Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 23. 1. 2014

S nezávislostí nejdál dojdeš


Andrea Vlásenková vystupuje z klubu ODS a řadí se mezi Nezávislé.
B. Zoufalík (starosta Prahy 10, původně ODS) to komentoval slovy: "Rozrůstáme se na pět a mnoho lidí pochopilo, kde je správné místo v lavicích." Na Praze 10 si totiž uvědomili, že politik to v politice daleko nedotáhne. S plachostí mladé laňky teď vedou městskou část nezávisle. Když občané požádali o uvedení změny politické příslušnosti na webu MČ, vyděšení zastupitelé to odmítli jako neoprávněný zásah do jejich soukromí. Možná bychom pro ně mohli zřídit na tichém místě rezervaci?

Zajímavější z projednávaných tisků byly ve velké míře prodiskutovány už na prosincovém zasedání, zastupitelé se přesto většinu dne hádali jak děti na pískovišti. Byl odhlasován nákup akcií Pražské plynárenské, čímž hlavní město získává 49% podílu v holdingu. Schválilo se udělení grantů pro kulturu a umění za necelých 65 milionů Kč. To je zhruba 1,8% rozpočtu vrcholného uměleckého díla posledních let, Blanky.

Přestože je Blanka stále žhavým tématem, nebyla v řádném programu předložena. To popudilo zejména Rudolfa Blažka (ODS), který křičel na radní: "Jste normální? Jak to město řídíte?"  Podle rozhodnutí z páteční arbitráže jsou smlouvy předběžně platné a Metrostav musí pokračovat v práci

Během interpelací občanů vystoupila Kristýna Opletalová z Pražského fóra s dotazem na rošádu radních Vašíčka a Vorlíčkové, kteří si prohodili funkce (Vašíček teď vede informatiku). Primátor odpověděl omyvatelnou frází, že  "tato změna je výsledkem politické dohody", která se mu nicméně nelíbí a sliboval, že jiná škatulata nechystá.  Další otázka směřovala na uzavření Smetanova nábřeží v souvislosti s otevřením tunelu Blanka. Podle Hudečka by si "Zelení přáli celé nábřeží uzavřít, ODS, která hájí všechna auta na světě, se bude bránit." Problémem tunelu je především fakt, že mu chybí návaznost: hrozí tak "potíže při výjezdu tunelu nebo dokonce budou auta stát ještě v tunelu." 

Velké emoce vzbudila záštita, kterou poskytl primátor konferenci o moderní architektuře. Akce byla financovaná společností Vítězné náměstí a.s. (patřící pod PPF), investorem budovy Line (obyvateli šestky přezdívané Lední medvěd).  Mluvilo se i o tomto kontroverzním projektu, odvolání o umístění budovy bude posuzovat právě magistrát. Petra Kolínská (SZ, zastupitelka na Praze 6) citovala z webu magistrátu, že záštita je "morální podpora projektu". Je to opravdu vhodné u konference, financované developery z Central Group a PPF? Line má být navíc realizován na obecním pozemku, společnost se k němu dostala v rozporu s obecním zájmem, bez výběrového řízení.  Hudeček rozšafně položil otázku "co je veřejný zájem", a hned si odpověděl: "Otevřít širokou diskuzi a zapojit co největší část obyvatel." Myslel tím snad konferenci, které se dalo zúčastnit jen s nedostupnou pozvánkou?
Než bude oficiálně zpřístupněn Portál otázek pro radní, můžete se primátora zeptat nastránkách Pražského fóra.

Neprošla žádost MČ Praha 8 k převodu lukrativních pozemků HMP u metra Palmovkapod netransparentní společnost Centrum Palmovka, čímž by město ztratilo možnost kontrolovat projekt nové (a tradičně velmi drahé) radnice. Pro den zasedání happy end - pro Prahu ovšem spíš Neverending story...