Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 27. 2. 2014

Všichni půjdeme do basy


Řeší se tunel.
 To se neochodí. (A nejspíš ani neojezdí.) Radní Nouza (TOP 09) připomíná, že už jsou vedena dvě protichůdná trestní stíhání, "což v praxi to znamená, že ať uděláme cokoliv, půjdeme do basy". 
 Ledl (KSČM) po poznámce, že nechtěl být jedovatý, spustil stavidla stížnostem. Nouza reagoval, že u trojského mostu je zpracován znalecký posudek a cena stavby k dokončení se liší od původní  o půl miliardy.

Bývalý primátor Svobody upozornil, že nebylo zadáno výběrové řízení na dodavatele zajišťovacích služeb, přitom jde o zakázku za sto milionů. "Při vyšetřování kauzy tunelu Blanka jsme jako pštrosi strčili hlavy do písku - bohužel, celý zadek nám koukal."
Bude oslovenen pouze jediný dodavatel - což může mít za následek další trestní stíhání. Nouza má řešení:  "Navrhnu zastupitelstvu, aby zde zřídilo detašované pracoviště pro policii ČR, protože se mi zdá zbytečné, aby musela ztrácet čas neustálým docházením na magistrát."
Volby do zastuputelstva by se měly konat 10.-11.10, oficiálně termín vyhlásí až prezident. Tedy, pokud s tím nemá stejný problém jako se jmenováním profesorů. Volit se bude v 1 volebním obvodu. znamená to, že si budeme moci vybrat ze všech kandidátů a umožní se tak větší pluralita stran (volební pětiprocentní kvórum platí pro každý obvod zvlášť).
Řešilo se spravování Opencard pod akciovou společností, 100% vlastněnou Prahou, místo vypasání otevřeného výběrového řízení. Kritizována je finanční stránka. 
Radní Vašíček (TOP 09): "Projekt Opencard stál 1,3 mld. Nebudu specifikovat, kolik bylo vynaloženo na projekt a kolik zmizelo v rámci, hm, nestandartních operací. Otveřené výběrové řízení je minimálně na 2 roky. Ohrozilo by projekt, který už stál moc a je třeba ho zachovat."
Náměstek Vávra (TOP 09): Po znaleckých posudcích bude vše předloženo zastupitelstvu ke schválení. Potřebujeme si zajišťovat provoz sami, proto tyto náklady (na společnost, zaměstnance i výdaje, které má nyní ROPID).  Pod jednou střechou to bude levnější a zakázky budou moci být zadány formou inhouse přímo společnosti Opencard.
Tisk (Z-2357) byl schválen
Schválila se velkorysá koncepce přestavby Výstaviště z dílny Útvaru rozvoje města (tisk č. Z-2388). Po vypovězění nevýhodné smlouvy s Inchebou ke konci roku 2014 (třikrát sláva!) Pražané zřejmě získají areál, který bude nejen komerčním svatostánkem, ale  komplexním řešením celé oblasti. Škoda, že se na tak zásadní koncepci nepodílí městská část Prahy 7. Ovšem výsledek zase nevypadá jako multiextrahyperfunkční palác Stromovka...
dotacím pro MČ pro místní knihovny se vyjadřuje předkladatel, radní Novotný (TOP 09): “Finance se pohybují od statisíců v Modřanech, kde se hodně čte, po 800 Kč v Přední Kopanině, kde se také hodně čte, ale je tam málo lidí.” Přední Kopanina si může oddechnout - dotace byly schváleny.
Praha se připojila k asociaci měst pro cyklisty. R. Blažek (ODS) pobavil davy informací : Já podporuju cyklodopravu. Ale proč není členem třeba Brno, Ostrava? Tedy nic proti Olomouci, jen chci vědět, jak to vypadá ve větších městech.” Posléze omylem hlasoval proti vstupu, což ihned oznámil. Náš pražsko-olomoucký primátor nechal zanést do zápisu: "smažte ´ti´ u pana Blažka - byl jen pro." Ještě že nedodal -vný… Inu, bez trochy legrace by už na zasedání nechodili ani zastupitelé.