Projekty‎ > ‎Zápisky z Megaztrátu‎ > ‎

Zápisky ze zasedání zastupitelstva Hlavního města Prahy dne 26. 11. 2015

Jaké zastupitelstvo vlastně máme?


Jak už je v poslední době pravidlem, úvod zasedání patřil široké diskuzi o programu jednání. Už se z toho stává docela folklór a někteří občané se přizpůsobili a přichází se značným zpožděním. Co ale překvapilo zkušené matadory bidýlka pro veřejnost byl strážník, který bedlivě sledoval zábradlí a vrátka oddělující prostor pro zastupitele, starosty a novináře od prostoru pro veřejnost. Můj pokus o otevření vrátek a usazení se na volném místě některého z nepřítomných starostů nekompromisně zastavil a odkázal mě na registraci v boční chodbičce. To jsem tu ještě nezažil, hned jsem se cítil bezpečně, když vrátka nemůže nikdo překonat.

Mezitím se u pultíku točili zastupitelé s nejrůznějšími návrhy. Kdosi předložil návrh změny jednacího řádu zastupitelstva, který podpořila asi polovina starostů městských částí, aby starostové mohli na zasedání zastupitelstva vystoupit kdykoliv a neomezeně dlouho. To je asi tak jako mohou poslanci, ne? V rozpravě zaznělo mnoho názorů včetně toho, že zajímavější než názory starostů by mohly být názory opozice na městských částech, ale celkově rozprava nikam nevedla a návrh přijat nebyl.

Celé jednání poznamenal fakt, že nikdo nevěděl, jaké jednání vlastně je. Od rána se pokračovalo v 10. přerušeném zasedání, ovšem úderem jedenácté dopolední musel předsedající Petr Dolínek (ČSSD) zahájit 11. zastupitelstvo. Desáté bylo tedy znovu přerušeno, ale jen na pár minut, aby si zastupitelé odhlasovali jeho přerušení a mohli pokračovat v rozjetém desátém. Hned v úvodu podal Tomáš Hudeček návrh na odvolání předsedkyně výboru pro kulturu a zahraniční vztahy Elišky Kaplické (ANO), protože předložila návrh na revokaci usnesení rady (ještě Hudečkovy), kterým byla pozastavena partnerství s Moskvou a Petrohradem. Podle mě je to detail a populistické gesto, ale budiž. Obratem ho ale napodobili Mikuláš Ferjenčík, který navrhl odvolat předsedu výboru pro územní rozvoj Jana Slezáka (ČSSD) a završil to Filip Humplík (ODS), který navrhl odvolat rovnou primátorku, ale svůj návrh nakonec stáhl. Než se návrhy vyjasnily, začaly interpelace.

Interpelací bylo mnoho na nejrůznější témata. Dominovalo téma hazardu zejména na Praze 4, ale zazněla i méně obvyklá témata jako žádost o prominutí poplatků za odtah vozidel, pronájem prostor OV KSČM za 18 Kč na metr čtvereční v centru Prahy a měření hluku a exhalací v Patočkově ulici. Závěrem se pak Jakub Michálek (Piráti) domáhal etických kodexů pánů Béma a Hulínského, ale marně.

Po interpelacích bylo 10. zasedání přerušeno a pokračovalo 11. zastupitelstvo. Ještě tomu rozumíte?

Začalo se neobvykle krátkým handrkováním o programu. I opoziční návrhy kupodivu prošly a nic nebránilo projednání jednotlivých bodů. První tisky předložila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ty nakonec prošly, i když novela vyhlášky, která mimo jiné řeší i místní poplatek ze vstupného na kulturní akce vyvolal košatou debatu. Následoval náměstek Petr Dolínek (ČSSD) s tisky k sociální politice a školství a náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) s dotacemi a úpravami rozpočtu v řádu desítek tisíc. Vyčnívala jen koupě pozemku pod školou na Zbraslavi za 6 milionů, ale i ta prošla hladce. Zatím všechno jako na drátkách.

Pak ale došlo na horký brambor tohoto (snad 11.) zasedání tedy novelu vyhlášky upravující provozování hazardních her v Praze, který předkložila Adriana Krnáčová. K bodu se vyjádřilo několik občanů včetně zaměstnanců kasin. Jedna ze zaměstnankyň chtěla, aby měla všechna kasina stejnou otevírací dobu tj. neomezenou. Byla přitom ale tak nervózní, že během tří minut málem toto jednoduché sdělení nedokončila. Petr Dolínek (ČSSD) jí v reakci doporučil, aby chodila na zasedání častěji a otrkala se. Vystoupilo i několik zastupitelů městských částí. Víceméně žádali, aby Praha nechala rozhodnutí o míře tolerance hazardu na nich. Se zásadním návrhem přišel Lukáš Manhart (TOP 09), ve kterém upozornil, že fakticky novela rozšiřuje počet míst o 36, ale hlavně určuje přechodné období, takže v praxi bude aplikovatelná až někdy od roku 2019. Celkově hodnotí primátorčin návrh jako silně prokorupční.

Po dalších připomínkách bylo 11. zastupitelstvo přerušeno do ukončení toho desátého.

Zmatené jednání a dlouhé rozpravy si vybraly i svou daň na pozornosti zastupitelů. Radní Jan Wolf (KDU-ČSL) plnně využíval privilegia radního a otáčel se během jednání na své otáčecí židličce dokola a dokola. Náměstek Petr Dolínek otevřeně přiznal, že už neví, kolik návrhů a jakých vlastně padlo.

Nakonec ale došlo i na hlasování v režii návrhového výboru. První přišlo na řadu odvolávání Elišky Kaplické z čela výboru pro kulturu. Nepřijato, paní předsedkyně na své židli vydržela. Takové štěstí už ale neměl Jan Slezák (ČSSD), který čtyřiatřiceti hlasy TOP 09, ODS, Pirátů a Trojkoalice !!! o místo v čele výboru pro územní plánování přišel. Malá ale významná prohra jedné z těžkých vah pražské SocDem.

Následovala hádka o přestávku na jednání klubu, kterou ukončil až náměstek Dolínek společně s celým 10. zasedáním. Uf, bylo to prý nejdelší zastupitelstvo v dějinách Prahy. Za jeho ukončení si Petr Dolínek vysloužil pochvalu od Tomáše Hudečka (nezávislí) a zastupitelé mohli pokračovat v 11. zasedání. Debata se vrátila k hazardu, ale v sále bylo cítit napětí a slyšet neustálé švitoření zastupitelů. Zastupitel Nacher (ANO) se podivoval, jestli předložený návrh tedy zblbla Praha nebo městská část Praha 4. Dostalo se mu obšírné reakce starosty Petra Štěpánka (SZ), který zároveň nechal rozdat návrh městské části všem zastupitelům. Zatímco on a další zastupitelé řečnili od pultíku i ze svých lavic, radní Libor Hadrava pobíhal po sále a špital si s jednotlivými zastupiteli. V jednu chvíli si Jiří Nouza (TOP 09) došel za Karlem Březinou (ČSSD) a spolu na pár minut odběhli mimo zasedací místnost. To samé se zopakovalo ještě jednou tentokrát v opačném gardu. Že by došlo k návrhu a odpovědi? Vůbec všichni socialisté jsou od Slezákova odvolání jako na trní. I když bylo řečeno mnohé k věci i mimo, projednávání bylo nakonec přerušeno. Petr Dolínek rychle předložil nějaké změny pozemků kvůli stavbám a náměstkyně Kislingerová zase několik dotací. Obojí hladce prošlo, kdo ví, jestli tomu někdo věnoval pozornost. Byla schválena pauza a po pauze hlasování. Karel Procházka z návrhového výboru to glosoval slovy: „...ale bude to maturita.“

První se hlasoval návrh zastupitele Lébla (ANO), aby byl celý tisk postoupen komisi, to neprošlo. Dále se hlasoval návrh Lukáše Manharta (TOP 09), který předtím v rozpravě obšírně popsal, ale v zásadě šlo o zrušení přechodného období a vyškrtnutí některých dalších provozoven. Proti bylo pouze ANO, schváleno. Zastupitel Kaucký přednesl dva návrhy. První a složitější mu neprošel, a proto druhý docela prostinký prostě stanovil na území Prahy 4 nulovou toleranci k hazardu s platností snad od začátku roku. No a prosím, ten prošel. Z ochozů, kde ještě stále seděli zástupci hazardního průmyslu, se ozývaly různé více či méně vulgární komentáře. Tentokrát jim tedy lobbing vůbec nezafungoval nebo možná zafungoval jejich konkurenci z jiných městských částí, kdo ví. Když už byli zastupitelé rozjetí, navrhla starostka Hůjová (TOP 09) z Prahy 3 vyškrtnout nějaké další dvě herny, což jí zastupitelstvo také schválilo. Celý návrh byl také přijat za částečného potlesku odpůrců hazardu a pláče ze strany nebohé zaměstnankyně kasína, které od nového roku už zůstane zavřené.

Po hlasování zopakoval Filip Humplík (ODS) svůj návrh na odvolání primátorky, ale než se stačil zprocesovat vzal si předseda klubu Michal Hašek (ANO) 10 minut přestávku, během které skoro všichni zastupitelé velice pilně švitořili. V následném hlasování ale nakonec hlasy TOP 09, ODS a klubu nezávislých na odvolání nestačily, a tak Adriana Krnáčová (ANO) ve své funkci přežila zase další zasedání. Kolik jich ještě takhle bude přežívat. Tipnete si?

Cvrkot v místnosti po hlasování citelně polevil. Někteří novináři odešli a zastupitelstvo se zase na chvíli vrátilo ke standardní práci. Následovalo víceméně rutinní schvalování nejrůznějších tisků. V tu chvíli už asi nebylo co dalšího sledovat, a tak jsem rychlým krokem opustil magistrát, protože do ukončení provozu MHD už také moc dlouho nezbývalo.