň stůj co stůj. Miloslav Ludvík (ČSSD) ječivým hlasem označil záměry developera za „rakovinové bujení“. Ruda Blažek opět provedl osobní vyznání. Nejdříve upozornil všechny přítomné na délku svých vlasů, pak připomněl, že ve zmíněné oblasti bydlí 22 let, má 6 dětí a 2 psy a neustále potkává „bandu bezdomovců s čoklama, co pokousali souseda“. Nakonec ještě z celého srdce hlasitě zakřičel (na adresu developera) rozhodné „NE!“. Stavbu by nepovolil ani Svoboda. Jiří Liška (TOP 09) konstatoval, že se plánuje stavět v místech, kde „nežili ani Keltové“. Zastupitelé vyslyšeli hlas lidu a zástavbu nepovolili. Na to občané reagovali potleskem.

Všimla jsem si, že ředitel oddělení volených orgánů Richard Mařík nepobíhá po sále jako obvykle, ale sedí na místě u počítače jako ostatní úředníci. Byla mu změněna pracovní náplň, nebo nové vedení nepotřebuje našeptávat do ouška, jestli je vše v souladu se zákonem? Svoboda to využíval často a rád, aby mohl dělat chytrého. Je snad nové vedení chytřejší? Možná byl ale Mařík jen nastydlý jako Kája Březina, který chudák chraptěl.

Po dvouhodinové diskuzi zastupitelé prozatím zamítli odkup podílu (49 %) v Pražské plynárenské. Předmětem jejich pochybností je především cena podílu a způsob jejího splacení. Svoboda neopomněl zdůraznit, že spor v této věci byl jedním z důvodu pádu koalice ODS-TOP 09. Schmalz (ODS) zase poznamenal, že Praha nedokáže řídit ani stavbu tunelu Blanka. Zastupitelé nyní požadují po radě doplnění informací. Pak se uvidí, jestli se Praha stane jediným vlastníkem Pražské plynárenské.

V pozdních večerních hodinách se zastupitelé dostali k tématu omezení hazardu. Projev plný silných slov pronesl místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (SZ). Ten požaduje nulovou toleranci. Podle zastupitelky Udženija je to typická reakce SZ, která pokaždé říká něco jiného. Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS) byla několikrát pochválena za to, jak se její městská část k hernám staví. Hudeček si mezi jednotlivými příspěvky dopřával druhou věčeři a vypadalo to, že každou chvíli usne. Návrh byl kolem půl 11 schválen. Hlavní město nastavilo určitá pravidla, poslední slovo ale budou mít v některých věcech stejně jednotlivé městské části.

Následovala krátká rozprava k petici ohledně kauzy Veolia (viz výše). Vzhledem k tomu, že pod peticí není 1000 podpisů, nemají petenti nárok na její projednání. Aleš Moravec z občanského sdružení Občané za svá práva si jako zástupce petentů postěžoval na to, že „za čistírnu musí platit i nemluvňata“, a vyzval zastupitele ke zvážení vypovězení smlouvy se společností Veolia. Semelová si vzala Moravcův návrh za svůj, ale zastupitelé jej při hlasování smetli ze stolu. Jiří Nouza (TOP 09) seděl celou dobu rozvalený v křesle a ze zdi na mě tupě zíral.

Až kolem 11 večer přišla na řadu petice za záchranu domu na Václavském náměstí. To také ukazuje, jakou prioritou pro zastupitele tato věc je. Předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD) poděkoval občanům, že neodešli. Nouza si hrál právě s mobilem. Zástupci petentů předsedkyně Klubu za starou Prahu Kateřina Bečková a architekt Tomáš Vích  byli za své projevy odměněni potleskem, stejně jako zastupitel Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ). Nouza už tou dobou dávno spal. Semelová řekla, že v této věci jako poslankyně interpelovala bývalou ministryni kultury Alenu Hanákovou (TOP 09). Pepa Nosek (ODS), který na rozdíl od ostatních přes léto vlasy shodil a sako vyměnil za nedbale elegantní pruhované triko, vůbec nechápe, kde je problém. „Takovýmto způsobem bychom nemohli postavit ani svatovítskou katedrálu,“ domnívá se. Udženija se snažila všechny přesvědčit o tom, že ne všichni developeři jsou gauneři. Liška se obul do Semelové, kterou označil za „pokryteckou soudružku“, zatímco stavby z minulého režimu nazval „hnusnými socialistickými škatulemi“. Jakési stavbě dokonce přezdívá „Lenin v nudlích“. Sám není prý „památkovým puritánem“, ale přeci jen mu přijde, že dřívější developeři byli na rozdíl od těch dnešních alespoň kultivovaní.

Po Liškově projevu se sálem rozléhal potlesk a burácivý smích. Hudečka to pobavilo natolik, že když na něj zamířila kamera, aby udělil slovo dalšímu řečníkovi, válel se po stole smíchy a nebyl ničeho schopen. Po chvíli se vzpamatoval, předal slovo, vypnul mikrofon a zase se válel smíchy. Čím bylo později, smál se víc a víc, např. když se přeřekl. To bylo v ostrém kontrastu s tím, jak vyčerpaně vypadal v sobotu na Smetanově nábřeží, když v debatě prozradil, že v politice zestárl o 16 let a osobně je na tom mnohem hůř, než když do politiky vstupoval.

Lukáš Kaucký (ČSSD) ironicky poznamenal, že při projevu Semelové musel potlačit slzu. Noskovi zase vmetl do tváře jeho srovnání se svatovítskou katedrálou. Podle něj bude na Václavském náměstí po zbourání Kozákova domu leda svatostánek byznysu. Nosek už to nevydržel a řekl: „Takže náhodní kolemjdoucí se podepíší a my jim v rámci populismu vyhovíme, vždyť jsou brzy volby, že?“. Měsíc před volbami bývá s politiky největší legrace. Zvlášť s těmi, co se nedostali na kandidátku (jako např. Nosek).

Zastupitelé vzali petici na vědomí, ale nikterak nepodpořili konkrétní požadavky. Nadějí zůstává odvolání radních proti územnímu rozhodnutí z důvodu přílišné výšky domu. Téma bylo přibližně před týdnem předmětem jednání na Praze 1, pro usnesení ale hlasovali jen 4 zastupitelé (SZ, VV).

Kolem půl 12 jsem už přestala sledovat on-line přenos ze zasedání a šla spát. Zasedání ale pokračovalo dál. Proč ne? Taková zastupitelská noc může být mnohem zajímavější než noc muzejní. Kdy jindy se vám poštěstí zahrát si noční bojovku s pražskou smetánkou ve foyer magistrátu?

Comments