Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky z jednání zastupitelstva hlavního města Prahy ze dne 11. 9. 2014

Poslední předvolební zasedání přilákalo davy. Zastupitelé se jako školáci poslušně vrací do lavic, rozněžněle listují programem a přemýšlí, kam je podzimní volební vítr zavane. Takovou účast zasedací sál dlouho nepamatuje. Na galerii pro veřejnost není kam si sednout. Pružně reagujeme na zvýšenou poptávku po pražské politice a jednáme s Ticketpro o možnosti rezervací vstupenek.


Dorazil i Zbyněk Passer (hnutí Pro Prahu) a živě diskutuje se zastupiteli. Zatím není jasné, jestli jako kandidát na primátora, nebo jako developer.


Program byl schválen až 3 hodiny po zahájení zasedání. Poté se nálada uvolňuje a zastupitelé se věnují osobním rozhovorům, svačině a procházkám po sále. Primátor během pětiminutového projevu žádá 4x o klid. Nejvíc to připomíná deváťáky těsně před vysvědčením.


Dolínek (ČSSD) jako předseda petičního výboru navrhuje, aby interpelace občanů byly před polední pauzou, aby signatáři petice k Vidouli zbytečně nečekali. Dokázal to říct v jedné větě  bez sebechvály a velkých gest - zřejmě jako první a poslední řečník za 4 roky. To si zaslouží potlesk.


Velké vášně vzbuzuje zařazení bodu ke schválení Pražských stavebních předpisů. Vystupuje proti němu ODS, ČSSD i KSČM. Po každém vystoupení si navzájem tleskají.

Slezák (ČSSD) pitvá jednotlivé položky: “Plot, průhledný. Proč? Proč má někdo koukat na můj pozemek, kde se bude manželka nahá opalovat?”

Kandidát na primátora Ludvík (ČSSD) vystupuje k mluvícímu pultíku a doznává, že tam byl během předchozích 4 let jen minimálně. V souladu se svým volebním heslem se ohrazuje proti zřejmě zfalšované petici občanů Vidoule, která podporuje změnu územního plánu ze zeleně na stavební pozemek pro developera. Sám bydlí na Vidouli a přeje si, aby tam byla i nadále zeleň.

Blažek (ODS): “Já jsem tady asi jediný, který za měsíc nekandiduje, tak mě potom nemůžete obviňovat z nějakého komunismu…” ODS má podle něj jako ostatní velké problémy se stavebními předpisy, ale “ty navržený předpisy jsou blbý.” “Vy byste měl kandiovat na komika, a ne na primátora!” Souhlasí i se znovuzařazením změny územního plánu Vidoule, aby ochránil vzácné střevlíky.

Semelové (KSČM) se nelíbí zařazení dotací pro MČ před volbami. Přestože podporuje řadu bodů územního rozvoje jako výšku budov nebo omezení reklamy ve veřejném prostoru, celkově vystupuje proti novému stavebnímu předpisu.

Svoboda (ODS) mluví 15 minut o stavebních předpisech. Leží mu na srdci zejména osud zahrádkářů, kteří by byli omezeni velikostí zastavitelné plochy. “To nám budou architekti a urbanisté diktovat, co si můžeme postavit?”


Hodek (ČSSD) požaduje legislativní kroky k regulaci živého umění v ulicích, buskingu.


Štěpán (TOP 09) horlí, že je třeba navýšit dotace na školství, nikoliv na zeleň, která je dotována dostatečně.


Mirek Trejtnar 2014
tisk 2738: Aktualizace č. 1 Zásad územního rozvoje hl.m. Prahy

Starosta Dolních Chaber Malina (Volba pro Chabry) požaduje posouzení dalších variant městského okruhu.

Iniciativa za rozumný okruh v interpelaci připomíná, že připomínky podalo celkem 11 městkých částí, které apelují na posouzení regionální varianty okruhu, která byla odmítnuta bez odborného posouzení (posuzovala se pouze nulová varianta).

Starostska Prahy 14 upozorňuje na nadměrné hlukové a hygienické zatížení Černého mostu

Starosta Satalic Jenčík (STaN) “Dobrý den části zastupitelů, která tu sedí…” Žádá zastupitele, aby neničili životní prostředí občanům Satalic a hlasovali proti návrhu.

Občanské sdružení S.O.S. Spořilov přiznává, že není odborník, okruhu nerozumí, ale okruh ať vede kdekoliv, hlavně ať už se postaví.

Martin Bursík (kandidát TOP 09 na senátora za Suchdol) nesouhlasí s vedením okruhu přes Suchdol a předkládá dva nové argumenty: studie ŘSD z července 2014 (varianta Suchdol je o 80% dražší než regionální varianta) a některé MČ napadají skutečnost, že v údolí Sedlecké skály bylo rozděleno koridorem okruhu (což má znemožnit evropské dotace). Navrhuje přerušení jednání.


Občanské interpelace:


Obyvatelé Zličína brojí proti spalovně uhynulých zvířat, která se prezentuje jako pietní park a v souladu s územním plánem jako zeleň - zřejmě podle hesla “je to zvířátko, je to příroda”.

Starosta Suchdola Hejl (Sdružení občanů Suchdola) vystupuje proti variantě městského okruhu přes Suchdol a rozšíření letiště. Starostka Slivence Plamínková odmítá paralelní dráhu pro letiště v Ruzyni, stejně jako starostové dalších městkých částí.


Semelová (KSČM) se domnívá, že vyvěšení ukrajinské vlajky na budově magistrátu je projev nedospělosti a útok na kulturu.


I Liška (TOP 09) se vyjadřuje k Vidouli. Vyzývá zastupitele, aby nepodléhali nátlakovým peticím obyvatel. Jak vypadá petice nenátlaková se nedozvídáme. Nechápe ani odpor místních ke změně parkové plochy na stavební parcely. Přece před lety tam jezdil na brambory, a teď tam taky stojí domy! Zatím jeden z nejvtipnějších argumentů proti územnímu plánu. Inu, liška podšitá.


Nosek (Nezávislí, zvolen za ODS): “Já bych chtěl poděkovat tady panu primátorovi, protože jsem konečně pochopil, jakej jsem byl blbec.”


Hurda (ODS): “A vy po nás chcete, abychom ten plán schválili? Já bych se styděl podívat do zrcadla. Při holení.


Střížkovská občanská solidarita přinesla petici proti stavbě velkých developerských komplexů v zeleni. Starosta Prahy 9 Jarolím (ODS) žádá zastupitele, aby developerovi (FINEP) nepovolili.

Ludvíka (ČSSD) výstup občanů a starosty rozlítil tak, že promluvil potřetí. Křičel na  zastupitele, k čemu tu ten Magistrát je, pro developery? Škoda, že ho taková aktivita popadla až na posledním předvolebním zasedání - teď budeme zase čekat do dalších voleb…


Se slzou v oku se loučíme se všemi zastupiteli. Užili jsme spolu spoustu zábavy. Těšíme se, že příští zastupitelstvo bude stejně veselá parta!